Rusko se připravuje na zablokování Černého moře, tvrdí ukrajinská média. NATO posiluje průzkum
VÁLKA NA UKRAJINĚ
Ozbrojené síly Ruské federace zintenzivnily bojový výcvik pozemních sil a námořního letectva Černomořské flotily, píše ukrajinská zpravodajská agentura Unian. Před možností, že Rusko může začít útočit na civilní lodě v Černém moři, varovalo podle serveru Al Jazeera Spojené království. Jeho velvyslanec při OSN tvrdí, že „ruská armáda může dále rozšířit své útoky na ukrajinská obilná zařízení“. V oblasti Černého moře, jejíž stabilitu ohrožují ruské vojenské akce, armády Severoatlantické aliance posilují nasazení průzkumných letadel a dronů.
Rusové připravují lodě a letadla k blokádě Černého moře poté, co odstoupili od dohody o dodávkách obilí, píše Unian.
Podle Vojenského mediálního centra ruské ozbrojené síly zintenzivnily bojový výcvik hladinových loví a námořního letectva Černomořské flotily. Zejména cvičí blokování námořních oblastí, odhalování a ničení lodí. "Rusové zřejmě nacvičují ničení civilních plavidel plujících do ukrajinských přístavů a z nich," uvádí se v prohlášení.
Rusko do přístavní infrastruktury jižních regionů začalo zasahovat ihned poté, co neprodloužilo obilnou dohodu, která umožňovala prodej ukrajinského a ruské obilí. Kreml také fakticky vyhlásil námořní blokádu Ukrajiny.
Hlavní ekonom MMF Pierre-Olivier Gurinchas 25. července uvedl, že odstoupení Ruska od dohody o obilí by mohlo vést k 10-15% nárůstu světových cen obilí. Podle něj sehrála černomořská obilná iniciativa velmi důležitou roli při zajištění dodávek obilí z Ukrajiny, což zmírnilo cenový tlak na potravinářských trzích. Nicméně český obchodník s obilím na Ukrajině nedávno Echo24 řekl, že objem exportované ukrajinského obilí už je ze světové hlediska zanedbatelný a nemusel by výrazněji ovlivnit světové ceny.
Spojené království varovalo, že má informace, podle nichž by ruská armáda mohla začít útočit na civilní lodní dopravu v Černém moři, zatímco Evropská unie přislíbila Ukrajině pomoc při vývozu téměř všech zemědělských produktů po železnici a silnici. "Naše informace naznačují, že ruská armáda může své útoky na ukrajinská obilná zařízení dále rozšířit a zahrnout do nich i útoky na civilní lodní dopravu v Černém moři," uvedla v úterý velvyslankyně Spojeného království v OSN Barbara Woodwardová.
Britský premiér Rishi Sunak se o tyto informace podělil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským během úterního telefonátu, řekla Woodwardová novinářům. Británie má také informace, že „Rusko položilo další námořní miny v přístupech k ukrajinským přístavům“, uvedla.
Na žádost Zelenského se ve středu sešla Rada NATO-Ukrajina, kdy hlavním tématem bylo odstoupení Moskvy od obilné dohody, která umožňovala vývoz ukrajinských potravin přes Černé moře. Aliance po jednání uvedla, že její armády posilují nasazení průzkumných letadel a dronů v oblasti Černého moře, jejíž stabilitu podstatně ohrožují vojenské akce Ruska. Alianční země rovněž odsoudily ruské odstoupení od dohody umožňující vývoz ukrajinského obilí i ruské útoky na černomořské přístavy či sklad obilí poblíž rumunských hranic. „Rusko musí přestat využívat hlad jako zbraň a ohrožovat nejzranitelnější lidi světa potravinovou nestabilitou,“ řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.
Rusko minulý týden od dohody odstoupilo, resp. ji neprodloužilo s tím, že nebyly splněny požadavky na zlepšení jeho vlastního vývozu potravin a hnojiv, a stěžovalo si, že do chudých zemí se v rámci dohody nedostalo dostatek ukrajinského obilí. Ruský prezident Vladimir Putin má ve čtvrtek a v pátek v Petrohradě přijmout africké představitele a slíbil, že ruské obilí zdarma „nahradí ukrajinské“. OSN uvedla, že na rozhodnutí Moskvy vypovědět černomořskou dohodu nejvíce doplatí ti nejzranitelnější.