Skrytý důvod návštěvy Afričanů v Kyjevě: po Zelenském chtěli zrušit zatykač na Putina
AFRICKÁ DELEGACE
Delegace afrických vůdců, která přijela do Kyjeva 16. června představit mírový plán, se většinou zajímala o pozastavení zatykače na ruského diktátora Vladimira Putina, řekl podle agentury Unian poradce ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak. Oficiálně představitelé afrických zemí přijeli do Kyjeva a o den později do Moskvy s desetibodovým plánem, o němž Kreml prohlásil, že bude těžké ho realizovat.
Den po odjezdu se k návětěvě africké vrcholné delegace v Kyjevě vrátil prezidentův poradce Podoljak. „Je tu jeden bod, který je znepokojuje a kvůli kterému, myslím, přišli,“ řekl a parafrázoval vyjádření nejmenovaného člena delegace: "Důvěra přichází po malých krocích: A udělejme jeden z bodů ukončení zatykače vydaného Mezinárodním trestním soudem na Putinovo zatčení, a to bude symbolizovat takovou důvěru, a pak přejdeme k dalším bodům."
Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal 17. března zatykač na Putina a Marii Lvovou-Bělovou, ruskou představitelku spojovanou s nucenými deportacemi ukrajinských dětí do Ruska, což znamená, že Putin a Lvova-Bělová mohou být nyní zatčeni v zemích, které ratifikovali Římský statut. To se týká především Jihoafrické republiky, kam se Putin chystá na summit zemí BRICS a dosud nedostal pevné záruky, zda ohledně hrozby zatčení jihoafrickými úřady.
Podoljak také řekl, že jediným skutečným plánem na ukončení války je ukrajinský 10bodový mírový plán, který Zelenskyj představil na summitu G20 v listopadu 2022. Mírový plán zahrnuje okamžité stažení ruských jednotek z ukrajinského území, zřízení ruského tribunálu pro válečné zločiny, propuštění všech zajatců a násilně přesídlených osob a zabránění ekocidě.
Africká delegace přednesla svůj mírový plán také v Moskvě. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že jejich mírový plán by bylo složité realizovat. Putin podle něj ale o plán projevil zájem.
Delegace vedená jihoafrickým prezidentem Cyrilem Ramaphosou se s Putinem sešla v Petrohradu až po kyjevském setkání. Agentura Reuters uvedla, že Putin po chvíli přerušil výroky afrických představitelů a vypočetl jim důvody, proč jsou mnohé jejich mírové návrhy chybné. Zopakoval přitom názor Moskvy, že vinu na rozpoutání konfliktu nese Ukrajina a Západ.
Uvedl, že "Rusko je připraveno zvážit jakékoli africké návrhy pro urovnání situace na Ukrajině," Kyjev ale podle něj rozhovory odmítá. "Jsme otevřeni konstruktivnímu dialogu se všemi, kdo si přejí mír založený na principech spravedlnosti a přihlížejí k legitimním zájmům zainteresovaných stran," prohlásil podle agentury Reuters Putin.
Africká vrcholná delegace budila pozornost i mimo jednací sály. Zhruba 120 členů ochranky včetně specializovaných jednotek armády Jihoafrické republiky a generála Wallyho Rhoodeho mělo Ramaphosu doprovázet do Kyjeva a Petrohradu. Skupina ale nedostala kvůli neplatným či nekompletním dokumentům povolení k výstupu z letadla na varšavském Chopinově letišti, kde přistáli už ve čtvrtek. V letadle strávila několik dní a v pronajatém airbusu odletěla zpátky do Jihoafrické republiky.
"Členové delegace u sebe měli zbraně, ke kterým neměli povolení o dovozu, ale oni sami letadlo opustit mohli," uvedla mluvčí. Jihoafričané si na zacházení ze strany Polska stěžovali a obvinili polské úřady z rasismu.