Mezinárodní měnový fond zhoršil odhad růstu české ekonomiky
STAV ČESKÉ A SVĚTOVÉ EKONOMIKY
Mezinárodní měnový fond (MMF) mírně zlepšil odhad letošního růstu světové ekonomiky. Podle jeho jarní prognózy se globální hrubý domácí produkt (HDP) v letošním roce zvýší o 3,2 procenta, přitom ještě v lednu fond letošní růst odhadoval na 3,1 procenta. Zatímco se podle MMF HDP České republiky v letošním roce zvýší o 0,7 procenta po loňském poklesu o 0,4 procenta. Prognóza pro Českou republiku je tak výrazně pesimističtější než dřívější odhady MMF i než výhled českého ministerstva financí.
Podle listopadového výhledu mise MMF v Česku měl letošní růst české ekonomiky činit 1,2 procenta. V říjnovém globálním výhledu MMF letošní růst české ekonomiky odhadoval dokonce na 2,3 procenta. Fond předpověděl, že v příštím roce růst české ekonomiky zrychlí na dvě procenta. České ministerstvo financí minulý týden představilo makroekonomickou prognózu, podle které by se měl HDP v letošním roce zvýšit o 1,4 procenta a napřesrok o 2,6 procenta.
Ministerstvo financí je ve svém očekávání letošního hospodářského vývoje optimističtější než jiné domácí instituce. Česká národní banka (ČNB) například ve své únorové predikci letošní růst odhadovala na 0,6 procenta, zatímco únorová prognóza České bankovní asociace počítá se zvýšením HDP o 1,2 procenta.
Česká republika by podle nejnovějších prognóz MMF měla v letošním roce vykázat nejslabší hospodářský růst ze zemí visegrádské čtyřky. Fond předpokládá, že HDP Slovenska se letos zvýší o 2,1 procenta. V Maďarsku by měl růst činit 2,2 procenta a v Polsku dokonce 3,1 procenta.
MMF dnes rovněž předpověděl, že inflace v České republice v letošním roce klesne na 2,1 procenta z loňských 10,7 procenta. V příštím roce by pak inflace měla sestoupit na rovná dvě procenta. Míra nezaměstnanosti by letos podle MMF měla zůstat na 2,6 procenta, napřesrok by se měla snížit na 2,5 procenta.
Světová ekonomika si polepší o 3,2 %
Světová ekonomika by podle nové prognózy MMF měla v letošním roce růst stejným tempem jako vloni. Fond předpokládá, že v příštím roce bude globální růst činit rovněž 3,2 procenta.
"Ekonomická aktivita byla během celosvětového poklesu inflace v letech 2022 a 2023 překvapivě odolná. S poklesem inflace z jejího vrcholu z poloviny roku 2022 se stabilně zvyšovala ekonomická aktivita, a to navzdory varováním před stagflací a globální recesí," uvedl MMF. Stagflace je označení pro období s malým či žádným hospodářským růstem provázeným vysokou inflací.
MMF nicméně upozornil, že z historického hlediska je současné tempo růstu světové ekonomiky pomalé. V letech 2000 až 2019 činilo průměrně 3,8 procenta. Za současným relativně slabým růstem podle fondu stojí krátkodobé faktory, jako například nadále vysoké úrokové sazby, i dlouhodobější faktory, včetně důsledků ruské invaze na Ukrajinu a koronavirové krize.
Odhad letošního růstu ekonomiky Spojených států MMF zlepšil na 2,7 procenta z dříve předpokládaných 2,1 procenta. Růst největší ekonomiky světa by tak měl zrychlit z loňských 2,5 procenta. V příštím roce nicméně fond očekává zpomalení růstu na 1,9 procenta.
Růst ekonomiky eurozóny v letošním roce podle MMF zrychlí na 0,8 procenta z loňských 0,4 procenta. Fond nicméně odhad letošního hospodářského růstu v zemích používajících euro zhoršil o desetinu procentního bodu proti lednové prognóze. V příštím roce MMF očekává zrychlení růstu na 1,5 procenta.
"Předpokládá se, že motorem oživení (ekonomiky eurozóny) bude silnější spotřeba domácností, protože poleví dopady cenového šoku u energií a pokles inflace podpoří růst reálných příjmů," uvedl MMF. Odhad letošního růstu čínské ekonomiky ponechal fond beze změny. Růst by tak měl zpomalit na 4,6 procenta z loňských 5,2 procenta. V příštím roce pak počítá MMF s dalším zpomalením hospodářského růstu v Číně, a to na 4,1 procenta.
Zlepšením prošel výhled pro Rusko. Měnový fond nyní předpokládá, že ekonomika Ruské federace letos vzroste o 3,2 procenta, zatímco v lednu růst odhadoval na 2,6 procenta. V příštím roce očekává zpomalení růstu na 1,8 procenta.