Válku na Ukrajině způsobily EU a NATO, říká Farage. Ostudné, shoduje se Sunak se Starmerem
BRITSKÉ VOLBY
K ruské invazi na Ukrajinu vyprovokovalo ruského prezidenta Vladimira Putina rozšiřování Evropské unie a NATO na východ. Řekl to v pátek večer v rozhovoru s veřejnoprávní vysílací společností BBC šéf britské pravicově populistické strany Reform UK Nigel Farage. Za svá slova sklidil ostrou kritiku, podle premiéra Rishiho Sunaka takové výroky pouze hrají Vladimiru Putinovi do karet.
Farage, jehož strana by v nadcházejících volbách 4. července podle průzkumů měla získat miliony hlasů, řekl, že trvá na svých slovech, která zveřejnil na sociálních sítích krátce po vpádu Ruska na Ukrajinu v únoru 2022. Uvedl tehdy, že jde o „důsledek rozšiřování EU a NATO“. Válku na Ukrajině údajně předvídal už v roce 2014.
„Bylo mi jasné, že neustálé rozšiřování NATO a Evropské unie na východ zavdává tomuto muži (Putinovi) důvod, aby svým Rusům řekl ‚Zase jdou po nás‘ a šel do války,“ řekl Farage v rozhovoru s BBC. „Tuto válku jsme vyprovokovali – samozřejmě je to jeho (Putinova) chyba – využil záminky, kterou jsme mu dali,“ dodal Farage.
K čemu náboženství, kde bůh jsem já?
Proti tomuto postoji se ostře vyhradil jak současný premiér a konzervativec Rishi Sunak, tak lídr opozičních labouristů a pravděpodobný Sunakův nástupce Keir Starmer. „To, co Farage řekl, je naprosto špatně a jen to nahrává ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi do karet,“ řekl Sunak v sobotu novinářům s tím, že tento narativ je nebezpečný pro Británii, bezpečnost britských spojenců, kteří na Londýn spoléhají a jen ještě více povzbuzuje Putina.
Starmer novinářům řekl, že Farageovy komentáře jsou „ostudné“ a dodal, že za invazi na Ukrajinu je zodpovědné pouze Rusko. „Každý, kdo kandiduje do parlamentu, by měl mít opravdu jasno v tom, že Rusko je agresor, že Putin nese odpovědnost a že my stojíme na straně Ukrajiny, jak jsme to dělali od začátku tohoto konfliktu. Parlament v této věci vystupuje jednotně od začátku konfliktu,“ řekl Starmer.
Farage se k debatě vyjádřil i na platformě X. „Putin udělal špatně, když vpadl do suverénní země a EU udělala špatně, když se rozšířila na východ. Čím dříve si to uvědomíme, tím více se přiblížíme ukončení války a dosažení míru,“ napsal.
Reform UK se objevilo v jednom z nedávných průzkumů preferencí dokonce na druhém místě před konzervativci, nicméně navzdory tomuto umístění se neočekává, že by jeho strana prosazující například tvrdší protiimigrační pravidla dosáhla tento výsledek ve volbách. Většinový volební systém dává větší šance stranám, které mají silnou podporu v konkrétních volebních obvodech, což jsou labouristé a konzervativci. Farageova strana má vyrovnanou voličskou přízeň po celé Británii, avšak v málokterém obvodu je schopna zvítězit a získat mandát, soudí britská média.
„Fiala je mainstream, ODS bych k eurolidovcům vzal.“ Niedermayer, Dostál a Zahradil v Echo Salonu
Labouristé Keira Starmera by podle agentury Ipsos mohli získat 453 ze 650 křesel a dosáhnout tak nejsilnější většiny ze všech poválečných vlád, protože by měli o 256 zákonodárců více než všechny ostatní strany dohromady, zatímco počet poslanců toryů by klesl na rekordně nízkou úroveň Znamenalo by to mimo jiné, že by o svá křesla přišli významní představitelé konzervativců jako Grant Shapps, Penny Mordauntová, Gillian Keeganová, Johnny Mercer a Jacob Rees-Mogg. Reform UK by mohlo podle odhadů získat jednotky křesel, Farage se téměř s jistotou poslancem stane.