„Fialova“ kampelička se brání a mluví o vydírání: „Nejsme z ničeho obviněni“
FIALŮV NEPŘIZNANÝ ÚČET
Podnikatelská družstevní záložna (PDZ), jejíž součástí byl pět let i premiér Petr Fiala (ODS), vydala prohlášení, v němž se ohrazuje proti tvrzením spojující kampeličku s praním špinavých peněz a kauzou zmizelých 140 milionů korun určených na zbraně pro ukrajinskou armádu. Peněžní ústav se chce bránit právní cestou.
Prohlášení se objevilo na webových stránkách kampeličky ve středu 24. ledna, tedy dva dny po vypuknutí kauzy, na kterou upozornil server Seznam Zprávy. Premiér Petr Fiala totiž neuvedl mezi lety 2015 a 2020 ve svém majetkovém přiznání politika téměř jeden milion korun uložený v Podnikatelské družstevní záložně. Za to mu hrozí pokuta. Otázky vzbuzuje ale i samotný finanční ústav.
Dotyčná kampelička se po dvou dnech ohradila proti spojení s kauzou „ztracených“ 140 milionů korun na zbraně pro Ukrajinu. Zmizelými miliony se stále zabývá mimo jiné ukrajinská prokuratura. „Tento případ je v současné době řešen u ukrajinských orgánů s obviněním z podvodu spáchaného společností WDG. PDZ není ze strany ukrajinských úřadů z ničeho obviněna, natož obžalována. PDZ svým postupem zabránila větším škodám pro Ukrajinu, když na věc sama opakovaně upozornila, a aktivně blokovala v rámci svých možností některé kroky podezřelých,“ uvedla za PDZ její mediální zástupkyně Dagmar Schejbalová.
Pokuty od FAÚ i ČNB
Média včetně deníku Echo24 také upozornila v minulých dnech s odkazem na veřejné zdroje, že kampelička nepřitahuje pozornost jen kvůli kauze zmizelých milionů eur. Z veřejně dostupných dokumentů se lze také dočíst, že ji v minulosti pokutovala centrální banka (ČNB) i Finančně analytický úřad spadající pod ministerstvo financí. V obou případech souvisel trest mimo jiné s nedostatečnými opatřeními proti praní špinavých peněz.
Za porušení povinnosti při dohledu na možné praní špinavých peněz FAÚ pokutoval záložnu v roce 2021 sankcí ve výši 150 tisíc korun. Od ČNB dostala později kampelička ještě vyšší pokutu, a to 200 tisíc korun. Kromě pochybení při řízení družstva vadila podle dokumentů centrální bance také nedostatečná prevence proti legalizaci výnosů z trestné činnosti, tedy právě praní špinavých peněz.
Jednatel kampeličky je dlouhodobě vydírán, tvrdí PDZ
Podnikatelská družstevní záložna se nyní proti tomu, že by se v minulosti podílela na protiprávních aktivitách a praní špinavých peněz, důrazně ohrazuje. O podezření na praní špinavých peněz mluví v článku Seznam Zpráv bývalý člen záložny Pavel Wurst.
„Proti těmto lživým obviněním se budeme bránit veškerými dostupnými právními prostředky. Redaktor Kroupa dle textu článku pracuje s tvrzeními pana Pavla Wursta, který dlouhodobě vydírá pana Kamila Bahbouha (jako se členem managementu Podnikatelské družstevní záložny se s ním setkal i Petr Fiala– pozn. red.) a opakovaně úmyslně a cíleně poškozuje nejen PDZ a její dobré jméno, ale i pověst a oprávněné zájmy řady jejích dalších členů a pracovníků, a to přesto, že policie téměř desítky jím podaných trestních oznámení po náležitém vyhodnocení odložila,“ stojí mimo jiné v prohlášení.
Podnikatel Pavel Wurst, který byl stejně jako Petr Fiala léta podílníkem kampeličky, se se svými kolegy rozešel ve zlém a rozhodl se na některé další členy záložny podat trestní oznámení pro podezření z praní špinavých peněz. „Před volbami jsem volební tým Petra Fialy upozornil, že Podnikatelská družstevní záložna je problematická firma a není dobře, aby tam měl peníze. Bylo mi řečeno, že to vyřeší,“ popsal okolnosti odchodu Fialy další z členů Wurst.
To je v rozporu se samotným vyjádřením premiéra Fialy, jenž jako důvod, proč ze svého vkladu 950 tisíc korun po pěti letech vystoupil, uvedl záměr koupit s rodinou byt v Brně. „Účet jsem zrušil na podzim 2020 v souvislosti s rozhodnutím naší rodiny koupit byt v Brně,“ uvedl Fiala.