Adaptace na letní čas: Co pomáhá a čemu se vyhnout?
ZMĚNA ČASU
Od nedělního rána platí opět letní čas. Ve dvě hodiny ráno se ručičky hodin posunuly o hodinu dopředu, což znamená, že noc byla o hodinu kratší. Tato pravidelná změna času se odehrává dvakrát ročně, ale přizpůsobení se novému rytmu není pro každého snadné. Existují však kroky, kterými může jít člověk změně naproti.
Dříve se věřilo, že lidské tělo potřebuje na každou hodinu časového posunu jeden den na přizpůsobení, podobně jako u jetlagu při cestování mezi časovými pásmy. Dnes odborníci tvrdí, že zdravý člověk se s posunem vyrovná během tří dní, píše německý deník Bild. I přesto mohou první dny po změně času způsobit větší únavu, pokles soustředění a vyšší riziko dopravních nehod.
Naše tělo je nastaveno na přesný denní a noční rytmus, který ovlivňuje hormonální produkci, metabolismus i mozkovou činnost. Prudká změna času představuje pro organismus energetickou zátěž, což může způsobit únavu, vyčerpání nebo dokonce depresivní nálady. Podle statistik trpí změnou času až 70 % mužů a 79 % žen. Imunolog Peter Schleicher pro deník Bild vysvětlil, že přerušení přirozeného biorytmu oslabuje imunitní systém, což zvyšuje riziko nachlazení a jiných infekcí.
Podle studie odborníků z University of Colorado přináší jarní změna času výrazný nárůst spánkové deprivace. „Podle italských odborníků z několika univerzit může mít únava na řidiče vliv jako 0,5 promile alkoholu v krvi,“ řekl dopravní expert z Platformy VIZE 0 Roman Budský s tím, že řidiči si vliv únavy na řízení často neuvědomují. „Na začátku týdne po změně času se na silnicích potkává množství nedospalých, podrážděných lidí, jejichž schopnost vzájemné tolerance klesá,“ uvedl Budský. Doplnil, že nejohroženější jsou mladí řidiči, senioři, profesionální řidiči a lidé pracující na směny.
Přizpůsobení se letnímu času nemusí být pro každého snadné, podle Bildu však může negativní dopady minimalizovat hned několik kroků:
- Pobyt na čerstvém vzduchu
Procházky na slunci pomáhají tělu synchronizovat biologické hodiny a přirozeně podpoří večerní ospalost. - Klidný režim prvních dní
Dopřejte si volnější tempo, delší odpočinek a vyhněte se nadměrnému stresu. - Omezení kofeinu
Vyhněte se kávě, černému čaji a energetickým nápojům v odpoledních a večerních hodinách. Kofein by mohl narušit už tak zmatený spánkový rytmus. - Lehká večeře
Místo těžkých a tučných pokrmů zvolte něco lehčího, například zeleninový salát s olivovým olejem nebo kuřecí polévku.