Američané udeřili. O co se hraje ve sporu o jaderný tendr?
DOSTAVBA DUKOVAN
Máme tu pokračování příběhu o obrovské jaderné investici, tedy o dostavbě Dukovan. V červenci česká vláda rozhodla, že stamiliardovou zakázku získá jihokorejská firma KHNP, jejíž nabídka prý měla být po všech směrech lepší než ta od francouzské EDF. Lepší nabízené ceny (mluví se o 200 miliardách za jeden blok, což je ovšem cena bez započtení finančních nákladů, tedy určitě není správné nazývat ji cenou konečnou), kompenzace za nedodržení plánu, tedy za časové průtahy, a závazek poskytnout vysoké finanční odškodnění v případě ohrožení zakázky. A právě druhého a třetího ze jmenovaných bodů se další vývoj týká.
Korejci mají za sebou pouze jediný atomový projekt mimo svou zemi. Tím je výstavba čtyř bloků v jaderné elektrárně Barakah ve Spojených arabských emirátech, kde výstavba začala v roce 2012 a obešla se bez zásadnějších průtahů. Poslední blok zahájil komerční provoz letos v březnu. Tato korejská vizitka určitě sehrála roli v tom, že ČEZ jakožto investor vybral a následně vláda potvrdila KHNP jako vítěze tendru. Jenže právě skutečnost, že Korejci nemají za sebou příliš zkušeností, a především nikdy nestavěli v Evropě, je stěžejní. Získání české zakázky pro ně bylo zásadní, protože by znamenalo otevření dveří na evropský trh: zájem o stavbu reaktorů už vyslovili Švédové, Finové, Nizozemci a Slovinci. Ve hře je i zakázka v Norsku a ve Walesu.
Francouzi, dlouho považovaní za skoro jistého vítěze českého tendru, jsou evropskou jadernou velmocí. Za sebou mají několik jaderných staveb v Evropě. Jenomže francouzská EDF je také zatížena problémy se stavebními průtahy.
Celý text si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit zde.