Brusel chystá zemědělskou reformu: Podpora zemědělských příjmů zůstane, rozvoj venkova končí
ZEMĚDĚLSKÁ POLITIKA
Evropská unie připravuje zásadní změnu v rámci příští Společné zemědělské politiky (SZP). Podle návrhu dokumentu, který zveřejnil server Euractiv, má dojít k začlenění SZP do nového jednotného národního a regionálního partnerského fondu. Tento krok znamená zachování přímých plateb zemědělcům, ale také faktické zrušení rozvoje venkova.
Návrh počítá s tím, že se dosud oddělené části zemědělské politiky - přímé platby zemědělcům a podpora rozvoje venkova sloučí do jednoho společného systému. To znamená konec dosavadního rozdělení SZP na dvě hlavní části. Takový krok je ale v rozporu s tím, co dříve sliboval eurokomisař pro zemědělství Christoph Hansen, který chtěl současnou strukturu zachovat. I když bude rozvoj venkova formálně sloučen s dalšími programy, část jeho tradičních nástrojů jako dlouhodobé investice zůstane zachována.
Finanční prostředky určené na přímé platby zemědělcům budou jasně vymezené a chráněné před přesuny do jiných oblastí, což má zajistit stabilitu a předvídatelnost pro příjemce. Zároveň návrh počítá s možností tyto prostředky navyšovat prostřednictvím programů, které mají širší využití - v oblasti agroenergie, infrastruktury, vodního hospodářství nebo sociálních služeb na venkově.
Zemědělci budou mít také přístup k dalším finančním zdrojům mimo samotný rozpočet SZP. Podporu mohou čerpat například z nového Evropského fondu pro konkurenceschopnost, konkrétně z jeho části zaměřené na zdraví, zemědělství a bioekonomiku. Další možnosti nabízí program Horizont Evropa, který podporuje výzkum a inovace v oblasti zemědělství, potravinářství a udržitelného rozvoje.
Součástí reformy jsou i změny v přerozdělování přímých plateb. Nově se zavádí princip degresivity - postupné snižování podpory u vyšších částek. Pokud podpora příjmu na plochu přesáhne 20 000 euro (469 000 Kč), bude se částka mezi 20 000 a 50 000 euro (496 000-1 mil. 236 tisíc Kč) snižovat o 25 %, částka mezi 50 000 a 75 000 euro (1 236 500 -1 850 250 Kč) o 50 % a u částek nad 75 000 euro (1 850 250 Kč) dojde ke snížení o 75 %. Cílem je spravedlivější rozdělení prostředků a větší podpora menších a středních zemědělců.
Nově také členské státy musí do roku 2032 zajistit, aby důchodci již nebyli příjemci plateb ze SZP, čímž se vychází vstříc dlouhodobým požadavkům mladých zemědělců. Současně bude každý stát povinen vytvořit vlastní strategii generační obnovy na základě svých národních podmínek.
Brusel také uvolňuje přísná pravidla na ochranu životního prostředí. Zemědělci, kteří budou chtít hospodařit šetrněji, dostanou odměny. Nový návrh zavádí pravidla pro správu zemědělských farem, která budou nastavená tak, aby nezpůsobovala výrazné škody přírodě. Obsahuje minimální požadavky na ochranu životního prostředí a sociální podmínky, ale zároveň umožňuje státům pomáhat zemědělcům, pokud musí dodržovat přísná pravidla týkající se ochrany přírody nebo vody. V zemích, s velkým znečištěním dusičnany, budou moci podporovat zemědělce, kteří omezí chov hospodářských zvířat nebo přejdou na jiné způsoby zemědělství.