Nyní je to riskantní, ale časem k vyslání vojáků USA na Ukrajinu asi dospějeme, říká náčelník generálního štábu
VÁLKA NA UKRAJINĚ
Ve Spojených státech se stále častěji mluví o vyslání spojeneckých vojáků na Ukrajinu. Americký náčelník generálního štábu Charles Q. Brown Jr. pro The New York Times uvedl, že vyslání instruktorů přímo na Ukrajinu je v budoucnu nevyhnutelné. Americká vláda dlouhodobě vyslání amerických vojáků a instruktorů přímo na Ukrajinu odmítá. Delší čas však o této možnosti mluví francouzský prezident Emmanuel Macron.
Spojené státy nyní cvičí ukrajinské vojáky v Polsku, Německu či přímo v USA. V případě, že by se výcvik přesunul přímo na Ukrajinu, výrazně by se podle ukrajinských představitelů přiblížilo nasazení až 150 000 nováčků, kteří musí za výcvikem cestovat ven z válkou zmítané země.
Ukrajinští představitelé podle New York Times o výcvik přímo na Ukrajině s americkými kolegy hovořili a to v souvislosti se zpožděním v dodávkách amerických zbraní. Tyto informace potom ve čtvrtek komentoval americký náčelník generálního štábu generál Charles Q. Brown Jr. Ten uvedl, že časem je podobný scénář nevyhnutelný. „Eventuálně k tomu časem dospějeme,“ uvedl listu.
V současnosti by však podle něj bylo vyslání amerických vojáků riskantní. Obává se především, že by přítomnost amerických vojáků odčerpávala Ukrajině možnosti protivzdušné obrany. Musela by totiž zbraně, kterých už nyní nemá dostatek, použít k ochraně spojeneckých jednotek, místo toho, aby je použila na frontě k či ochraně kritické infrastruktury.
Ve stejný den však vyslání vojáků a instruktorů přímo na Ukrajinu odmítl Bílý dům. Vyzval také spojence, aby tak nečinili.
Někteří spojenci však o takové možnosti zjevně uvažují. Na začátku května litevský parlament schválil prezidentce možnost vyslání vojáků na Ukrajinu právě k výcviku Ukrajinců. „Naši vojáci cvičili Ukrajince na Ukrajině už před válkou,“ uvedl litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis a dodal: „Takže návrat k této tradici by mohl být docela dobře proveditelný.“ V minulosti o vyslání vojáků na Ukrajině mluvil francouzský prezident Emmanuel Macron. Vyloučit vyslání vojáků odmítla tento týden i estonská vláda.
The New York Times informují také o tom, že o možnosti pomoci s výcvikem s minimem rizika se zabývá i nejvyšší americký velitel v NATO Christopher G. Cavoli. Podle New York Times je jednou z možnosti pomoci vést výcvik ve Lvově na západě Ukrajiny.