Vláda chce zpřístupnit bydlení. Státní realitka za stovky milionů ročně, kritizuje Dostálová
DOSTUPNOST BYDLENÍ
Vláda představila program dostupného bydlení a představila konkrétní parametry podpory výstavby cenově dostupného nájemního bydlení v ČR. V první fázi bude stát nabízet podporu ve výši osmi miliard korun ve formě zvýhodněných úvěrů na výstavbu bytů s nájmem nižším, než je tržní průměr. Ministerstvo financí (MF) zároveň spustilo cenovou mapu evidující výši nájemného v bytech. Podle osloveného experta se jedná o kroky správným směrem. Naopak s ostrou kritikou přišla bývalá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO).
Projekt z dílny ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) je podle premiéra Fialy postaven na spolupráci státu, krajů, obcí a soukromého kapitálu. V současnosti stát vypracoval čtyři modely, jak by se samosprávy, stát a soukromí investoři mohli na vytvoření dostupného bydlení podílet. Obce by mohly stavět s podporou státu nebo ve spolupráci se soukromým investorem. Zároveň by ale soukromý investor mohl stavět cenově dostupné nájemní bydlení sám, pokud se s obcí domluví. Další možností je, že obce budou do vlastního fondu odkupovat již postavené domy.
Nejdříve bude možné žádat o podporu ze státního fondu podpory investic (SFPI) v září v rámci program Dostupné bydlení, ve kterém budou k dispozici 4,5 miliardy korun na zvýhodněné úvěry. V příštím roce se k němu přidá Národní rozvojová banka se svými nástroji za 3,5 miliardy korun. V obou případech tvoří většinu prostředků peníze z Národního plánu obnovy (NPO), které budou dále doplněny o zdroje státního rozpočtu a soukromého sektoru. Bartoš již dříve uvedl, že po zapojení soukromých zdrojů a mezinárodních institucí by se investice do výstavby bytů celkově mohly navýšit až na 20 miliard korun.
Podporu ze SFPI bude možné využít na novostavby, stavební úpravy nebo přístavby. Část z peněz lze použít okamžitě maximálně na 40 procent celkových nákladů při splnění konkrétních požadavků. Následný dotovaný úvěr ve výši základní sazby EU pro ČR snížený až o tři procentní body může být až do 65 procent ceny projektu. Celkově by dotace a výhodný úvěr mohly pokrýt až 90 procent investice. Splatnost je do 30 let a předčasné splacení je bez poplatků. Žádat o ni může například územní samosprávný celek, státní příspěvková organizace nebo církev.
Expert: Podmínky musí být maximálně transparentní
Hlavní ekonom banky Creditas Petr Dufek pro Echo24 řekl, že to vypadá, že by to mohlo jít o krok správným směrem. „I když vzhledem k částce i počtu zvažovaných bytů půjde spíš o kapku v moři. Je v každém případě dobré, že se v tomto směru začne něco dít. Zvlášť pokud nepůjde jen o finanční podporu, ale i o dostupné pozemky, které zvlášť ve velkých městech výstavbu prodražují.
„Jak úspěšný bude program se teprve uvidí podle výstavby i nájemníků, kteří díky němu získají možnost levněji bydlet. Rozhodující bude, zda skutečně půjde o formu sociálních či startovacích bytů, případně bytů pro vybrané nedostatkové profese. Vzhledem k veřejným zdrojům by proto podmínky měly být maximálně transparentní a současně i adekvátně přísné,“ dodal ekonom.
Podle něj navíc tyto kroky nejdou proti podpoře vlastnického bydlení. „Stát podporuje vlastnické bydlení daňovými úlevami hypoték, a rozhodně ne symbolicky. Cenová mapa nájemního bydlení může fungovat jako solidní zdroj informací na trhu, který zatím rozhodně přebytkem relevantních informací a dat neoplýval. Neberu tuto aktivitu jako signál ústupu od podpory vlastnického bydlení, ale jako paralelní aktivitu,“ dodal Dufek na dotaz redakce.
Naopak Bartošova předchůdkyně ve funkci ministra pro místní rozvoj a opoziční poslankyně Klára Dostálová na sociální síti X uvedla, že jde o „Bartošovu klasiku“. „Vše na poslední chvíli. Zákon o podpoře bydlení je státní realitka za stovky milionů ročně a nových 200 úředníků. Ministr ho tlačí jen proto, aby mohl čerpat z Národního plánu obnovy osm miliard na úvěry dostupného bydlení,“ uvedla Dostálová. „Nejsou projekty, nemáme stavební zákon a finanční nástroje na rozpočtovém výboru zpochybnili náměstci ministerstev financí a průmyslu a obchodu. A NPO končí v roce 2026,“ dodala Dostálová.
Mladí Češi od 25 do 35 let zaplatí za nájemné ze své mzdy více než ve většině vybraných států západní Evropy. Za nájemné bytu o velikosti 60 metrů čtverečních vynaloží necelých 40 procent z mediánu hrubé mzdy. To je procentuálně o polovinu více, než mladí lidé zaplatí v Německu, Rakousku nebo Francii. Poměr se ale může lišit podle lokality, například v hlavních a velkých městech jsou nájmy výrazně vyšší.
To, že by výstavba cenově dostupného obecního bydlení mohla pomoci mladým lidem bydlet, zvýšit porodnost a z dlouhodobého hlediska by mohla mít pozitivní dopad na státní rozpočet, předpokládá například Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě. Podle jejích výpočtů existuje možnost postavit a prodat nový byt o 60 metrech čtverečních ve standardním domě za 3,6 milionu korun, tedy zhruba za 60 000 korun za metr čtvereční. Komora vychází z objemových cenových ukazatelů pro bytovou výstavbu, z nichž vyplývá, že i po zahrnutí dalších nezbytných nákladů je letos možné dokončit a prodávat byty za konečné ceny v rozmezí od 46 000 do 60 000 korun za čtvereční metr.