Šéf izraelské tajné služby oznámil odchod. Přiznal selhání, nevaroval před masakrem
IZRAELSKÁ TAJNÁ SLUŽBA
Šéf izraelské vnitřní zpravodajské služby Šin Bet Ronen Bar v pondělí večer oznámil, že k 15. červnu odstoupí z funkce. Hodlá tak vyvodit osobní zodpovědnost za to, že tajná služba nedokázala včas varovat před útokem palestinského teroristického hnutí Hamás na jih Izraele 7. října 2023. Informují o tom izraelská média. O odvolání Bara přitom už od března usiluje vláda premiéra Benjamina Netanjahua.
Případ vzbudil značnou kontroverzi na izraelské domácí scéně, dostal se až k tamnímu nejvyššímu soudu a podnítil masivní demonstrace v izraelských městech.
Bar v dnešním projevu na vzpomínkové akci za padlé kolegy řekl, že Šin Bet po "letech působení na mnoha frontách selhala, když měla poskytnout včasné varování" před útokem 7. října. "Všechny systémy se zhroutily," uvedl. "V tento výjimečný večer... jsem se rozhodl oznámit naplnění této odpovědnosti a rozhodnutí ukončit své působení v čele Šin Bet," řekl Bar.
„Po 35 letech ve službě, ve snaze umožnit řádný proces jmenování stálého nástupce a profesionální předání funkce, k 15. červnu 2025 odstupuji," dodal.
Šin Bet, která má na starosti zejména boj proti terorismu či bezpečnost vládních představitelů, se v posledních týdnech ocitla v centru politického boje, v němž proti sobě stojí Netanjahuova silně pravicová koaliční vláda a celá řada jejích kritiků, od členů bezpečnostních složek až po rodiny izraelských rukojmích, které Hamás dosud zadržuje v Pásmu Gazy, píše Reuters.
Netanjahu v polovině března prohlásil, že v Bara dávno ztratil důvěru, která je v době války obzvláště důležitá. Rozhodnutí vlády odvolat jej z funkce však na začátku dubna zmrazil nejvyšší soud na podnět opozičních zákonodárců a nevládní organizace, podle nichž byl celý proces odvolání šéfa tajné služby vládou nezákonný a navíc poznamenán střetem zájmů. Šin Bet totiž v současné době mimo jiné vyšetřuje několik premiérových spolupracovníků kvůli možným nekalým vazbám na Katar.
Před týdnem pak Bar v přísežném prohlášení k nejvyššímu soudu uvedl, že se jej Netanjahu rozhodl odvolat z funkce nikoli z profesních důvodů, ale až poté, co odmítl přistoupit na premiérovy požadavky. Mezi ně podle něj patřilo zejména sledování izraelských demonstrantů tajnou službou, narušení soudního procesu v probíhající korupční kauze premiéra či závazek osobní loajality. Netanjahu to označil za lži.