Deváťáky čeká opět tvrdý boj o místa. Počty přihlášek potvrzují velmi silný ročník
STŘEDNÍ ŠKOLY
Ředitelé „sčítají“ poslední přihlášky na střední školy a z čísel je zřejmé, že letos půjde u žádaných oborů v některých krajích opět o tuhý boj o místa. Z devátých tříd vychází podobně silný ročník jako v minulém roce, na čtyřleté obory se přitom hlásí větší podíl dětí a k výraznějšímu navýšení kapacit v žádaných oborech nedošlo. V příštím roce už by se kapacitám mohlo ulevit, na řadu přijde ročník, v kterém nastal výrazný pokles porodnosti.
V posledních třech letech míří na školy nejsilnější ročníky od devadesátých let. Před rokem nastupující ročník 2008 byl na počet narozených dětí nejsilnější za posledních 30 let, narodilo se přes 119 tisíc dětí. Letos pak nastupoval ročník 2009, v kterém se podle dat Českého statistického úřadu narodilo přes 118 tisíc dětí. Nyní je na řadě ročník 2010, v kterém se narodilo přes 117 tisíc dětí. Pak už následuje značný pokles, v roce 2011 se narodilo už „jen“ kolem 108 tisíc dětí.
Alespoň jednu přihlášku do maturitního oboru si letos v prvním kole přijímacího řízení podalo 78 procent uchazečů o čtyřleté obory, loni to bylo 76,6 procenta. Přihlášku na střední školu si podalo více než 154 000 žáků, z toho na víceletá gymnázia se hlásí asi 26 200 zájemců. Vyplývá to z aktuálních dat státní organizace Cermat. Údaje se mohou ještě změnit, ředitelé středních škol do systému zadávají data o uchazečích, kteří podali papírové přihlášky. Loni si přihlášku ke studiu na střední škole v prvním kole ve všech formách studia včetně víceletých gymnázií a oborů bez maturity podalo 157 000 lidí.
Na žádnou SŠ se v prvním kole přijímacích zkoušek loni nedostalo asi 6000 deváťáků a celkem zhruba 14 000 uchazečů o čtyřleté obory. Letos je v devátých třídách asi 106 000 dětí, podobně jako loni, na čtyřleté obory si celkem podalo přihlášky 127 877 uchazečů. Kapacita maturitních oborů pro první kolo zkoušek se meziročně zvýšila o 1567 míst na letošních 91 611 míst. Nabídka čtyřletých gymnázií meziročně vzrostla o šest procent na letošních 17 400 míst, nejvíce jich přibylo v Praze. Nabízená kapacita lyceí se zvýšila proti loňskému prvnímu kolu o 19,4 procenta na letošních 8321 míst.
Tuhá konkurence bude pak opět panovat i v případě osmiletých gymnázií. Nabízené kapacity víceletých gymnázií pro první kolo přijímacích zkoušek zůstaly v porovnání s minulým rokem téměř stejné. U osmiletých gymnázií se nabízená kapacita v Česku zvýšila o 0,7 procenta, u šestiletých o 0,2 procenta. Loni se v prvním kole na osmiletá nedostalo asi 53 procent uchazečů, u šestiletých gymnázií bylo neúspěšných zhruba 68 procent. Žáků pátých tříd ZŠ, kteří se o studium na osmiletých gymnáziích mohou ucházet, je v tomto školním roce 113 130, asi o 1800 více než v tom minulém. Žáků sedmého ročníku, kteří se mohou ucházet o šestiletá gymnázia, je o asi 3000 méně než loni.
Většina krajů podle svých dlouhodobých záměrů neplánuje navyšovat kapacity všeobecných oborů středních škol, tedy například gymnázií a lyceí. Dlouhodobé záměry krajů tak nenaplňují poptávku rodičů a žáků ani dlouhodobý záměr ministerstva školství, který cílí na vyvážený podíl odborného a všeobecného vzdělání. V analýze na to upozornili odborníci z výzkumné organizace PAQ Research. Výjimkou je podle nich například Praha, Vysočina a částečně Plzeňský kraj. Všeobecné vzdělání by podle dřívějšího výzkumu PAQ Research chtěla pro své děti nejvíce asi třetina rodičů. Za nabídku míst v oborech středních škol jsou zodpovědné kraje.
Navyšování kapacit se začalo v případě silných ročníků řešit s několikaletým zpožděním, to už je tím pádem příliš nespasilo. K větším změnám může dojít až v řádu několika let, kdy se však zároveň začne ztenčovat dětská populace. Mluví se zejména o míjení nabídky a poptávky středoškolských oborů. Ministerstvo razí tezi výrazně jejich nabídku proškrtat a apeluje na rozšiřování všeobecnějšího zaměření. To však naráží i na tradiční spor v krajích, kde do procesu zasahuje i poptávka zaměstnavatelů.
V minulém roce na rozkol mezi nabídkou a poptávkou poukázal i výzkum Ústavu výzkumu a rozvoje vzdělávání na Pedagogické fakultě UK, který se týkal poptávky a reálné nabídky v Praze a Středočeském kraji. „Převážná většina žáků (85 %) z Prahy a Středočeského kraje chce získat maturitní vzdělání, školy ale žákům devátého ročníku nabízely ve Středočeském kraji 42 % a v Praze 25 % míst v nematuritních oborech. Do prvního ročníku středních škol pak k září 2023 do nematuritních oborů nastoupilo 22 % žáků v Praze a 37 % žáků ve Středočeském kraji. Právě v oblasti nematuritního studia spatřujeme největší míru nesouladu mezi poptávkou žáků a rodičů a nabídkou oborů středních škol,“ uvedli tehdy autoři výzkumu.