Putin má zálusk na Gotland, varuje vrchní velitel švédské armády
OVLÁDNUTÍ BALTU
Šéf švédské armády Micael Bydén varuje před zájmem ruského prezidenta Vladimira Putina o největší švédský ostrov Gotland, píše Politico. Ostrov má strategickou polohu v Baltském moři, je umístěný mezi švédským hlavním městem Stockholmem a ruskou exklávou Kaliningrad.
Ruské ministerstvo obrany navrhlo ve středu revizi hranic ruských teritoriálních vod v Baltském moři. Finsko se proti tomuto kroku ohradilo, Litva označila ruské počínání za „provokaci“ a předvolala si zástupce Ruské federace ve Vilniusu k podání vysvětlení. Rusko však následně prostřednictvím tiskových agentur uvedlo, že nemá v úmyslu hranice ruských teritoriálních vod v Baltu změnit, a Kreml ujistil, že v návrhu není nic politického. Mezitím návrh zmizel z úředního portálu, na kterém byl původně zveřejněn.
Dotčené státy začaly akci hodnotit jako ruskou provokaci. Ve stejný den večer zmizely z řeky Narva bóje, které označují hranici mezi Estonskem a Ruskem. Estonsko opět akci považuje za provokaci. Původní návrh ruského ministerstva obrany proto nadále vyvolává znepokojení. Šéf švédských ozbrojených sil Micael Bydén uvedl, že Putin se zajímá o ostrov Gotland. „Jsem si jistý, že Putinovým cílem je získat kontrolu nad Baltským mořem,“ tvrdí.
Statement of the #Estonian Ministry of Foreign Affairs regarding tonight's border incident on the Estonian-Russian border on the Narva River pic.twitter.com/LRotV08gNx
— Estonian MFA 🇪🇪 | 🌻 #StandWithUkraine (@MFAestonia) May 23, 2024
„Pokud Rusko převezme kontrolu a utěsní Baltské moře, bude to mít obrovský dopad na naše životy. Ve Švédsku a všech ostatních zemích sousedících s Baltským mořem. To nemůžeme dovolit. Baltské moře se nesmí stát Putinovým hřištěm, kde bude děsit členy NATO,“ uvedl Bydén.
Ruské "stínové" tankery se nedávno objevily ve švédské exkluzivní ekonomické zóně u východního pobřeží Gotlandu. Odhadovaná flotila 1400 lodí operuje mimo oficiální námořní sektor a není oficiálně součástí žádných ozbrojených sil, takže NATO má jen malou pravomoc jednat.
„Pokud Putin napadne Gotland, může ohrozit země NATO z moře. To by byl konec míru a stability v severských a pobaltských regionech,“ řekl Bydén.