Washington Post nepodpoří Harrisovou. Majitel listu Bezos čelí kritice redaktorů
VOLBY V USA
Druhý nejbohatší muž světa Jeff Bezos čelí kritice ze strany redaktorů svého listu The Washington Post (WP) kvůli rozhodnutí deníku poprvé za 36 let nepodpořit žádného kandidáta v prezidentských volbách ve Spojených státech. Volby, v nichž proti sobě kandidují demokratka a viceprezidentka Kamala Harrisová a republikánský exprezident Donald Trump, se uskuteční 5. listopadu; na mnoha místech již Američané hlasují v předstihu.
Podle sloupku listu redakce WP napsala článek na podporu Harrisové, který nakonec nevydala. Rozhodnutí přestat podporovat prezidentské kandidáty v této a příštích volbách podle čtyřech informovaných zdrojů učinil majitel listu Bezos, který je zakladatelem společnosti Amazon.
Rozhodnutí WP přichází krátce před volbami, v nichž průzkumy předpovídají velmi těsný výsledek. Mezi Trumpem a Bezosem za republikánova prezidentství podle listu Financial Times (FT) panovalo napětí. Společnost Amazon v roce 2019 podala žalobu, v níž tvrdila, že nezískala kontrakt v obraně v hodnotě deseti miliard dolarů kvůli „stupňujícímu se a zjevnému tlaku“ ze strany tehdejšího prezidenta. Ministerstvo obrany později přidělilo zakázku konkurenční nabídce společnosti Microsoft.
Ředitel WP Will Lewis v názorovém sloupku nastínil důvody, proč WP změnil svůj postoj k podpoře kandidátů. Připustil, že by se to dalo vnímat jako „vzdání se odpovědnosti“, ale dodal: „My to tak nevidíme“. Sdružení novinářů listu však vyjádřilo obavy, že vedení deníku zasahuje do práce redakce a tvrdí, že WP po oznámení přišel o část svých předplatitelů.
Do sobotního rána se 17 sloupkařů WP podepsalo pod prohlášení, v němž rozhodnutí označili za „strašnou chybu“ v době, kdy „jeden z kandidátů prosazuje postoje, které přímo ohrožují svobodu tisku a hodnoty obsažené v ústavě“.
Propálil Andrej Babiš, co neměl?
KOMENTÁŘ
Novináři Bob Woodward a Carl Bernstein, kteří společně rozkryli kauzu Watergate, jež v roce 1974 vedla až k pádu prezidenta Richarda Nixona, nynější rozhodnutí WP nepodpořit žádného z kandidátů označili za ignorování „zdrcujících reportážních důkazů deníku Washington Post o hrozbě, kterou Donald Trump představuje pro demokracii“.
V sobotu ředitel WP Lewis vydal prohlášení, že v němž uvedl, že některé zprávy o rozhodnutí deníku byly „nepřesné“. Bezos podle něj „neobdržel, nečetl a nevyjádřil se k žádnému návrhu“ na podporu prezidentské kandidatury. „Jsme nezávislé noviny a měli bychom podporovat schopnost našich čtenářů udělat si vlastní názor,“ uvedl.
Spustím největší deportační program v americké historii, slíbil Trump
TRUMP V MADISON SQUARE GARDEN
Bude to poprvé od roku 1988, kdy WP nepodpořil žádného prezidentského kandidáta. Lewis napsal, že toto rozhodnutí znamená návrat ke kořenům novin. Připomněl, že WP ve volbách v roce 1960 nepodpořil ani Nixona, ani Johna F. Kennedyho, a rozhodl se také nepodpořit Nixonovu kampaň za znovuzvolení v roce 1972.
Po deníku Los Angeles Times jde už o druhé americké noviny, které na příkaz svého majitele zablokovaly podporu Harrisové, napsal server The Verge. Majitel The Los Angeles Times, mediální magnát Patrick Soon-Shiong, podobně zablokoval plánovanou podporu Harrisové, což přimělo tři členy redakční rady podat výpověď. Dcera mediálního magnáta posléze uvedla, že rozhodnutí bylo motivováno postojem Harrisové k válce v Pásmu Gazy, konkrétně její podporou Izraele.