Čína se bojí „politické propagandy“, zakázala přístup na ChatGPT
ČÍNSKÝ ZÁKAZ CHATBOTŮ
Pekingské regulační orgány nařídily tamním technologickým společnostem, aby zajistily, že jejich platformy nebudou nabízet přístup ke službě ChatGPT americké společnosti OpenAI a ani k dalším službám, které využívají chatboty s umělou inteligencí. Informuje o tom server Forbes s tím, že čínská státní média označila tuto službu jako „nastroj americké propagandy“.
Populární diskuzní bot ChatGPT nebyl v Číně oficiálně k dispozici ani před tímto krokem. Mnozí uživatelé však k němu měli přístup skrz VPN nebo programy třetích stran, které částečný přístup ke službě umožňovaly. Tyto programy však již nejsou dostupné, protože velké technologické společnosti v Číně, jako jsou WeChat, Tencent nebo Ant Group, podle několika na sobě nezávislých zdrojů dostaly od čínské vlády příkazem omezit k těmto programům přístup.
S tím by korespondovalo i video s názvem „Jak USA používají umělou inteligenci k šíření dezinformací“, které vydal státem kontrolovaný list China Daily, jenž se v něm pokusil označit ChatGPT za nástroj americké propagandy. Video ukazuje, jak ChatGPT odpovídá na dotaz týkající se Sin-ťiangu a zmiňuje zprávy o rozsáhlém porušování lidských práv ze strany Číňanů vůči ujgurské muslimské menšině v regionu. Moderátorka to označuje za „dokonale napsanou odpověď v souladu s mluvčími americké vlády“. Video pak pokračuje v označování ChatGPT a dalších projektů umělé inteligence za prostředníky rozsáhlých dezinformací ze strany USA a Západu.
Podle Ilarii Carrozzyové, vedoucí výzkumnice Centra pro výzkum míru v Oslu, není tento zákaz překvapivý. „Chatbot je vyškolen na základě otevřených informací v západních zemích. Potenciálně to vyvolává spoustu problémů pro čínskou vládu, protože ho lidé mohou využít k tomu, aby vznesli otázky týkající se citlivých témat, jako je porušování lidských práv a svobod v Sin-ťiangu, na Tchaj-wanu nebo na ostrovech Diaoyu,“ uvedla Carrozzyová.
O ChatGPT je v Číně velký zájem, což přispělo k technologickému „závodu“ v čínském průmyslu o vytvoření domácích chatbotů. Například chatbot Plato, kterého vydala společnost Baidu v roce 2021, však neslavil velký úspěch. Podle čínských ohlasů na sociálních sítích se totiž nedokázal vyrovnat svému americkému protějšku a společnost jeho vývoj zastavila. Baidu se však nevzdává a připravuje dalšího chatbota s názvem Ernie Bot, který by měl být k dispozici během března, kdy uvidíme, jak si mezi uživateli povede.