Diplomatické fiasko: zrušené návštěvy premiéra v Nigérii si všímají i v zahraničí
FIALOVA CESTA DO AFRIKY
Nejbohatší africký stát v tomto týdnu na poslední chvíli zrušil návštěvu českého premiéra Petra Fialy (ODS). Značně nestandardní krok, ale také diplomatické fiasko a v daných poměrech mimořádně silné gesto, kterého si všimla i média v zahraničí. Proč se Nigérie nakonec rozhodla plánovanou oficiální návštěvu zrušit?
Situace kolem zrušené návštěvy českého premiéra v Nigérii se dá charakterizovat přinejmenším jako krajně nezvyklá, a to i podle vyjádření několika diplomatů. Nigérie stornovala původně potvrzenou návštěvu premiéra Fialy a celé podnikatelské delegace až v pondělí, tedy večer před tím, než byl naplánován odlet vládního speciálu z Keni. To vzbudilo zájem i u zahraničních médií. O události se zmínila ve středu ráno s odkazem na česká média i britská BBC. Zprávy si všimly také zpravodajské weby z jiných afrických zemí nebo z Itálie.
Petr Fiala se měl podle původně zveřejněného harmonogramu ve středu setkat s tamním prezidentem Bolou Tinubuem. Jednat měl poté také s ministrem pro plyn za účasti stálého tajemníka ministerstva ropných zdrojů a zástupce Nigerijské národní ropné korporace (NNPC).
Mluvčí vlády, který je na cestě po Africe s premiérem, situaci popsal pro Echo24 takto: „Cesta do Nigérie byla řešena standardními diplomatickými cestami a prostředky. Hostitelská strana nám navzdory původně potvrzenému přijetí oznámila, že není schopna zajistit odpovídající program, včetně podnikatelského fóra, proto jsme se dohodli, že návštěvu rušíme.“
Fiala tak nakonec musel strávit v Keni neplánovaně noc navíc. „Čas v Keni poskytl větší prostor na klíčová jednání s prezidentem a ministrem obrany, což by původní harmonogram umožnil v omezenější míře. Keňa je jedním z nejdůležitějších partnerů ČR v regionu a tato neplánovaná změna vzájemným vztahům paradoxně pomohla,“ dodal Smolka. Premiér pak ve středu odletěl z keňského Nairobi rovnou do Ghany, která je třetí a předposlední zastávkou na jeho týdenní cestě (poslední je Pobřeží slonoviny). Setká se tam s viceprezidentem.
Pomyslným vrcholem Fialovy cesty po Africe měla být ale právě zrušená návštěva Nigérie. Jde o nejbohatší a nejlidnatější zemi na kontinentu s přibližně 220 miliony obyvateli. To je pro představu stejně jako polovina Evropské unie. A to z ní dělá sedmou nejlidnatější zemi světa. Pro Česko tak logicky představuje Nigérie obrovskou příležitost prohloubit obchodní vazby.
Zatím se neví, co za rozhodnutím Nigérie stálo. Nabízí se několik možností, včetně té, že její krok souvisí s výraznou českou podporou Izraele ve válce proti radikálnímu hnutí Hamás v Organizaci spojených národů. Postoje Nigérie totiž tak příkré nejsou. V zemi žije navíc zhruba polovina muslimů. Česká podpora Izraeli je naproti tomu zřejmá jak politicky, tak navenek. Není to například tak dlouho, co se ministryně obrany Jana Černochová nechala na veřejnosti vyfotit zahalená v izraelské vlajce.
Podle ministra zahraničí Jana Lipavského ale není Izrael tématem, které by stálo za rozhodnutím Nigérie návštěvu nakonec neuspořádat. „Rozhodně bych tomu nepřikládal nějaké hlubší významy,“ uvedl Lipavský. „Pokud by to ze strany té země mělo být toto gesto, tak by to asi muselo být doprovozeno nějakou informací, signálem. Nic takového naše diplomacie nezaznamenala,“ dodal.
Jenže hledání vysvětlení se přímo nabízí. Skloňují se tak už i další možnost, jako je například nezvládnutá organizace z jedné, či druhé strany či divočejší teorie o zapojení vlivu Číny, která má v Nigérii stejně jako v dalších afrických státech obrovský ekonomický vliv a v minulosti zaujímala k Česku nepřátelské postoje kvůli cestám českých politiků na Tchaj-wan. Vše je ale zatím jen v rovině spekulací.
Jakkoli je zrušení zahraniční návštěvy v diplomatických kruzích neobvyklé, nejde o první zrušenou státní návštěvu v poslední době. Neuplynul totiž ani týden od chvíle, kdy Saúdská Arábie zrušila, stejně jako v případě Fialy, den před odletem návštěvu ministra průmyslu Jozefa Síkely, který tam měl jednat mimo jiné o dodávkách ropy.