„Napadení Izraele je zlom. Teď zápasíme o duši Západu“

UMĚLEC MICHAEL BIELICKÝ

„Napadení Izraele je zlom. Teď zápasíme o duši Západu“ROZHOVOR
"Ano, napadení Izraele vnímám jako kulturní zlom. Lidé jsou naivní, když si myslí, že jde jen o Blízký východ. Ne, tady se skutečně zápasí o duši Západu. Mysleli jsme si, že Evropa stojí na pevných základech. Nestojí," říká Michael Bielický. Foto: Michal Čížek
2
Homepage
Tereza Matějčková
Sdílet:

Čím původnější myšlenky, tím inovativnější technologie potřebujeme, abychom je zpřístupnili současnosti. To si myslí mediální umělec Michael Bielický. V devadesátých letech se vydal po Mojžíšových stopách s vybavením, které je dnes součástí každého chytrého telefonu, ale tehdy musel povolat na pomoc izraelskou armádu. Zatímco projížděl v džípu Negevskou pouští, návštěvníci uměleckého festivalu v Linci sledovali jeho cestu na obrazovce. Tehdy zázrak, dnes nic neobvyklého. Exodus, jeden z nejmocnějších archetypů západní kultury, se pro tohoto „hybridního umělce“ pracujícího na pomezí analogových a digitálních technologií stal životním projektem. Tematizuje přerod otroctví ve svobodu i proměnu homo sapiens v homo digitalis.

Jste Žid v Německu. Na berlínských domech se opět objevují Davidovy hvězdy, na demonstracích se provolávají antisemitská hesla. Jak se dnes v Německu cítíte?

To víte, že ty antiizraelské, antisemitské afekty vnímám silně. Existují zde tři skupiny, z nichž to vychází. Muslimové, radikální levičáci, kteří jsou však součástí mainstreamu, a radikální pravičáci. Tyhle tři směry mají spadeno na Židy. Ale podívejte se, já nejsem slepě proizraelský. Kdybych byl v Izraeli, taky bych demonstroval proti Netanjahuovi. Nemyslím si, že to stojí takto: Buď jsi pro Izrael, nebo proti. Je to složitá země s rozmanitými proudy. Chápu, jak složitý je Blízký východ. Hamás si vzal za rukojmí nejen stovky Židů, ale i Palestince. Ale že tu mnozí intelektuálové a umělci nejsou schopni odsoudit ani ta zvěrstva, to víte, že vás to zarazí… A pak vás popadne smutek. Uvědomíte si, co je Evropa za poklad; a že tento poklad možná mizí a že jsme si toho dost nevážili. Evropa je ten největší poklad, jaký lidstvo kdy mělo. Rád říkám, že jsem evropský nacionalista. Nic lepšího tu nebylo, navzdory všemu tomu zlu…

Nečetl jste nedávný rozhovor se Slavojem Žižkem v Die Zeit? Levici vytýkal sebemrskačství a mluví jako nyní vy. Ano, Evropa měla otroky, stejně jako muslimové, ale jen Evropa byla schopna se systematicky proti otroctví postavit.

Ano, napadení Izraele vnímám jako kulturní zlom. Lidé jsou naivní, když si myslí, že jde jen o Blízký východ. Ne, tady se skutečně zápasí o duši Západu. Mysleli jsme si, že Evropa stojí na pevných základech. Nestojí.

Vaši rodiče přežili, ale oni o své rodiče během holocaustu přišli. Bojíte se dnes v Německu?

Mám smíšené pocity a někdy i strach, ne bezprostřední strach, ale strach to je. Na čele nemám vytetovanou hvězdu. Ale děsí mě, že s jarmulkou by si dnes jen tak nikdo nevyrazil. U každé synagogy stojí policajt. Ale Němci za to nemohou…

Celý rozhovor si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.

Michael Bielický (1954) je česko-německý mediální umělec. Do roku 2023 působil jako profesor mediálního umění na Staatliche Hochschule für Gestaltung v Karlsruhe. V roce 1991 byl jmenován profesorem na Akademii výtvarných umění v Praze, kde založil katedru nových médií.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články