„Naše námořnictvo je neporažené.“ Armáda připomněla vítězství Čechů nad Sověty
BITVA NA BAJKALE
Česká armáda na Twitteru připomíná 105. výročí bitvy na Bajkalském jezeře, jediné námořní bitvy, kterou vybojovali českoslovenští námořníci pod svou vlajkou. Vojáci tehdy porazili lodě Rudé armády.
„Věděli jste, že máme neporažené námořnictvo? Letos slavíme 105 let výročí od československého vítězství bitvy na Bajkalském jezeře. Naši legionáři ukořistěnými parníky vpadli Sovětům do týlu a probojovali se až do Vladivostoku. Odtud spojeneckými loděmi odpluli konečně směr Československo,“ uvedla na Twitteru česká armáda.
Věděli jste, že máme neporažené námořnictvo? 🚢
— Armáda ČR (@ArmadaCR) August 20, 2023
Letos slavíme 105 let výročí od 🇨🇿 vítězství Bitvy na Bajkalském jezeře. Naši legionáři ukořistěnými parníky vpadli sovětům do týlu a probojovali se až do Vladivostoku. Odtud spojeneckými loděmi odpluli konečně směr Československo. pic.twitter.com/ilVW7dVYH0
K oné bitvě došlo 16. srpna 1918. Českoslovenští legionáři, kteří se pokoušeli probojovat napříč Sibiří přes bolševické jednotky, tehdy s pomocí tří ozbrojených parníků Sibirjak, Burjat a Feodosia provedli výsadek do týlu rudých na jihovýchodním břehu jezera. Plavidla, která Češi vyzbrojili houfnicemi, poté zahájila střelbu na nepřátelská pobřežní postavení a lodě.
V následném střetu legionáři potopili ledoborec Bajkal, zbylé lodě bolševiků radši uprchly.
Rusové prý měli původně za to, že parníky jim vezou zásoby. Omyl odhalili až příliš pozdě, když plavidla zahájila palbu. Úspěch legionářů vedl k vysazení amerických a japonských vojáků ve Vladivostoku, kteří měli Čechoslovákům asistovat v návratu domů, ti ale na ně už ve Vladivostoku čekali. Úspěchy legionářů navíc podpořily myšlenku vytvoření samostatného československého státu.
Českoslovenští legionáři původně bojovali na ukrajinském území proti německé a rakousko-uherské armádě, po bolševickém převratu ale zahájili boje proti Rudé armádě. Jeden z hlavních velitelů legií v Rusku, který se angažoval i v bitvě na Bajkalu, byl Radola Gajda.