Samice gibona porodila mládě, i když žila sama. Záhadu už zoo vyřešila
ZÁHADA V ZOO
Samice gibona záhadně otěhotněla a porodila mládě, aniž by kolem sebe měla samečka, který by ji zázrak života dopřál. Ve výběhu v japonské zoo totiž žila sama a ošetřovatelé o žádném nápadníkovi nevěděli. Po dvou letech se jim však podařilo případ rozlousknout. Giboní samice s největší pravděpodobností přišla k těhotenství přes díru v ocelové desce, za kterým si na ni počíhal samec z vedlejšího výběhu, píše americký web CNN.
Dvanáctiletá samice gibona bělorukého zvaná Momo v únoru 2021 šokovala své ošetřovatele v Zoologické a botanické zahradě Kujukushima v Nagasaki, když bez samce ve výběhu přivedla na svět mládě. Nyní test DNA ukázal, že otcem je Ito, čtyřiatřicetiletý horlivý gibon, který v době početí sousedil s Momo ve vedlejším výběhu.
A gibbon who lived alone in her cage had a baby. Japanese zookeepers finally know how https://t.co/mW5s61Lbtp pic.twitter.com/h70TLche7m
— Oddly Weird (@Oddlyweirds) February 10, 2023
Podle zoo k akci mezi gibony došlo skrz malý otvor v ocelové desce mezi jejich výběhy. Otvor měl průměr zhruba 9 milimetrů, píše CNN.
A baby gibbon was unexpectedly born at a zoo in Sasebo, Nagasaki Prefecture. Barring immaculate conception, zookeepers are still trying to figure out who the father could have been.https://t.co/HZBgb0FI5j pic.twitter.com/FpY3TH3RF6
— The Japan News (@The_Japan_News) May 15, 2021
Opičí mládě, které ještě není pojmenované, nyní váží kolem 2 kilogramů a roste pod láskyplnou pozorností své matky Momo, uvedla zoo. "Je to vzácný život, budeme se o něj i nadále dobře starat a doufat, že bude žít zdravě dlouhý život," řekl CNN Hideki Hisano, zástupce ředitele zoo.
Giboni patří mezi nejmenší lidoopy. Jsou známí svými hlasitými zpěvnými hlasy, které vyvinuli do komplikovaného jazyka. V přírodě se houpou z větve na větev rychlostí až zhruba 35 kilometrů za hodinu, jejich skoky měří až 10 metrů. Na světě existují desítky druhů gibonů, nejčastěji se nacházejí v Asii od severovýchodní Indie přes Čínu až po souostroví Borneo.
Populace gibonů ve volné přírodě ale klesá a jsou zařazeni mezi ohrožené druhy. Podle Mezinárodní unie pro ochranu přírodu jejich prostředí nejvíce ohrožuje lidská činnost, jako je odlesňování, těžba či stavba silnic.