Pokud Západ zakolísá, budou vzácné zeminy na Ukrajině vydány napospas Rusku, varuje estonský ministr
NEROSTNÉ BOHATSTVÍ
Ukrajina musí vyhrát, aby její nerostné bohatství nebylo zneužito Ruskem, Čínou nebo Severní Koreo, varuje ve svém článku zveřejněném v pátek na serveru The National Interest estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna. Apeluje tak na západní spojence, aby společně zajistili Ukrajině, která je jedním z hlavních dovozců titanu a manganu do Spojených států, suverenitu. K zajištění ukrajinského vítězství by podle něj mělo dojít co nejdříve, protože ložiska kritických nerostných surovin se nacházejí už velmi blízko k frontové linii.
Ukrajina má velké nerostné bohatství, od kovů až po minerály, které se využívají při výrobě elektroniky, ale například i v leteckém nebo obranném průmyslu. Celosvětová poptávka v souvislosti s přechodem na zelenou energii, rozvojem digitálních technologií a probíhajícím závodem ve zbrojení stále roste.
There is a decision to be made - whether to help Ukraine keep hold of its vast reserves of critical minerals or risk these slipping into the possession of Moscow & its partners.
— Margus Tsahkna (@Tsahkna) January 31, 2025
My piece @TheNatlInterest 👇https://t.co/FL3zBUHlSI
S tím ale nyní roste i obava, že ukrajinské nerostné bohatství by v případě, že by její území získalo Rusko, spadlo do rukou Moskvy a jejích spojenců. „Můžeme si být zcela jisti, že Rusko by tyto zásoby vydrancovalo bez ohledu na místní obyvatelstvo nebo životní prostředí. Zároveň by tím omezilo dodávky těchto nerostných surovin na světové trhy, zejména do evropských a amerických ekonomik, které jsou na dovozu kritických nerostných surovin silně závislé,“ píše ve svém článku estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna.
Ten jako další velkou hrozbu vidí Čínu, které by v takovém případě získala dlouhodobý vliv na globální ekonomickou a vojenskou pomoc. Hrozbu by podle něj ale mohla představovat i Severní Korea nebo Írán. „Pokud by se ukrajinské nerostné bohatství dostalo do rukou Ruska, Číny, Íránu a Severní Koreje, došlo by ke změně globální moci. Autoritářské režimy by získaly novou úroveň vlivu, která by zpochybnila liberálně demokratické hodnoty,“ uvádí také Tsahkna.
Naopak pokud si podle něj Ukrajina nerostné zdroje ponechá, budou využity ve prospěch západních ekonomik, jak navrhoval i sám ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Pomoc Ukrajině při zajištění kontroly nad rozsáhlými oblastmi kritických nerostných surovin je v přímém zájmu Spojených států a jejich partnerů. Pokud bychom v pomoci Ukrajině k vítězství selhali a nerostné suroviny by byly využívány ve prospěch autoritářských mocností, důsledky by byly zničující a v příštích desetiletích by sahaly daleko za hranice Ukrajiny,“ uzavřel svou myšlenku estonský ministr zahraničí.