Skotové chtějí umožnit změnu pohlaví i náctiletým. Zažalují proto britskou vládu
GENDER VE SKOTSKU
Skotská vláda potvrdila, že ve středu vznese žalobu proti vetu svého zákona o uznání genderu vládou Spojeného Království. Ta využila sekci 35 zákona o Skotsku, který dává ministrovi pro skotské záležitosti za jistých okolností právo blokovat zákony schválené Skotským parlamentem. Informuje o tom BBC.
Skotská vláda chce zjednodušit a urychlit stávající proces na získání certifikátu o uznání pohlaví. Dle zákona by žadatelé o změnu pohlaví nemuseli být diagnostikováni s genderovou dysforií a ani by nepotřebovali doporučení od doktora. Nutná lhůta života ve svém „novém“ pohlaví by byla zkrácena na pouhé tři měsíce.
Jedním z nejkontroverznějších návrhů je snížení minimálního věku, ve kterém by šlo o změnu pohlaví požádat, a to z 18 na 16 let. I to byl jeden z důvodů, proč se britská konzervativní vláda Rishiho Sunaka proti návrhu v lednu postavila. Ministr pro skotské záležitosti Alister Jack odůvodnil veto tím, že by zákon narušil platnost zákona o rovnosti a tím by narušil suverenitu zákonů Spojeného království.
Skotský premiér Humza Yousaf se od začátku řadil mezi hlavní podporovatele zákona, zatímco ostatní vysoce postavení politici ve Skotské vládě se proti vetu britské vlády nechtěli postavit. V rámci své kampaně o post předsedy vládnoucí Skotské národní strany Yousaf sliboval, že proti vetu bude bojovat. „Žádná kdyby, žádná ale, žádná možná. Vůli skotského lidu a našeho parlamentu je třeba respektovat,“ uvedl Yousaf.
🤏 By vetoing legislation passed by MSPs from every party in the Scottish Parliament, Westminster has launched a power grab on Scotland.
— The SNP (@theSNP) April 12, 2023
📣 Today, @HumzaYousaf announced we will challenge it in court.
🏴 We will always defend Scotland‘s democracy against Westminster‘s attacks. pic.twitter.com/kbgKlGfoyz
Skotská národní strana se zároveň ocitá uprostřed skandálu kolem svého financování, v jehož rámci byl zatčen i manžel předešlé skotské premiérky. Ta za svého působení již jednou neuspěla v soudním sporu s Londýnem, kdy usilovala o svolání druhého referenda o nezávislosti. Svrchovanost a samospráva je pro Skotskou národní stranu dlouhodobě nejpřednější téma.