Roger Waters čelí ostré kritice. Vystupoval v totalitní uniformě a s prasetem s Davidovou hvězdou
ANTISEMITISMUS
Britský hudebník Roger Waters čelí ostré kritice za nacistickou symboliku a antisemitské projevy, kterých se dopustil na svých posledních koncertech v Německu. Mimo jiné také připodobňoval současný Izrael k nacistickému Německu. Bývalý frontman kapely Pink Floyd zahrál ve středu i v zaplněné pražské O2 areně. Informuje o tom například server Times of Israel.
Waters na posledních koncertech v Německu vystupoval během některých písní v oblečení, které nápadně připomíná nacistickou uniformu z 2. světové války. Také se při koncertu nad diváky vznášel známý balon ve tvaru prasete, na kterém byla ale namalovaná Davidova hvězda, spolu s několika hesly či symboly odkazujícími na různé totality či znamení údajného útlaku.
The scary thing isn‘t that Roger Waters is a deranged bigot who dresses like an S.S. officer while flying a pig marked with the Star of David. The scary thing is that such a deranged bigot can fill an arena in Berlin. pic.twitter.com/zHOoeQWlLN
— Uri Kurlianchik (@VerminusM) May 25, 2023
Good morning to every one but Roger Waters who spent the evening in Berlin (Yes Berlin) desecrating the memory of Anne Frank and the 6 million Jews murdered in the Holocaust. pic.twitter.com/4tcrV6f8mt
— Israel ישראל 🇮🇱 (@Israel) May 24, 2023
Pozdvižení tyto záběry způsobily hlavně v Izraeli. Waters také na koncertech přirovnal Annu Frankovou s palestinskou novinářkou Al-Džazíry Šírin abú Aklehovou. Aklehová byla loni zabita při práci v Palestině, když pokrývala přestřelku mezi izraelskými vojáky a palestinskou milicí.
Roger Waters gig in Berlin. Unbelievably it gets worse…. pic.twitter.com/MXmY0vPB5J
— Alex Hearn (@hearnimator) May 23, 2023
V Německu běžela kampaň za zrušení jeho koncertů, například ze strany města Frankfurt, kde má Waters zahrát 28. května. „Ať se klidně snaží zrušit každý můj koncert v Německu. Budu proti nim bojovat u soudu,“ sdělil Waters magazínu Spiegel. „Pro Německo je tragédie, že se o to vůbec pokoušejí. Protože vzkaz světu zní: My Němci se nestaráme o lidská práva a svobodu projevu,“ uvedl.
V Praze hudebník zahrál v rámci rozlučkového turné nazvaného This Is Not A Drill (Tohle není zkouška) hlavně písně z období svého působení v kapele Pink Floyd. Levicově orientovaný umělec se zejména při písních ze svého sólového období ostře vymezoval proti válkám, zbrojení a brutalitě státních sil. Středeční koncert, kterému podle pořadatelů aplaudovalo přibližně 15.000 lidí, si Waters vybral pro streamování do celého světa. Podle hudebních publicistů se možná jednalo o poslední šanci naživo si vyslechnout muziku hudební legendy, která zejména kvůli svým názorům na válku na Ukrajině čelí kritice nesouvisející s jeho uměleckou tvorbou.
Devětasedmdesátiletý Waters ještě před začátkem koncertu textem na projekční ploše ocenil, že správní soud v Německu rozhodl, že město Frankfurt ani spolková země Hesensko nemají právo zrušit jeho vystoupení plánované na 28. května. Město chtělo původně koncert zrušit kvůli obvinění hudebníka z antisemitismu. „Jestli nesnesete moje politické názory, tak běžte místo koncertu na bar,“ vzkázal Waters svým odpůrcům.
Kontroverzní prohlášení
Protiválečný aktivista Waters běhen koncertu mimo jiné vyzval k osvobození zakladatele WikiLeaks a politického vězně Juliana Assange a před písní Two Suns in the Sunset varující před rizikem jaderné války se vyjádřil k válce na Ukrajině, kde již dříve vyzvat zúčastněné země, aby „se snažily vyjednat mír, a ne aby situaci eskalovaly“.
Waters loni napsal otevřený dopis manželce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, v němž obvinil „extrémní nacionalisty“ na Ukrajině, že přivedli zemi „na cestu do této zničující války“. Kritizoval také Západ za dodávky zbraní Ukrajině a NATO za to, že podle něj provokovalo Rusko. Ukrajinský server Mírotvůrce zařadil Waterse na „černý seznam nepřátel Ukrajiny“. Podle serveru se podílí na šíření ruské propagandy a zpochybňuje, že Krym je součástí Ukrajiny.
Protiválečný aktivista Waters, který kapelu Pink Floyd v roce 1985 opustil, se k politickým záležitostem vyjádřil vícekrát. Izrael například označil za „stát apartheidu“, pranýřoval podporovatele brexitu a vyjádřil opovržení nad americkým exprezidentem Donaldem Trumpem.