Hladomor pro naši dobu
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
ČESKÉ REAKCE NA ZATYKAČ ICC
V případě mezinárodních zatykačů koná státní zastupitelství a policie, nejde o politické rozhodnutí. Mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake to napsal ČTK v ...
V českém veřejném životě a samozřejmě v politice panuje téměř shoda na tom, že co Rusko dělá na Ukrajině, je opovrženíhodné - nejen jako porušení mezinárodního práva, ale i z humanitárního hlediska. Docela významná poslankyně ODS Eva Decroix minulý týden uspořádala kulatý stůl o (budoucím) vyšetřování ruských válečných zločinů. Jiné drama, jímž je humanitární katastrofa v Pásmu Gazy, kde patrně statisíce civilistů stanuly na pokraji smrti vyhladověním, naopak lidé jako poslankyně Decroix obcházejí obloukem. Na Západě, k němuž tedy snad patříme, naopak povědomí o riziku hladomoru rychle stoupá.
V předevčírem zveřejněné zcela šokující analýze expertů OSN se odhaduje, že z 2,2 milionu Gazanů je v pátém, nejhorším stupni ohrožení hladomorem ("lidé v katastrofálním stavu") 677 tisíc, a ve čtvrtém stupni "nouze", jakémsi předpeklí, 876 tisíc. Nejhorší situace asi panuje na severu Gazy, kde se některé rodiny podle sporadických zpráv, jež odtamtud pronikají hlavně do arabských médií, musejí živit trávou.
Vláda Benjamina Netanjahua, respektive izraelská armáda, neurčitě naznačují, že humanitární dodávky se do Gazy nedostávají proto, že snad ozbrojenci Hamásu střílejí na posádky kamionů. Anebo že z nějakého záhadného důvodu ty kamiony plné potravin a pití, které také podléhají zkáze, ještě na svém území blokuje Egypt. To egyptské úřady hněvivě popírají. Stanice Al-Jazeera před měsícem ze satelitních a leteckých snímků odhadla, že ve frontě na egyptské straně hraničního přechodu v Rafahu se nakupilo na 2000 kamionů s pomocí.
I po tlaku na Izrael a jistém uvolnění režimu na hranici se do pásma dostane jen třetina až polovina kamionů, které zavážely Gazu před 7. říjnem.
Životní podmínky v pásmu už se vinou Izraele zhoršily do té míry, že o nich najednou docela ostře a naléhavě mluví i různí západní představitelé: "Je to nepřijatelné, hlad se tu používá jako zbraň ve válce. Izrael provokuje hladomor," prohlásil v pondělí vysoký představitel EU pro zahraniční politiku Joseph Borrell.
Dokonce prezident Spojených států Joe Biden spřádá plány nechat v Gaze postavit plovoucí přístav pro příjem humanitární pomoci. USA symbolicky nad Gazou shodily pár kontejnerů s jídlem, a připojily se tak k řadě arabských zemí, Francii, Británii..., které letecký most pro Gazany provozují už delší dobu. Pomoc na padácích je na tu armádu zoufalých hladových krků zjevně neadekvátní a od Bidena, který souběžně zásobuje zbraněmi izraelskou armádu, je to pokrytectví. Ale současně na tom vidíme, že i on si je vědom otřesné reality v terénu. I kdyby Izrael uvolnil pozemní cesty pro kamiony a i kdyby se hladomor podařilo rychle odvrátit, spousta lidí se bude s následky podvýživy a hladovění potýkat celý život.
Někdy nastávají jakési elementární stavy nouze, v jakých by držitelé různých názorů například na dlouhý izraelsko-palestinský konflikt snad mohli zanechat svých sporů a tu nastalou elementární situaci společně uznat. Elementární stav nouze, humanitární katastrofa, nejpozději teď nastává v Gaze, neuznal by to jen někdo, kdo jedné ze stran sporu upře lidskou podstatu. V takovém podezření je česká zahraniční politika, dokud neodvolá svou bezpodmínečnou podporou Netanjahuovi ve všem, co v Gaze podniká.
ČESKÉ REAKCE NA ZATYKAČ ICC
ZATYKAČ ICC NA IZRAELSKÉ POLITIKY
IZRAEL A GAZA