Černochová podepíše v Pentagonu klíčovou dohodu o pobytu amerických vojáků
DOHODA O OBRANNÉ SPOLUPRÁCI
Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) v úterý podepíše ve Washingtonu dohodu o obranné spolupráci mezi USA a ČR (DCA). Smlouva upravuje pravidla pro případný pobyt amerických vojáků v Česku. Podobně jako při schvalování na Slovensku vzbuzuje i na české scéně nemalé kontroverze. Podobný dokument už nicméně schválila většina zemí NATO, v určitých detailech se však liší. Dokument přinášíme v plném znění.
Hlavním cílem dohody je vytvoření zákonného rámce pro spolupráci české a americké armády a pro pobyt amerických vojáků v případě plnění úkolů na českém území. Dohoda přesto neznamená budoucí automatický souhlas s pobytem příslušníků ozbrojených sil Spojených států u nás. Ten by v každém jednotlivém případě podléhal schválení vládou a parlamentem.
Američtí vojáci by potom dle smlouvy mohli využívat česká vojenská zařízení, vojenské prostory a letecké základy. A mohli by v nich dokonce budovat vlastní objekty. Konkrétně je v dokumentu vyjmenováno 11 vojenských areálů, včetně letišť v Čáslavi, Pardubicích a Mošnově a vojenských újezdů Libavá, Rančířov nebo Boletice.
Ministryně obrany Černochová dokument podepíše v úterý odpoledne washingtonského času přímo v Pentagonu se svým americkým protějškem Lloydem Austinem.
Podobnou dohodu už uzavřelo 24 ze 31 zemí NATO, včetně Francie, Velké Británie, Polska, Maďarska a Slovenska. Česko je nyní poslední zemí v regionu, která dohodu zatím neschválila.
Dohoda se připravovala rok
Finální podoba dohody se připravovala mezi Prahou a Washingtonem poslední rok. Za tu dobu proběhla čtyři kola jednání. Pro deník Echo24 proces popsala ředitelka sekce mimoevropských zemí a ekonomické a rozvojové spolupráce ministerstva zahraničí Veronika Kuchyňová Šmigolová, která byla součástí vyjednávacího týmu.
„Prošli jsme si texty osmi nejnovějších smluv a v zásadě jsme se tam snažili nacházet formulace, které se nám hodily. Takže z našeho pohledu by ta smlouva měla být výhodnější než ty předchozí. Vybírali jsme si ty formulace, které se nám hodí a u kterých jsme dopředu věděli, že Američané nebudou proti,“ říká Šmigolová.
Smlouva se dle ní zaměřuje na zcela nové oblasti, které předchozí dohody, jako je dohoda NATO SOFA z roku 1951, neřešily. „Je spousta věcí, které v té době fungovaly jinak. Ani jedním slovem se tam třeba neřešily otázky životního prostředí nebo otázka kontraktorů (soukromí armádní specialisté – pozn. red.), protože v té době fungovaly armády jinak. I kvůli tomu je dobré takovou smlouvu mít. A já osobně si myslím, že v současné situaci ruské hrozby z východu a potřeby posílit východní křídlo aliance ta smlouva přichází vysloveně v pravou chvíli a je přínosem pro naši bezpečnost,“ dodává.
Jak to bude se soudy?
Jednou z mediálně propíraných pasáží je klauzule, kde se Česko vzdává práva na vynesení rozsudku v trestních věcech ve prospěch amerických vojenských soudů. To se ale týká pouze trestných činů páchaných mezi americkými vojáky. „V případě, že by do toho byl zapleten i český občan, tak si to právo na jurisdikci bereme zpátky. Ne všechny země to takto mají a je to jedna z oblastí, o kterou se bojovalo do posledního slova a do poslední chvíle,“ vysvětluje Šmigolová.
SPD: Nechceme na našem území žádná cizí vojska
Dohodu musí za ČR ještě ratifikovat obě komory parlamentu a nakonec podepsat také prezident Petr Pavel. Očekává se tedy, že se o ní povedou ostré diskuze mezi poslanci i senátory. Minulý týden se proti ní nejvýrazněji vymezilo například opoziční hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Česko ji uzavře na 10 let, stejně jako vloni Slováci. Naopak Polsko souhlasilo s jejím uzavřením na dobu neomezenou.
„Nechceme na našem území žádná cizí vojska anebo výstavbu základny ani vytvoření podmínek pro případnou její výstavbu do budoucna,“ řekl redakci poslanec výboru pro obranu Radovan Vích. „Je potřeba to vidět i v kontextu aktuálního návrhu změny čl. 43 Ústavy ČR, kde vládní koalice navrhuje změnu, aby mohla vláda rozhodovat o vyslání a pobytu cizích vojsk na našem území do 60 dnů bez souhlasu sněmovny. Dnes to může z důvodů humanitárních a záchranných, nyní to navrhuje z bezpečnostních důvodů, do kterých se dá začlenit v současné době téměř vše. Proto jsme jasně proti,“ dodal poslanec.
Jasné stanovisko zatím nezaujalo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Předseda výboru pro obranu Lubomír Metnar (za ANO) v době vydání článku na otázky deníku Echo24 nereagoval.
CELÝ DOKUMENT PŘINÁŠÍME V PLNÉM ZNĚNÍ NÍŽE:
Smlouva DCA by Echo24 on Scribd