„Nechci lidi šokovat.“ Britský herec s onemocněním tváře na červeném koberci v Berlíně
FESTIVAL BERLINALE
V hlavním německém městě začal v pátek 16. listopadu vyhlášený mezinárodní filmový festival Berlinale. Filmový svátek zahájil irsko-americko-belgický snímek Small Things Like These režiséra Tima Mielantse v hlavní roli s Cillianem Murphym, hvězdou loňského Oppenheimera. Na červeném koberci se objevili i herci filmu z "A Different Man", který sleduje muže znetvořeného v obličeji toužícího být hercem. Do jedné z rolí byl proto obsazen britský herec Adam Pearson, který trpí neurofibromatózou prvního typu 1 i ve skutečnosti.
Přestože Brit trpí genetickou chorobou i ve skutečném životě, na své roli v psychologickém thrilleru se herecky velmi nadřel. Jeho kolegové měli pro herce, který není fanouškům thrillerů zcela neznámý, mnoho slov chvály, uvedl deník Bild.
📸| Novas fotos de Sebastian Stan, Adam Pearson, Renate Reinsve e o diretor Aaron Schimberg, para o Festival de Berlim hoje (16/02). pic.twitter.com/t6BuLdEuQF
— Sebastian Stan Legendas Mídias (@sslbrmidias) February 16, 2024
Pearson žije od svých pěti let se vzácným genetickým onemocněním, které pokrývá jeho kůži tisíci silnými, bolestivými, ale nezhoubnými nádory. Nemoc u něj propukla v roce 1990, když se mu po srážce s autem řádně nezahojila boule. Neurofibromatózou typu jedna trpí v USA asi 100 000 lidí a na celém světě několik milionů. Pacienti chorobu buď zdědí po rodičích, nebo ji získají náhodnou genetickou mutací.
At the #Berlin2024 press conference for #ADifferentMan, actor Adam Pearson shares how he and star Sebastian Stan found ways to relate through their experiences pic.twitter.com/etMwpuAhFP
— The Hollywood Reporter (@THR) February 17, 2024
Pearson byl od vypuknutí nemoci opakovaně šikanován. Během dvouměsíčního natáčení filmu "A Different Man", který se odehrává na Manhattanu, byl Brit překvapen pohostinností Američanů: "Našel jsem si své místo na kávu a snídani." Herec našel také bar, kde se cítil dobře. Není to však první místo, kde může nerušeně sedět: "Vždycky se musím trochu projít. Ale čím častěji to člověk dělá, tím je to snazší."
Absolvent oboru obchodní administrativa Pearson, který si zahrál i ve filmu „Chained for Life“, zdůrazňuje: "Jediný způsob, jak změnit vnímání lidí, je seznámit je se mnou jemně a laskavě. Čím více se nám to podaří, tím snazší a organičtější to nakonec bude. Nemám nic společného s šokováním lidí, aby se podřídili. Mám rád dobrý, upřímný rozhovor a láskyplný přístup."
Do Berlína přijede i Scorsese
Filmový festival Berlinale trvá do 25. února a je prvním ze tří hlavních filmových festivalů konaných v Evropě. V květnu ho následuje přehlídka v Cannes, v září pak v Benátkách. Z velkých filmových hvězd se na Berlinale letos očekává například americký režisér Martin Scorsese, který si z něj odnese čestného Zlatého medvěda za celoživotní dílo.
Agentura AFP píše, že Berlinale letos klade velký důraz na filmy z Afriky, což nadchlo předsedkyni poroty Nyong'oovou. Dosud žádný africký filmař na Berlinale Zlatého medvěda nezískal.
Český film v hlavní soutěžní kategorii zastoupen stejně jako loni není, přesto ale diváci o českou filmovou produkci v Berlíně nepřijdou. Například v sekci Panorama se s dokumentem Ještě nejsem, kým chci být o fotografce Libuši Jarcovjákové představí režisérka Klára Tasovská.