Gladiátor a Obi-Wan Kenobi míří do Varů. Na festivalu bude soutěžit 31 filmů
Na letošní již 57. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary dorazí představitel legendárního Gladiátora Russell Crowe, hlavní hrdina Trainspottingu Ewan McGregor nebo švédská herečka Alicia Vikanderová, která se proslavila křehkými postavami ve snímku Dánská dívka nebo Anna Karenina. Karlovarský festival je nejdůležitějším svátkem filmu v Česku a patří mezi největší kulturní události roku. Jeden z nejstarších festivalů v Evropě letos nabídne pestrou škálu filmů z celého světa, ale také dvojici tuzemských snímků v hlavní soutěži. O Křišťálový glóbus bude soutěžit road movie Citlivý člověk a baťovská detektivka Úsvit. Podrobněji se festivalu věnuje speciální příloha Týdeníku Echo.
Rok se s rokem sešel a od 30. června do 8. července budou moci návštěvníci filmového festivalu zhlédnout soutěžní snímky z Kanady, Íránu nebo ze Švédska. Festival v čele s prezidentem festivalu Jiřím Bartoškou, ředitelem Kryštofem Muchou a uměleckým šéfem Karlem Ochem představí 31 soutěžních snímků z 2000 přihlášených, což je téměř o 400 víc než loni.
„V žánrově i stylově rozmanitém výběru hlavní soutěže se potkávají snímky uznávaných tvůrců, kteří nabrali předchozí zkušenosti na festivalech jako Cannes, Berlinale nebo Sundance, s mimořádně talentovanými debutanty,“ přibližují soutěžní snímky festivaloví dramaturgové. Kromě kanadského artového thrilleru Red Rooms režiséra Pascala Plantea o mladé ženě, která je posedlá brutálním vrahem tří nezletilých dívek, se můžeme těšit také na detektivní drama Úsvit od režiséra Matěje Chlupáčka a na výtvarně osobitou road movie Citlivý člověk Tomáše Kleina, vycházející ze stejnojmenného románu Jáchyma Topola. Rozhovory s mladými filmaři si můžete přečíst o pár stránek dále.
Dobová detektivka Úsvit vypráví o mladé a těhotné lékařce Heleně v podání Elišky Křenkové, která přijíždí společně se svým manželem, továrníkem, do podhůří Tater. Továrník má za úkol postavit zde město Svit podle „baťovského modelu“, ale to se mu vzápětí zkomplikuje. Zdánlivě poklidný a vysněný rodinný život nastávající matky brutálně naruší nález mrtvého novorozence na dvoře pulzující fabriky. Režisér Chlupáček uvedl, že nechtěl dělat žádné kompromisy: přestože se příběh odehrává v jiné době, pokusil se divákům přinést moderní podívanou vyprávějící o současných tématech. „Skrze detektivní žánr prezentujeme příběh silné ženské postavy, která se pokusí vzepřít utopickému světu, ve kterém žije,“ řekl Chlupáček pro Týdeník Echo.
Druhý soutěžní snímek z Česka je filmová adaptace románu Jáchyma Topola Citlivý člověk v režii Tomáše Kleina. Výtvarně osobitá a výsostně stylizovaná road movie popisuje život kočovného herce, který se s rodinou vrací z Itálie domů. Snímek je vyprávěný z pohledu nevidomého syna a rodina projíždí zdevastovanou krajinou, která připomíná apokalyptické obrazy jako z filmu Cesta nebo trilogie Šílený Max. Sám režisér Tomáš Klein film popisuje jako „smrtící jízdu za láskou“ a počítá s tím, že film bude rozdělovat diváky podobně jako román. Umělecký šéf karlovarského festivalu Karel Och o Citlivém člověku mluví jako o „komické a brutální reportáži z odvrácené strany světa“ a festivaloví dramaturgové snímek popisují jako „úzkostnou i bujarou kinematografickou féerii o lásce, strachu z osamění a pohledech synů upřených na otce“.
Ve velkém sále hotelu Thermal budeme moci zhlédnout také německé drama Tanec na okraji sopky o výbuchu v Bejrútu z roku 2020, který natočil Cyril Aris. Šokující exploze v bejrútském přístavu zanechala v troskách nejenom libanonskou metropoli, ale také „zbytky důvěry obyvatel v důstojný život a zemi nesužovanou korupcí“. Za zmínku také stojí švédská satira Hypnóza režiséra Ernsta De Geera, která ukazuje svět start-upů a partnerskou dvojici vývojářů aplikace, která se věnuje ženskému reprodukčnímu zdraví. Slibně rozjetý projekt ale naruší ztráta společenských zábran pod vlivem hypnoterapie. Odlehčeným námětem na sebe láká prosluněné drama Holky jsou v pohodě o skupině mladých žen, které na venkovském panství uprostřed přírody nacvičují divadelní hru, sdílejí svá tajemství a zažívají malá dobrodružství. Režisérka a herečka Itsaso Aranaová slibuje léto plné dívčích tajemství, písniček, ohňů a trochy magie.
Hlavní hvězdou lázeňského města letos bude oscarový herec, režisér a producent Russell Crowe, který převezme Křišťálový glóbus za mimořádný přínos světové kinematografii. Rodák z Nového Zélandu se proslavil romantickým dramatem Dobrý ročník z francouzské Provence, hlavní rolí geniálního matematika Johna Forbese v životopisném dramatu Čistá duše nebo rolí „bílé vrány mezi policisty“ v Americkém gangsterovi. Herec známý také z westernu 3:10 Vlak do Yumy nebo neonoirové detektivky L. A. – Přísně tajné během slavnostního zahájení 30. června vystoupí se svou kapelou Indoor Garden Party před hotelem Thermal.
Častý spolupracovník a kamarád režiséra Ridleyho Scotta v Karlových Varech uvede jeden ze svých nejvýznamnějších filmů, a to historický válečný velkofilm Master & Commander: Odvrácená strana světa. Od premiéry dobrodružného filmu režiséra Petra Weira uplyne letos už dvacet let, film byl oceněn dvěma Oscary, získal deset oscarových nominací a Russell Crowe byl za roli kapitána Jacka Aubreyho nominován na Zlatý glóbus.
Držitel Oscara a dvou Zlatých glóbů na sebe před rokem upozornil svou režijní prací, kdy se téměř po deseti letech vrátil s thrillerem Poker Face. Jde o jeho druhý režijní počin vedle válečného dramatu Cesta naděje z roku 2014, které líčí putování otce za syny z Austrálie na hranice Evropy a Asie během první světové války. V obou případech se Crowe kromě režie zhostil také hlavní role.
Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary si od Jiřího Bartošky převezme také herečka, producentka a držitelka Oscara Alicia Vikanderová. Okouzlující a temperamentní Švédka si zahrála ve filozofickém sci-fi Ex Machina, dobrodružné žánrovce Tomb Raider nebo historickém dramatu Královská aféra. Rodačka ze Stockholmu s sebou na festival přiveze další kostýmní dobovku Královnin gambit, který zároveň festival zahájí. Hlavní roli ztvárnila Vikanderová společně s britským hercem Judem Lawem, který je držitelem Ceny prezidenta MFF Karlovy Vary a sám si zahrál v černobílé znělce 46. ročníku z roku 2010.
Snímek Královnin gambit vychází ze stejnojmenné knihy Elizabeth Fremantleové, režíroval ho brazilský režisér Karim Aïnouz a film se dostal do boje o Zlatou palmu na francouzském filmovém festivalu v Cannes. Dramaturgové karlovarského festivalu uvádějí, že Aïnouz natočil „strhující a stylisticky podmanivé svědectví o nezdolné ženské vnitřní síle“. Moderně vyprávěný dobový snímek se pohybuje na hranicích psychologického thrilleru a kostýmního velkofilmu.
Vikanderová hraje Kateřinu Parrovou, šestou ženu Jindřicha VIII. s tváří Juda Lawa. Film nabídne kontrast a intimní souboj dvou manželů na královském dvoře s tím, že královna moc dobře ví, že nemusí být poslední tyranovou ženou, a přesto doufá v uskutečnění progresivních myšlenek spojených hlavně s vírou.
Dalším hvězdným hostem festivalu bude slavný herec, režisér a držitel Zlatého glóbu Ewan McGregor. Představitel legendárního Obi-Wana Kenobiho nebo hvězda kultovního drogového dramatu Dannyho Boyla Trainspotting si do Varů jede také pro Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary. Skotský herec známý ze space opery Star Wars nebo z fantasy romance Tima Burtona Velká ryba s sebou přiveze komorní road movie Druhá šance, kde hrál se svou dcerou Clarou McGregorovou. McGregor snímek o cestě k vzájemnému obnovení vztahu otec–dcera také produkoval, společně ho s dcerou na 57. ročníku karlovarského festivalu představí.
Slavný Skot ušel velmi zajímavou hereckou kariéru, vyzkoušel si ty největší evropské artové režiséry, zároveň prorazil i v Hollywoodu. McGregor je od samých začátků spjat s britským režisérem a producentem Dannym Boylem – oba debutovali komediálním hororem Mělký hrob. Boyle za Mělký hrob dostal Stříbrnou mušli za nejlepší režii na filmovém festivalu v San Sebastiánu, zatímco McGregor získal Empire Award pro nejlepšího britského herce.
McGregor s Boylem poté natočil druhý nejúspěšnějších britský film všech dob – adaptaci kontroverzně proslulé knihy Irwina Welshe Trainspotting. Kromě toho spolu natočili také romantickou komedii Extra život, kde se McGregor potkal s Cameron Diazovou. Po dlouhých 21 letech se s Boylem opět potkal na natáčení pokračování filmu T2 Trainspotting, který může za jeho raketový vzestup. McGregor se záhy dostal do povědomí hollywoodských režisérů a kromě vrcholné spolupráce s Georgem Lucasem na sci-fi sérii Star Wars hrál v akčním velkofilmu Ostrov režiséra Michaela Baye nebo ve válečném thrilleru Ridleyho Scotta Černý jestřáb sestřelen. Společně s Nicole Kidmanovou ztvárnil thlavní roli ve filmovém muzikálu Baze Luhrmanna Moulin Rouge!, režisér Roman Polanski ho obsadil do mysteriózní detektivky Muž ve stínu podle románu Roberta Harrise.
Festival také ocení českou herečku Danielu Kolářovou, která uvede kultovní cimrmanovskou komedii Kulový blesk o „největší akci v dějinách stěhování“. Herečka dostala Českého lva za výkon v dramatu Jana Hřebejka Kawasakiho růže a je známa z filmů Jana Svěráka jako Vratné láhve, Tmavomodrý svět nebo Obecná škola. Oblíbená festivalová sekce je také Zvláštní uvedení, kde se představí mimo jiné osobitá tuzemská sci-fi detektivka Bod obnovy. Film Roberta Hloze se odehrává v blízké budoucnosti, kde každý člověk má „právo na jeden celý život“ a musí se každých 48 hodin zálohovat. Neméně zajímavým snímkem je drama Davida Jařaba Hadí plyn, inspirované románem Srdce temnoty od Josepha Conrada. Hlavní postava, kterou hraje Stanislav Majer, putuje divokým Balkánem a pátrá po bratrovi, který zmizel za záhadných okolností.
Karlovarský festival nabídne i česko-slovenské drama Brutální vedro, které režisér a scenárista Albert Hospodářský představí v rámci soutěžní sekce Proxima. Snímek vypráví o světě, který zchvacuje „podivná nálada“, a o vesmírné katastrofě: Slunce vyvrhlo kus žhavé hmoty směrem k Zemi. Planeta se ohřívá k hranici snesitelnosti a dospívající mladík uvázl v ospalém městě cestou na chalupu. Festival kromě soutěžních filmů a mezinárodních premiér nabídne také starší snímky nebo festivalové novinky. Ve velkém sále Thermalu budeme moci zhlédnout drama Anatomie pádu, které vyhrálo Zlatou palmu v Cannes. Festival uvede novou zrestaurovanou verzi režijního debutu Evalda Schorma Každý den odvahu, korejskou akční hororovou oddechovku Vlčí lov nebo íránský dokument Brána snů o vojenské jednotce jedoucí z Teheránu do Kurdistánu.