Rusko opět mluví o míru: „Jsme otevřeni seriózním návrhům Západu a Ukrajiny“
RUSKÉ PODMÍNKY MÍRU
Rusko, které před více než rokem napadlo Ukrajinu, opět mluví o ujednání míru. Ještě před usednutím k mírovým jednáním ale již dopředu definuje své podmínky. Podle mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marie Zacharovové je k urovnání „krize na Ukrajině“ potřeba zrušení všech sankcí a žalob proti Rusku, ukončení dodávek zbraní Kyjevu nebo návrat této země k neutrálnímu statusu. Uvedla to v prohlášení, které zveřejnila například ruská agentura TASS.
Moskva opakovaně prohlásila, že je „otevřena skutečně seriózním návrhům“ západních zemí a Ukrajiny na řešení „krize“ politickými a diplomatickými prostředky. Na Západ ale nyní prostřednictvím Zacharovové jednoznačně vzkazuje: „Jazyk ultimát je však pro nás nepřijatelný.“ Mluvčí ministerstva zahraničí Zacharovová navíc uvedla, že všechny země, které chtějí přispět k normalizaci situace, by měly své výzvy k míru adresovat „západním loutkovodičům, kteří stále více zatahují Ukrajinu do nebezpečného víru globální konfrontace“.
EK nás podrazila. Běžní lidé nebudou mít na auta, říká Vondra
KRITIKA NORMY EURO 7
Aby mohla válka na Ukrajině skončit, je podle ní potřeba provést demilitarizaci a denacionalizaci Ukrajiny. Měly by být odstraněny všechny hrozby vycházející z jejího území, zakotven její bezjaderný status a poskytnuty záruky práv ruskojazyčného obyvatelstva a národnostních menšin, uvedla Zacharovová ve svém sobotním prohlášení. „Nedílnou součástí by mělo být zrušení všech nezákonných sankcí a žalob proti Rusku u mezinárodních soudů,“ dodala.
Názor ukrajinských orgánů by podle ruské mluvčí ministerstva zahraničí mělo význam pouze „pokud by si Ukrajina zachovala svou suverenitu a nezávislost na Washingtonu“. „Tak tomu však není. Kyjevský režim je dlouhodobě nástrojem USA a dalších zemí NATO proti Rusku. A ty vůbec nemají zájem na mírovém urovnání na Ukrajině,“ uvedla Zacharovová.
Nová hrozba umělé inteligence: sítě zavalí trollové předstírající, že jsou lidé
NAPODOBOVÁNÍ ČLOVĚKA
Výzvy k míru mezi Ruskem a Ukrajinou přichází nejčastěji z Číny a Turecka. Turecko slouží jako důležitý prostředník takzvané obilné dohody, která umožňuje vývoz obilí z přístavů v Černém moři. To bylo kvůli válce ohroženo a hrozila tím tak potravinová krize, podle OSN, které se na dohodě také podílí, bylo 55 procent z množství vyváženého obilí určeno rozvojovým zemím. Dohoda měla platnost do 18. března, všechny strany se ale dohodly na jejím prodloužení.
Pravda Tuckera Carlsona. Žaloba obnažila komentátory z Fox News
PRAVDA TRUCKERA CARLSONA
Čína tvrdí, že je připravena zprostředkovat jednání mezi Moskvou a Kyjevem, které vedou válku od vpádu Ruska na Ukrajinu v únoru 2022. K nabídce Pekingu je skeptický Západ a to zejména kvůli k blízkým vztahům Číny a Ruska. Čínský prezident Si Ťin-pching má začátkem příštího týdne podniknout státní návštěvu Ruska a v blízké době údajně plánuje i jednání prostřednictvím videokonference s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.
Peking v den výročí ruského vpádu na Ukrajinu 24. února představil dvanáctibodový plán ukončení války. Mimo jiné v něm vybídl, aby se obě země zdržely útoků na civilní obyvatelstvo, vyzval ke zřízení humanitárních koridorů, ale i k ukončení západních sankcí proti Rusku. Zároveň se přihlásil k principu „svrchovanosti, nezávislosti a územní celistvosti všech zemí“.
Ukrajinský prezident Zelenskyj tehdy uvedl, že by Kyjev měl s Pekingem na mírovém plánu spolupracovat, a zároveň upozornil, že s některými body nesouhlasí.
DeSantis hází Ukrajinu přes palubu
KOMENTÁŘ
Válka na Ukrajině začala 24. února 2022, když ruský prezident Vladimir Putin vydal rozkaz ke „speciální vojenské operaci“. Ruské síly napadly Ukrajinu z Ruska a z Běloruska a také z poloostrova Krym, který Moskva anektovala v roce 2014, a zahájily rozsáhlý letecký, námořní i pozemní útok na téměř celou zemi.
Válka na Ukrajině ONLINE
ONLINE