Komplikace v dostavbě Dukovan: Soud blokuje finální podpis s Jihokorejci
JADERNÁ ELEKTRÁRNA DUKOVANY
Nastal rapidní zvrat v kauze dostavby jaderné elektrárny Dukovany? Brněnský krajský soud dnes předběžným opatřením k žalobě francouzské EDF zablokoval zítřejší finální podpis smlouvy mezi ČEZ a jihokorejskou KHNP na dostavbu Dukovan, uvedla Česká televize. Stavba jaderných bloků pro jadernou elektrárnu je tak opět pozastavena.
Brněnský soud tak učinil na návrh francouzské firmy EDF, která napadla žalobou rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Soud o vydání předběžného opatření informoval na svém webu. Zákaz podpisu smlouvy platí až do rozhodnutí o žalobě EDF.
"Podstatné je, že pokud by došlo k uzavření smlouvy, ztratil by francouzský uchazeč nenávratně možnost získat veřejnou zakázku, a to i kdyby mu soud dal v soudním sporu za pravdu," uvedl soud v tiskové zprávě. Proti předběžnému opatření je možné podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.
Mluvčí antimonopolního úřadu Martin Švanda ČTK dnes po poledni řekl, že úřad zatím rozhodnutí nemá k dispozici. EDU II dnes avizovala, že pokud se žaloba EDF ukáže jako neopodstatněná, bude po francouzské firmě vymáhat škodu. Také EDU II jako zadavatel zakázky může předběžné opatření napadnout kasační stížností.
Jak rychle soud o žalobě EDF rozhodne či na kdy nařídí její projednání, v takto časné fázi řízení není možné předjímat, řekla zástupkyně mluvčí soudu Martina Charvátová. Premiér Petr Fiala (ODS) věří, že soud si je vědom souvislostí a rizik a rozhodne rychle.
Mluvčí ÚOHS Švanda řekl, že ze strany soudu jde o procesní krok, který nenaznačuje rozhodnutí o žalobě. "Jsme přesvědčeni, že rozhodnutí předsedy i prvního stupně jsou správná a v souladu s právními předpisy. Podání kasační stížnosti proti předběžnému opatření zvážíme, až budeme mít k dispozici jeho písemné vyhotovení," dodal. Mlsna dříve uvedl, že vydání předběžného opatření je podmíněno složením poměrně výrazné kauce ve výši jednoho procenta z nabídkové ceny na dukovanský projekt.
Před vydáním předběžného opatření se soud zabýval i závažností a důvodností žaloby. EDF napadla hlavně to, že se ÚOHS odmítl zabývat výhradami proti postupu zadavatele tendru. Předseda úřadu Petr Mlsna sice v napadeném rozhodnutí uznal, že EDU II měla povinnost dodržet alespoň základní zásady zadávání veřejných zakázek a tento postup měl podléhat kontrole, ale dovodil, že to nespadá do kompetence ÚOHS. "Krajský soud v Brně předběžně posoudil žalobcovy argumenty proti takovému náhledu jako relevantní a poměrně silné, proto předběžné opatření vydal. Tím ještě není řečeno, že žalobce v následném soudním řízení uspěje," upozornil soud.
ČEZ vyzval Francouze, aby zveřejnili svoji nabídku
Krátce před soudním rozhodnutím energetická společnost Elektrárna Dukovany II (EDU II), kterou společně vlastní ČEZ a český stát, vyzvala francouzskou firmu EDF ke zveřejnění její nabídky na stavbu jaderných bloků v Dukovanech. Trvá na tom, že vybraná nabídka korejské KHNP byla ve všech ohledech lepší. Společnost EDF uvedla, že výzvu komentovat nebude.
Podle firmy EDU II, která má celý jaderný tendr na starosti, postup v soutěži dvakrát jako korektní potvrdil i ÚOHS. "Bohužel, i tak jsme nyní nuceni strpět kroky neúspěšného uchazeče, který nedokázal zvítězit kvalitou své nabídky a snaží se proto celý tendr zablokovat soudní cestou," uvedla česká společnost.
Společnost EDU II, v níž stát nově drží 80procentní podíl a zbylých 20 procent má ČEZ, zároveň uvedla, že v případě, že se definitivně prokáže, že žaloba EDF byla bezdůvodná, je případné škody po francouzské firmě vymáhat.
"V dalších krocích budeme samozřejmě respektovat platná rozhodnutí soudu. Pokud se definitivně prokáže, že žaloba je nedůvodná, v což pevně věříme, jsme následně připraveni důsledně vymáhat škodu, a tak chránit hodnotu pro naše akcionáře v čele s Českou republikou tak, aby nebyla žádnými šikanózními žalobami bezdůvodně snižována," dodala společnost.
EDF se vymezila proti průběhu tendru na Dukovany už loni ve svých námitkách k antimonopolnímu úřadu. Podle ní korejská firma porušila nařízení o zahraničních subvencích. Napadla také postup zadavatele, který podle ní nedodržel základní zásady zadávání veřejných zakázek zejména v souvislosti s výběrem preferovaného dodavatele. ÚOHS námitky zamítl, předseda antimonopolního úřadu Petr Mlsna pak 24. dubna zamítl i rozklad EDF.
O výstavbě dvou nových jaderných reaktorů rozhodla vláda loni v červenci. Dala přednost nabídce korejské KHNP před nabídkou EDF. Dalšího uchazeče - Westinghouse - vyřadila ze soutěže už dříve. Ve středu se společnost EDU II chystá podepsat s KHNP finální smlouvu na stavbu bloků v Dukovanech. Termín podpisu se z původně plánovaného konce března zpozdil kvůli rozhodování ÚOHS a také kvůli jednáním o podílu českých firem na projektu.
KOMENTÁŘ: Hlavní roli v Dukovanech hrají Američané
Stavba nových jaderných bloků v Česku by měla být největší tuzemskou zakázkou. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů v Dukovanech jsou při současných cenách 400 miliard korun. První blok v Dukovanech by měl být hotový v roce 2036. Financování stavby bude zajištěno státní půjčkou firmě EDU II. Podnik bude po dokončení reaktorů půjčku státu splácet po dobu 30 let.