Občanská válka u Trumpů kvůli clům
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
METEORIT
V sobotu večer, krátce před 21. hodinou, se nad Rakouskem odehrála mimořádná podívaná, která vytrhla tisíce lidí z běžné večerní rutiny. Oblohu totiž proťala ...
Zdálo se, že jednou z výhod současného týmu amerického prezidenta Donalda Trumpa je jeho soudržnost. Zatímco během prvního Trumpova období to vypadalo, že v Bílém domě hrají „škatulata, hejbejte se“ – prostřídali se například čtyři mluvčí, čtyři poradci pro národní bezpečnost a pět personálních šéfů –, nynější prezidentský tým působil velmi soudržně. Když unikl interní chat, kde se koordinoval úder proti Húsíům, působilo to, že Trumpův tým dobře funguje i v zákulisí. Trumpova cla ale tuto idylu narušila. Rýsuje se spor mezi zastánci volného trhu a protekcionisty.
Tento rozpor byl v Trumpově koalici vždy obsažen. Podporovali ho jak finančníci a miliardáři ze Silicon Valley, tak „národní konzervativci“. První si od něj slibovali pokračování prvního funkčního období, tedy snižování daní, deregulaci a na to navázaný hospodářský růst a party na burzách. Národní konzervativci jsou ekonomicky mnohem více vlevo. Nevěří volnému obchodu, který viní z americké deindustrializace, což podle nich zapříčinilo nejrůznější sociální i hospodářské problémy. Vyznávají proto zavedení obchodních bariér, jako jsou cla, což podle nich povede k návratu průmyslu do USA.
Asi nejviditelnější tváří první skupiny je Elon Musk, nejbohatší člověk na světě, majitel automobilky Tesla, vesmírné společnosti SpaceX, sociální sítě X, Trumpův poradce a cosi jako šéf ministerstva pro vládní efektivitu (oficiálně ho vede někdo jiný).
Druhou skupinu reprezentuje Peter Navarro, alespoň v ekonomických otázkách. Navarro je momentálně poradcem prezidenta pro obchod a výrobu. Je člověkem, který dodává ideologický základ pro Trumpova cla.
Minulý týden server Politico informoval, že Musk v Trumpově administrativě končí. Údajně jde o plánovaný krok – chce se vrátit k aktivnímu vedení svých firem. Musk byl také veden jako „zvláštní vládní zaměstnanec“, což znamenalo, že se na něj nevztahovala nařízení o střetu zájmů a podobně, ale tento status je možno udělit maximálně na 130 dnů.
Možná i protože je na odchodu, Musk je jediným členem administrativy, který se nebojí kritizovat Trumpovu celní politiku. Vyzval například k zavedení bezcelní zóny mezi EU a USA nebo sdílel slavné video Miltona Friedmana, držitele Nobelovy ceny za ekonomii, kde vysvětluje, proč je nutný mezinárodní obchod k vytvoření i něčeho tak jednoduchého, jako je obyčejná tužka.
Pokud toto byla implicitní kritika Trumpových cel, pak na Navarra Musk zaútočil již zcela explicitně. „Doktorát z ekonomie z Harvardu je špatná věc, ne dobrá,“ napsal na X. Také souhlasil s jiným uživatelem, který postoval citát ekonoma Thomase Sowella: „Uprostřed každé katastrofy amerických dějin je člověk z Harvardu.“ Navarro má doktorát z Harvardu.
Nakonec, když jistý uživatel chválil Navarra, Musk mu odpověděl, že Navarro „hovno postavil“.
Navarro šel do protiútoku v interview pro Fox News. „Bylo zajímavé slyšet Elona Muska mluvit o ‚bezcelní zóně‘ s Evropou. Ale on tomu nerozumí. Co je podle mě důležité u Elona pochopit – prodává auta. To je to, co dělá,“ rýpnul si Navarro do Muska. Dále prohlásil, že Musk není výrobce aut, ale pouze jejich montér. Podle Navarra Musk pouze sváží součástky z celého světa, aby je později montoval ve svých fabrikách.
Šéf Tesly si to nenechal líbit. „Navarro je opravdu debil. To, co tvrdí, je prokazatelně nepravdivé. Tesla má nejvíce v Americe vyráběných aut. Navarro je hloupější než pytel cihel,“ postoval.
Musk má i osobní důvody proč být proti clům. Pád na burze se týká i jeho firem a cla mají potenciál poškodit zvláště Teslu.
Musk ale není jediný, komu dělají Trumpova cla vrásky. Miliardář Bill Ackman byl před volbami hlasitým a nadšeným podporovatelem Trumpa. Nyní varuje před jeho politikou. „Uvalením masivních a nepřiměřených cel na naše přátele i nepřátele, a tedy zahájením globální ekonomické války proti celému světu najednou, ničíme důvěru v naši zemi jako obchodního partnera, jako místo pro podnikání a jako trh pro investování kapitálu,“ napsal. Čtyři republikánští senátoři hlasovali pro návrh demokratů, jenž by omezil prezidentovu pravomoc vyhlašovat cla. Ted Cruz, další senátor, varoval před volebním masakrem, pokud cla uvrhnou Spojené státy do recese.
Navarro ale také není zdaleka sám. Třeba včera se viceprezident J. D. Vance vysmál odpůrcům cel na X: „Je bizarní sledovat, jak všichni socialisté z limuzín zoufale kvičí a chtějí závislost na čínských dodavatelských řetězcích a nafouknuté akcie.“
Trumpova voličská koalice, stejně jako každá jiná, je poskládaná z různorodých skupin, které mají často protichůdné zájmy. Momentálně nejkontroverznější Trumpova politika postavila proti sobě ty dvě nejhlasitější. Prezident tedy čelí nejen potenciálnímu ekonomickému chaosu, ale i rozkolu přímo v Bílém domě. A co když Musk přestane útočit na Navarra, ale obrátí své zbraně rovnou proti Trumpovi? Musk má dostatek prostředků, aby mu pořádně zavařil. Nic netrvá věčně. Ani Trumpova dominance nad Republikánskou stranou. Jeho cla ji možná právě dost nalomila.