„Lidé dnes cítí stud, že se za covidu nechali napálit.“ O cenzurně-průmyslovém komplexu
ROZHOVOR S EVOLUČNÍMI BIOLOGY
Minulý týden byla zveřejněna Westminsterská deklarace, provolání 138 intelektuálů a známých osobností odleva doprava, které spojuje odpor proti vládami podněcované cenzuře a manipulaci na sociálních platformách. Deklarace razí pojem „cenzurně-průmyslový komplex“. Dva významní signatáři, manželé Bret Weinstein a Heather Heyingová, přijeli v minulých dnech do Prahy uvést české vydání své nové knihy Průvodce lovce-sběrače po 21. století. Evoluce a výzvy moderního života (Institut H21).
Mluvíte o cenzurně-průmyslovém komplexu a taky o mezinárodní cenzuře. Co je mezinárodní cenzura?
Weinstein: V moderní době nemá informační prostředí žádné hranice. Na Twitteru čteme názory lidí z nejrůznějších světových národů, k dispozici máme nástroje, které nám přeloží text z jednoho jazyka do druhého. Myšlenky, ideje se přirozeně šíří, což je samozřejmě hrozba pro každého, kdo by snad chtěl kontrolovat veřejné mínění. Z toho logicky plyne, že oni nás musejí cenzurovat nadnárodně, jaksi supranacionálně, pokud nás chtějí udržovat v temnotě, což, zdá se, chtějí.
Je tato mezinárodní cenzura omezena na západní civilizaci?
Heyingová: S tím, že ostatní civilizační okruhy taky budou potřebovat své vlastní cenzorské systémy a v nich vlastní priority, pokud už je nemají. Číňané například ve svých vakcínách proti covidu nepoužívali spike-proteinové nebo mRNA technologie, takže jejich potřeba kontrolovat informace byla v tu chvíli jiná než na Západě.
Weinstein: Bylo by přirozené, kdyby měl k něčemu, jako byl covid, každý stát různý přístup. Bylo by přirozené, kdyby různé vlády měly různý názor na to, jestli je moudré nasadit nevyzkoušenou vakcínu s technologií mRNA, jestli nasadit, nebo nenasadit repurposed drugs, tedy léky původně schválené pro jinou terapii, viz ivermectin. Pokud by se to stalo, jako by se to určitě stalo v minulosti, měli bychom teď jistotu, co bylo funkční a co ne. Mohli bychom porovnávat výsledky různých zemí, ty by měly velmi různé vzorce mortality. Ale cenzorsko-průmyslový komplex byl schopen vážně narušit naši schopnost porozumět a v posledku pomohl k unifikaci vládního konání.
Byl covid první událost, kdy se ta mezinárodní cenzurní mašinerie ustavila?
Kdo to je, oni?
U jakých dalších témat budou uplatňovat cenzuru?
Momentálně se pod velkým tlakem ocitá Elon Musk. Co Bílému domu a v Evropě Evropské komisi udělal?
Máme vůbec v časech internetové manipulace, deep fake záběrů a umělé inteligence šanci rychle zjistit, co je skutečnost?
Heather Heyingová (1969) je americká evoluční bioložka. Narodila se a vyrostla v Los Angeles, kde vystudovala antropologii. Od roku 2002 byla patnáct let profesorkou evoluční biologie na Evergreen State College ve státě Washington. Po odchodu z univerzity s manželem napsala bestseller Průvodce lovce-sběrače po 21. století. Mají dvě děti.
Bret Weinstein (1969 je evoluční biolog a jako profesor přednášel na Evergreen State College. Když roku 2017 protestoval proti akci „Den nepřítomnosti“, kdy na univerzitu symbolicky neměli přijít běloši, byl obviňován z rasismu. Záznam konfrontace se studentkami v parku univerzity, kam byl nucen svůj seminář přesunout, obletěl svět. Jeho bratr Eric po tomto incidentu založil tzv. Intelektuální temný web, neformální společenství nonkonformních akademiků anglosaského světa, kteří se navzájem podporují při pokusech umlčet je nebo zastrašit. Manželé na sebe později upozornili i jako jedni z prvních zastánců teorie o úniku viru covid-19 z (čínské) laboratoře.
Celý rozhovor si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.