Ceny plynu v Evropě po ukončení tranzitu přes Ukrajinu rychle rostou. I kvůli mrazům
PLYN
Ceny zemního plynu v Evropě rostou již třetí týden v řadě, protože trh zápasí se zmenšujícími se zásobami a omezením dodávek poté, co Ukrajinci zastavili od 1. ledna tranzit ruského plynu do Evropy, píše Bloomberg. Banka Goldman Sachs ve čtvrtek varovala, že evropské ceny zemního plynu by mohly v nadcházejících měsících výrazně vzrůst, a to i kvůli mrazivějšímu počasí než se předpokládalo. Naopak banka Citigroup tvrdí, že nakonec by cena měla klesnout ještě více, protože se na trhu objeví více nabídek a pravděpodobně se obnoví tranzit přes Ukrajinu. Bližší informace o údajném možném obnovení toku ruského plynu neuvádí.
Bloomberg tvrdí, že zastavení dodávek ruského plynu přes Ukrajinu na Nový rok způsobilo, že zásobníky v Evropě se od doby před energetickou krizí v roce 2022 rychle vyprazdňují. "Počasí se také ochlazuje, což by mohlo povzbudit další čerpání plynu. Obrovské podzemní zásobníky v regionu jsou nyní zaplněny asi ze 72 % ve srovnání s 86 % ve stejnou dobu loňského roku," poznamenávají odborníci.
Bloomberg dodává, že i když je riziko nedostatku plynu v Evropě nízké, letošní zimní výpadky dodávek mohou učinit příští topnou sezónou komplikovanější. "Vyšší poptávka po skladovaném plynu udrží ceny na trhu v nadcházejících měsících vysoko," řekla Florence Schmidtová, expertka na energetickou strategii Rabobank. "Globální plynová bilance zůstává napjatá a nemá dostatečnou flexibilitu, aby absorbovala jakékoli významné dopady, takže je možné, že ceny v nadcházejících týdnech výrazně porostou," řekl James Waddell, vedoucí oddělení evropského plynu a globálního LNG ve společnosti Energy Aspects.
Také banka Goldman Sachs vydala ve čtvrtek varování, že vzhledem chladnému počasí v Americe a Evropě může dojít k prudkému nárůstu cen plynu v Evropě v nadcházejících měsících.
To vše přichází v době, kdy se zastavil terminál LNG Hammerfest společnosti Equinor's na severu Norska kvůli poruše kompresoru do 9. ledna. LNG Hammerfest má přitom kapacitu dodávat asi 6,5 miliardy metrů krychlových plynu ročně.
Podle serveru Oenergetice byla v pátek 4. 1. 2025 cena zemního plynu na nizozemské burze 49,61 EUR/MWh (1 248 Kč/MWh). Jde o cenu v obchodním bodě TTF s dodáním následující měsíc, která je považována v Evropě za referenční cenu. Pro Českou republiku je relevantní také kontrakt s dodáním následující rok v České republice, kterým má momentálně cenu 42,686 EUR/MWh (1 074 Kč/MWh).
Nicméně experti očekávají, že později by měly ceny klesnout, jelikož nabídek je dostatek. Stratégové banky Citigroup věří, že ceny by měly klesnout ještě více, protože se na trhu objeví více nabídek a dokonce tvrdí, že se pravděpodobně obnoví tranzit plynu přes Ukrajinu. "Jsme si vědomi nepředvídatelnosti výsledku jednání, zejména pokud jde o politiku, geopolitiku a vztahy mezi Ruskem a Ukrajinou, ale ekonomické pobídky ukazují na možné obnovení dodávek," dodali stratégové.
"Právě teď jsou vzácně ceny plynu v EU vyšší než ty asijské, což odráží právě výpadek dodávek ruského plynu tranzitem přes Ukrajinu. Asie zřejmě toto své zaostávání dorovná. Bude muset," komentuje ekonom Lukáš Kovanda. "To ovšem bude představovat jen další díl seriálu šponování ceny, které nakonec pocítí na svých účtech i české domácnosti a firmy, jimž od roku 2026 citelněji stoupne nejen komoditní, tedy neregulovaná, leč také regulovaná složka ceny plynu a elektřiny (její nárůst letos Energetický regulační úřad kvůli sněmovním volbám potlačil, což se vykompenzuje už od příštího roku)," řekl Kovanda.
"Nelze vyloučit citelnější růst burzovní ceny plynu v EU, na nizozemské burze, která je určující právě i pro Česko, protože zkrátka Evropa bude muset přeplatit Asii, aby nezůstala bez plynu. Či aby měla přes léto čím doplňovat zásobníky na další zimu," dodal.