Podvodníci mají před Vánoci vrchol sezóny. Pozor na falešné SMS
PODVODY
Počet podvodných SMS, které jsou v posledních týdnech rozesílány do mobilů českých uživatelů, se proti letním měsícům zvýšil pětinásobně. Podle společnosti Analytics Data Factory se podvodníci před vánočními svátky nejčastěji vydávají za dopravce, doručovatele, velké obchody, úřady nebo zdravotní pojišťovny. Snaží se tak získat citlivé údaje, jako jsou čísla bankovních karet nebo přihlašovací údaje do internetového bankovnictví. Proti tomu se pokouší bojovat řada společností, jednou z nich je například operátor O2.
„Cílové webové stránky se často tváří opravdu důvěryhodně. Dle našich analýz jsou přitom obvykle registrovány v Rusku, což výrazně zhoršuje boj proti nim,“ uvedl ředitel společnosti Analytics Data Kamil Mahdal.
Jak se bránit podvodným SMS?
- Buďte obezřetní a na odkazy v podobných SMS zprávách neklikejte.
- Pokud se vám zpráva zdá podezřelá, zavolejte na zákaznickou linku dané společnosti nebo instituce.
- Nikdy nesdělujte své citlivé údaje, jako jsou čísla bankovních karet nebo přihlašovací údaje do internetového bankovnictví, nikomu, koho neznáte.
- Pokud jste se stali obětí podvodu, kontaktujte policii.
Podvodné SMS obvykle vyzývají ke kontrole či doplnění informací a odkazují na webové stránky, kde tak mají lidé učinit. Stránky jsou pak často velmi precizně zpracované a mají platný bezpečnostní certifikát, takže internetový prohlížeč je za hrozbu nepovažuje. Podvodníci se tak dostávají k citlivým údajům uživatele a data mohou různým způsobem zneužít. „Lidé by si tak měli pečlivě ověřovat, kde své údaje zadávají,“ varuje Mahdal.
Společnost O2, která v Česku provozuje největší mobilní síť, vyzývá zákazníky, aby byli obezřetní a na odkazy v podobných SMS zprávách neklikali. „Odesílatele si zablokujte a nahlásit operátorovi. Pomůže nám to podvodníky zastavit,“ uvedl ředitel bezpečnosti O2 Radek Šichtanc.
„Podvodníci se tímto způsobem snaží primárně získat informace k platební kartě nebo přihlašovací údaje do různých portálů a aplikací. V posledních dnech se šíří také podvodné zprávy ve jménu O2,“ uvádí firma.
Společnost nabádá, aby si lidé pečlivě podobné výzvy kontrolovali, neklikali zbytečně na zaslané odkazy a nereagovali na lákadla typu „vyzvedněte si svou výhru“. Při odhalení něčeho podezřelého by měli kontaktovat policii. O2 také zavedlo telefonní číslo, kam mu mohou lidé příklady podezřelých zpráv zasílat. Číslo je 720 002 002.
V podvodných textech obvykle stále bývají pravopisné chyby. Adresa webové stránky, na kterou zpráva odkazuje, je zpravidla na první pohled odlišná od té oficiální, za kterou se vydává. Většinou také není uvedeno jméno odesílatele, což bývá u velkých firem a institucí jinak obvyklé – je uvedeno jen konkrétní telefonní číslo. To je často navíc zahraniční, což je u českých firem a subjektů jasným vodítkem, že se jedná o podvod.
Podle společnosti Mailit letos vzrostl také počet cílených e-mailových útoků v Česku, a to meziročně o 70 procent. Nejvíce potenciálně škodlivých e-mailů pocházelo z USA, naopak loni dominantní Rusko je na ústupu.