Spása pro Ukrajinu? „Česko našlo v zahraničí zdroj munice,“ řekl Pavel v Mnichově
PODPORA UKRAJINY
Česká republika našla v zahraničí zdroje stovek tisíc kusů dělostřelecké munice, kterou by mohla Ukrajině dodat v řádu týdnů, pokud s partnery v USA, Německu, ve Švédsku nebo dalších zemích zajistí financování. V sobotu to v debatě na Mnichovské bezpečnostní konferenci prohlásil český prezident Petr Pavel. Nedostatek munice vedl podle agentury Reuters k ústupu ukrajinské armády z Avdijivky. O stažení jednotek informoval v sobotu ukrajinský velitel Oleksandr Syrskyj.
"Identifikovali jsme půl milionu kusů munice ráže 155 milimetrů a 300.000 kusů munice ráže 122 milimetrů," řekl Pavel. Bruselský server Politico na počátku února napsal, že Česko se zajímá o munici od zbrojních firem například v Jižní Koreji, Turecku či Jihoafrické republice.
Pavlova slova později potvrdila ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Země, které by mohly spolupracovat na dodávkách munice pro Ukrajinu, podle ní účast podmiňují tím, že o nich nebudou zveřejněny konkrétní údaje. Zahraničí zdroje by Ukrajině mohly dodat stovky tisíc kusů dělostřelecké munice v řádu týdnů, pokud Ukrajina s partnery ve Spojených státech, v Německu, ve Švédsku nebo dalších zemích zajistí financování.
I had a very specific and informative meeting with President of the Czech Republic Petr Pavel @prezidentpavel. We discussed defense support for Ukraine, enhancing cooperation between the defense industries of our countries, and joint arms production.
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) February 17, 2024
We appreciate the support of… pic.twitter.com/5KXzeTXJEL
"Dokud země Evropské unie nebudou schopné dostatečně navýšit své kapacity výroby dělostřelecké munice, tak navrhujeme munici pro Ukrajinu nakoupit i z jiných zemí," sdělila Černochová. EU loni slíbila dodat Ukrajině do března milion nábojů, ale slib může splnit nanejvýš z poloviny. Ministryně potvrdila, že Česko identifikovalo zdroje munice v zemích mimo EU a je schopné zajistit jejich dodávky na Ukrajinu, pokud by se podařilo zajistit financování.
"Mluvili jsme o tom i na summitu ministrů obrany zemí Severoatlantické aliance (NATO) tento týden. Konkrétnější ale být nemohu, protože země, které by na tomto projektu mohly spolupracovat, svou účast podmiňují tím, že o nich nebudeme zveřejňovat konkrétní údaje," dodala Černochová.
Dělostřelecké granáty ráže 155 milimetrů jsou v zemích Severoatlantické aliance považovány za standardizovanou munici, která by měla být použitelná v kombinaci se zbraněmi jednotlivých členských zemí. Granáty ráže 122 milimetrů se používají například v sovětských houfnicích.
Situace na bojišti není dobrá, prohlásil také Pavel
Pavel při svém proslovu v Mnichově. označil situaci na Ukrajině za složitou. "Situace na bojišti se od loňska významně změnila. Není dobrá," řekl. Poznamenal, že Rusko se z mnoha chyb poučilo, změnilo taktiku a převedlo hospodářství na válečnou úroveň. "Rusko se nestará o lidské zdroje a prezident Vladimir Putin pracuje na nějakém viditelném úspěchu před prezidentskými volbami," řekl Pavel.
Podle hlavy českého státu se proto Západ v pomoci Ukrajině musí zlepšit. "Je třeba Ukrajinu podpořit zbraněmi a municí ze všech dostupných zdrojů," řekl. Dodal, že tak jako je Ukrajina inovativní na bojišti, musí Západ podobně přistupovat ke zbrojním zdrojům, které je nutné hledat všude.