Z Česka odcházejí desítky miliard. Firmy odlévají rekordní částky zisků
KRMELEC EVROPY SÍLÍ
Snídaně s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou, kde jeho úřad představuje výhled české ekonomiky do příštích dvou let. Reportér České televize se ptá na vysvětlení velmi vysokého růstu daní z příjmů firem. Za prvních deset měsíců letošního roku se na nich vybralo o 47,4 miliardy korun víc než před rokem. Vzestup o 39 procent. Tak prudce neroste příjem z žádné jiné daně. Jen pro srovnání: výběr DPH stoupá proti předchozímu roku jen o tři procenta. U sociálního pojištění, což je vůbec největší příjem státního rozpočtu, je inkaso vyšší o 8 procent. U daně z příjmů fyzických osob o 22 procent.
Dotaz je velmi trefný. Firemní daně skutečně vybočují z trendu. Řeč je o běžných daních z příjmů právnických osob. Nikoli o windfall tax z neočekávaných zisků uvalené na banky, energetiku a petrochemii. Jak je možné, že tak prudce rostou firemní zisky, z nichž se daň z příjmů platí? Ve chvíli, kdy je ekonomika v recesi a jako jediná z celé Evropské unie se ještě nevrátila svým výkonem na úroveň roku 2019?
Je to jeden z mnoha na první pohled podivných paradoxů, v nichž česká ekonomika uvázla. Podobný jako ten, proč země, která má nejnižší nezaměstnanost v celé Evropské unii a zároveň nejvíc lidí v práci, prožívá největší pád reálných platů a životní úrovně. „Je to vliv vysoké inflace. Firmy zvedly ceny nejen o vyšší náklady, ale situaci využily i k výraznému růstu zisků. Je to jedno z vysvětlení, proč máme tak vysokou inflaci,“ říká Stanjura.
Potěšte své blízké originálním dárkem – ročním předplatným a získáte i něco navíc.
Darujte předplatné Echo KOMPLET + tisk někomu, kdo to ocení a komu tím uděláte radost. Pošleme Vám krásný certifikát na výstavním papíře v atraktivním kartonovém pouzdru. A abyste z toho měli něco i Vy sami, pošleme Vám jako dárek bestseller Proměny světa a Proměny života.
Echo dárek obsahuje:
- roční předplatné Echo KOMPLET + tisk
- dárkový certifikát v kartonovém pouzdře
- knihy Proměny světa a Proměny života, celkem 100 rozhovorů na 1000 stranách
Další informace o naší nabídce najdete ZDE.
Na soubor 50 rozhovorů Proměny světa, které se staly nejúspěšnější knihou v historii českého crowdfundingu, když ji před vydáním podpořilo 3000 čtenářů a nakonec z ní byl bestseller, navazujeme novou knihou s titulem Proměny života. I tentokrát formou 50 rozhovorů s předními světovými a domácími osobnostmi reflektujeme změny ve společnosti, již po pandemii čínského viru zasáhla další rána v podobě ruské války na Ukrajině, která může být největším spouštěčem společenských změn od konce druhé světové války.
Rozhovory v Proměnách života reflektují ruskou agresi – a především její možné dopady – hned v úvodu. Dále jsou rozebírány kořeny různých pohledů na směřování lidské společnosti, na vzdělání, výchovu dětí, uspořádání mezilidských vztahů, vyrovnání se se změnou klimatu, otázky, jak se ke změně stavět a zda strategie evropského zeleného údělu přinese tolik chtěný obrat. V knize se zaobíráme uměním, ale také nedávnou historií, jejíž znalost nám může pomoci vyhnout se opakovaným chybám, ke kterým, jak se někdy zdá, je lidstvo odsouzeno. Závěrečné rozhovory se věnují nastupující energetické a finanční krizi.
V knize vystupují: spisovatelka a nositelka Nobelovy ceny za literaturu Světlana Alexijevičová, přední světový ekonom Nouriel Roubini, spisovatel a filozof Francis Fukuyama, psychiatr Cyril Höschl, dramatik a politik Milan Uhde, zakladatel české imunologie Jaroslav Svoboda, architekt Miroslav Šik, historik Jiří Suk, dětský psycholog Jaroslav Šturma, výtvarník František Skála, archeoložka Andrea Bartošková, spisovatel Jáchym Topol, architektka Eva Jiřičná, někdejší ústavní soudce Pavel Holländer, herec Jiří Lábus a jeho bratr, architekt Ladislav Lábus, německý filozof Peter Trawny, rakouský filozof Robert Pfaller, bývalý americký poradce pro národní bezpečnost Robert O’Brien, německý sociolog Harald Welzer nebo bývalý ředitel Rádia Svobodná Evropa Jeffrey Gedmin.
Ekonomové mluví o ziskové inflaci. Sledujeme ji na účtech už několik let. Firmy využijí atmosféry všeobecného zdražování a přihodí si k vyšším nákladům ještě vyšší zisk. Dělají to do té doby, dokud jim to zákazník dovoluje a je ochoten stále rostoucí cenu platit.
O pár dní dřív přišla zpráva, která obrázek doplňuje. Podle dat České národní banky bylo od ledna do srpna na dividendách, tedy podílech na zisku, vyplaceno do zahraničí 286,3 miliardy korun. To je o 61 miliard korun víc než loni. Vzestup o 27 procent. Odliv zisků se dostává na rekordní úroveň, kterou země zaznamenala před covidem. Tehdy ale byla ekonomika rozjetá a rostla. Teď stagnuje a padá. Jak bylo řečeno, jako jediná z celé Evropy se nevrátila na předcovidovou úroveň. A přesto z ní odcházejí rekordní částky zisků.
Celý text si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.