Trump zdraží Čechům hypotéky. Jaké budou důsledky amerických voleb

Trump zdraží Čechům hypotéky. Jaké budou důsledky amerických voleb

DOPADY ZVOLENÍ TRUMPA

EchoSalon
Ondřej Šmigol
Sdílet:

Slibovaná ekonomická politika Donalda Trumpa se dá zjednodušit na dva body. Zaprvé snížit daně co nejvíc, v podcastu Joea Rogana dokonce navrhl nulovou daň z příjmu. Zadruhé uvalit plošná cla na veškerý dovoz do USA. Hlavně druhého bodu a možných obchodních válek, které by to vyvolalo, se děsí ekonomové. O hospodářských dopadech amerických voleb v Salonu Echa debatovali tři z nich, Petr Sklenář z J&T Banky, Lukáš Kovanda z Trinity Bank a Petr Bartoň z investiční skupiny Natland.

Z ekonomických plánů Donalda Trumpa se nejvíce probíral ten na zavedení 20% cla na veškerý dovoz do USA. Pokud to opravdu nastane, jak to ovlivní světovou ekonomiku, Evropu a Česko?

Sklenář: On plánuje, že budou 10% cla v průměru a 20 % bude na dovoz z Číny. Už naznačil, že dojde ke zvyšování cel, ale že bude rozlišovat mezi jednotlivými obchodními partnery. Nevěřil bych mu přesná čísla, jestli to bude 10, 15, 20 %, ale velmi pravděpodobně se vrátí ke své transakční a konfrontační zahraniční politice a dojde k zavádění výrazných celních tarifů. V první fázi bych očekával, že se to bude týkat dovozu z Číny. Plus na některé výrobky to clo může být podstatně prohibitivnější, tedy vyšší. V dalším kole, a to už nepřímo, dopadne na Evropu, se zaměří na to, že zavede clo na citlivé položky, třeba na dovoz aut do USA bez ohledu na to, odkud jsou. Celkově jde o negativní zprávy, ale pozitivní je, že u řady položek to bude transakční. Něco za něco. Vy mi s něčím pomůžete a já vám dám nižší cla.

Ano, když jsem se bavil s Američany, kteří mají k Trumpovi blízko, tak tvrdili, že 20% sazba je počáteční nabídka, o které se ještě bude vyjednávat. Pane Bartoni?

Bartoň: Souhlasím, že pokud by zavedl nějaká cla, tak by to bylo špatné, žádný ekonom nebude říkat, že cla jsou dobrá, hlavně by to ale nejvíc uškodilo Americe. A přesně z tohoto důvodu bych se bál, že je zavede, kdyby šlo o první volební období Trumpa, protože by mu šlo o znovuzvolení a potřeboval by splnit slib dělnickým voličům, co přešli od demokratů. Vzhledem k tomu, že to byly jeho poslední volby v životě a v druhém volebním období americkým prezidentům spíš jde o zápis do historie než o voličské hlasy, a právě proto, že by to hlavně postihlo americkou ekonomiku, tak si myslím že je malá pravděpodobnost, že tyto volební sliby splní. A bude ale dál těmi cly operovat jako s vyjednávací pozicí. Začne vyjednávat z extrémní pozice a potom někde za to buď něco koupí, nebo se posune směrem ke středu. Takže za mě je malá pravděpodobnost, že něco zavede. Možná vůči Číně je to pravděpodobnější, ale že by zavedl něco vůči celému světu, nebo dokonce na Evropu, tak to je podle mě nepravděpodobné.

Kovanda: Určitě bych se nespoléhal na to, že Donald Trump cla nezavede. Je to neřízená střela a ztratil by tvář, kdyby zavedl pouze nějaká titěrná cla. Takže to riziko tu je. Všechny velké banky a analytické týmy propočítávají ten nejhorší scénář, i když k němu nemusí dojít. To samozřejmě v tuto chvíli nikdo neví, to neví ani Donald Trump sám, jaká cla nakonec zavede, ale zkrátka je třeba na to být připravený. Takže dnes existuje hodně různých analytických zpráv a studií, které se týkají toho, kolik by ta cla stála, jaké ztráty by přinesla a jaký by byl dopad. Je pravda, že některé ty studie, například ta od University of Nebraska, hovoří o tom, že na Evropu by dokonce mohla mít pozitivní dopad, v duchu, že dva se poperou a třetí se bude smát. To znamená USA s Čínou by se servaly do krve, navyšovala by si recipročně cla, a Evropa by se ocitla ve výhodě, protože by takovým clům nečelila. Většinové analýzy ale počítají s negativním plošným dopadem na ekonomiku EU. Další špatnou zprávou pro Česko je, že v rámci EU by patřilo k těm nejzasaženějším, což už bylo vidět v prvním dní pro Trumpově zvolení. Koruna sice od té doby trochu korigovala, ale přece jenom ten první den se společně s maďarským forintem a mexickým pesem propadala nejvíc ze všech měn světa. Když vyjdeme třeba ze studie Konfederace dánských průmyslníků, tak ta také uzavírá, že v roce 2027 a v roce 2028 bude dopad ještě horší a nejzasaženější zemí bude opět Česká republika.

Celá audio a video verze zde.

Celý text si můžete přečíst již nyní na ECHOPRIME nebo od středečních 18:00 v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit zde.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články