Zemřel filosof Ivan Dubský. Znalec Patočky a Heideggera, signatář Charty 77
ÚMRTÍ IVANA DUBSKÉHO
Ve středu zemřel filozof Ivan Dubský, patřil k nejvýznamnějším českým filozofům současnosti, bylo mu 96 let. ČTK to dnes jménem rodiny oznámil Ivan Chvatík, zakladatel Archivu Jana Patočky. Dubský byl uznávaným znalcem prací Jana Patočky a Martina Heideggera, ve svém obsáhlém díle se věnoval především historii filozofie. Významná byla i jeho pedagogická činnost. V období normalizace byl v nemilosti komunistického režimu, patřil k signatářům Charty 77.
Ivan Dubský se narodil v Praze, kde také vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy a získal doktorát. Poté působil jako asistent dějin filozofie na tehdejší Vysoké škole politických a hospodářských věd, poté přešel do Kabinetu pro filozofii ČSAV.
Účastnil se řady kongresů a koncem 60. let se již plně věnoval Heideggerovi, o kterém vedl seminář na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Také pobýval jako stipendista v Husserlově archivu v Kolíně nad Rýnem a ve Freiburgu. V období normalizace byl propuštěn ze zaměstnání a měl omezené možnosti publikovat. Do Akademie věd se vrátil až po pádu komunistického režimu.
Dubský je autorem celé řady odborných spisů (Raná tvorba Karla Marxe a Bedřicha Engelse, Pronikání marxismu do českých zemí, Filozof Jan Patočka, Ve věci Heidegger). Zajímal se také o moderní literaturu, napsal studie mimo jiné o románové tvorbě Thomase Manna, Marcela Prousta, Franze Kafky či Ladislava Klímy. Publikoval také kratší i rozsáhlejší texty věnované Friedrichu Nietzschemu.