Macron chce ve Francii eutanazii. Pravici děsí souběh s důchodovou reformou
PRÁVO NA SMRT
Francouzský prezident Emmanuel Macron v pondělí vyzval vládu, aby ve spolupráci s parlamentem do konce léta připravila návrh zákona o eutanazii. Bezprostředně tak reagoval na názor občanského konventu, který mu představil závěry své debaty. Většina ze 184 náhodně vylosovaných občanů se po třech měsících rozhovorů shodla, že by ve Francii měla za jistých okolností existovat možnost asistované sebevraždy a eutanazie. Konvent po Macronovi žádá také zlepšení paliativní péče, tedy péče o pacienty, kteří trpí nevyléčitelnou chorobou. Část pravice se obává, že návrh ještě více rozjitří společnost, která se bouří kvůli důchodové reformě.
Podmínkami pro asistovanou sebevraždu by měly být podle konventu mimo jiné jasné rozhodnutí nebo předem vyjádřené přání v tomto smyslu a nevyléčitelná nemoc spojená s nesnesitelnou psychickou nebo fyzickou bolestí.
Otázce eutanazie pro nezletilé se konvent nevěnoval a podle Macrona je to jasným důkazem, že toto téma je nepřijatelné. V reakci na kritiku francouzské paliativní péče Macron přislíbil navýšení rozpočtu na ni.
Ve Francii zákon z roku 2016 dává zdravotníkům možnost podat pacientům na pokraji smrti, kteří trpí neúnosnými bolestmi, takovou dávku sedativ, po které se již neproberou. Zákon ale neumožňuje ani asistovanou sebevraždu, kdy si pacient sám aplikuje smrtelnou látku pod dohledem lékaře, ani eutanazii, kdy látku aplikuje zdravotník.
Na rozšíření pravidel panuje shoda na levici a v politickém středu, na pravici je postoj nejednotný. Panují také obavy, že kontroverzní téma by mohlo rozjitřit nálady ve společnosti, která se už teď bouří kvůli důchodové reformě.
Podle průzkumu 70 procent Francouzů souhlasí s asistovanou sebevraždou, ale jen 36 procent by zvažovalo její využití, pokud by byli nevyléčitelně nemocní a trpěli bolestmi. Výsledky průzkumu v neděli zveřejnil deník Le Journal du Dimanche.
Mezi evropskými zeměmi byly Nizozemsko a Belgie před 20 lety prvními, které eutanazii legalizovaly. Legální je také v Lucembursku, Kolumbii, Kanadě, na Novém Zélandu a od roku 2021 ve Španělsku. Eutanazii povolují také některé australské státy. Belgie se v roce 2013 stala první zemí na světě, kde byla legalizována dětská eutanazie bez ohledu na věk.
Asistovaná sebevražda je podle údajů Světového sdružení společností práva na smrt nyní legální například ve Švýcarsku, Německu, Rakousku nebo v některých státech USA a Austrálie. Ve Švýcarsku je asistovaná sebevražda legální již od roku 1942.
V Česku eutanazie ani asistovaná sebevražda legální nejsou.