Symbol naděje: lékaři zcela vyléčili HIV již u pátého člověka
LÉČBA HIV
Třiapadesátiletý pacient z Düsseldorfu ani čtyři roky poté, co přestal brát léky proti HIV, nemá v těle známky tohoto viru. Jde o pátý potvrzený případ úplného vyléčení člověka s HIV. Léčebný proces však zahrnoval vysoce rizikovou transplantaci kostní dřeně a metoda tak není aplikovatelná na širší populaci nakažených. Oznámili to a odborně popsali experti z univerzitní kliniky v Düsseldorfu v článku v časopise Nature Medicine.
„Skutečně jde o vyléčení, ne jen o dlouhodobé ustoupení příznaků. Jde samozřejmě o symbol naděje, ale stále zbývá mnoho práce, kterou je třeba udělat,“ uvedl jeden z autorů článku, lékař Björn-Erik Jensen.
Todd Ellerin z massachusettské lékařské instituce South Shore Health uvedl, že ačkoliv současnou metodou nelze léčit širší populaci, jde o „krok dopředu, který vědě pomáhá chápat, co léčení HIV vyžaduje“.
Na světě podle OSN žilo v roce 2021 asi 38,4 milionu lidí s HIV. Pro většinu z nich jde o doživotní onemocnění, se kterým je ale díky lékům v rozvinutých zemích možné žít dlouhý a relativně zdravý život. Existují také studie, které se zabývají vývojem vakcíny proti HIV, napsal web stanice ABC News.
Před vyléčením pacienta z Düsseldorfu byly známy obdobné případy v Berlíně, Londýně, New Yorku a ve výzkumném lékařském centru City of Hope v Kalifornii. Všichni tito pacienti byli diagnostikováni také s leukémií, lékaři proto při jejich léčbě kromě chemoterapie zvolili i vysoce rizikovou transplantaci kostní dřeně. Jejich dárci byli zástupci asi jednoho procenta populace, které nemá na povrchu bílých krvinek bílkovinu CCR5, na kterou se vir HIV váže, a je tak vůči HIV de facto přirozeně imunní.
Česká republika podle Národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS Státního zdravotního ústavu (SZÚ) patří mezi země s nízkým výskytem HIV, konkrétně 2,78 případu na 100.000 obyvatel.