„Situace s penicilinem rozhodně není stabilizovaná.“ V lékárnách chybí i další léky
VÝPADKY LÉKŮ
Ani téměř po roce problémů s dodávkami penicilinu neoznačují lékárníci situaci za stabilní. Ač se mimořádné dodávky penicilinu do určité míry projevují, s dalším nárůstem infekcí mohou opět nastávat problémy. V lékárnách přitom chybí i některá další léčiva, z nichž se některá podle lékárníků špatně nahrazují. U některých se pak očekává obnovení dodávek až za řadu měsíců.
Nejhorší situaci kolem chybějícího penicilinu zažívali pacienti v Česku v zimních měsících na přelomu roku, kdy panoval nevídaně kritický nedostatek. Ministerstvo zdravotnictví opakovaně zmiňuje, že už je situace stabilizovaná, naposledy v otázkách dostupnosti tablet antibiotik. Z lékáren však zaznívají rozhodně opatrnější vyjádření.
„Mimořádné dodávky penicilinových antibiotik se projevily – máme různé síly od 3 výrobců. Ale aktuálně mi nepřijde, že bychom je vydávali nějak často, takže se situace může velmi rychle změnit s nástupem vyššího počtu infekcí. Samozřejmě v různých lékárnách může být situace velmi různá. Na distribuci není vidět, že by antibiotika měla skladem, takže situaci určitě nelze nazvat stabilizovanou,“ uvedl pro deník Echo24 předseda spolku Mladých lékárníku Lukáš Malý.
Rozdílnou situaci s dostupností penicilinu v lékárnách potvrzuje i Věra Halfarová z lékárny v Libčicích nad Vltavou. „Je to pořád problém. Pan ministr Válek sice hlásil asi měsíc zpátky, že nám přijde dvacet balení, nám obyčejným lékárnám i v okolí to ale přišlo vždy jen po pěti. Pár kusů poté ještě přišlo, ale teď už zase nemáme vůbec nic,“ řekla deníku Echo24 Věra Halfarová s tím, že další balení opět nejdou objednat. Problém je pak podle ní stále i se sirupovou formou penicilinu pro děti.
„Rozděluje se to takzvaně rovným dílem bratrským, to znamená přednostně nemocnice a pak nám něco málo pošlou,“ dodala Věra Halfarová. Ačkoliv podle ní byla nejhorší situace loni v prosinci a nyní už je možné situaci alespoň nějak řešit, rozhodně ani podle ní nelze mluvit o stabilizované situaci.
V lékárnách mohou v současnosti pacienti narazit i na další chybějící léky. „Aktuálně jsou dále těžko dostupné léky s betahistinem, který je hůře nahraditelný, nosní spreje s mometasonem a flutikasonem, léky s paroxetinem a těžko nahraditelný lék Fevarin,“ dodal Lukáš Malý.
S betahistinem, který se užívá na závratě nebo zvonění v uších, jsou podle Věry Halfarové problémy už prakticky rok či dva v kuse. Problém je pak podle ní i s antidepresivy, u nichž je pro pacienty těžké přecházet na jiné léky, zvláště jiné účinné látky, když navíc hrozí, že brzy také dojdou.
U některých oblíbených léků pak mohou nastat výpadky i na velmi dlouhou dobu. „Z volně prodejného sortimentu není dlouhodobě dostupný například endiaron, který zřejmě nebude k mání ještě celý příští rok a zákazníci jsou z této situace nervózní. Endiaron obsahuje jedinečnou léčivou látku, kterou náhrady na trhu běžně dostupné neobsahují,“ uvedla pro deník Echo24 mluvčí internetové lékárny Lékárna.cz Romana Žatecká. Lékárníci však uklidňují, že je endiaron možné nahradit jinými látkami.
Ministerstvo zdravotnictví pokračuje ve snaze zajistit dodávky některých chybějících léčiv ze zahraničí, podle ministrova náměstka Jakuba Dvořáčka by mohla situaci do budoucna pomoci řešit nově schválená možnost, aby si státy Evropské unie mezi sebou v případě výpadku vypomohly. Do systému je jich zapojeno 17. Léky pro jednotlivé země se totiž vyrábějí postupně a v období před dodávkou další šarže mohou chybět. Nově bude možné dohodnout výpomoc ze země, kde jsou zásoby dostatečné. Po dodávce by se léky zase vrátily do zásob země, která vypomohla.