Merz mluví o Ukrajině jinak než Scholz. Zmínil střely Taurus a možnost zasáhnout Krym a Kerčský most
NĚMECKÁ PODPORA UKRAJINY
Ukrajina by měla být schopna ovlivňovat dění a určovat tempo na bojišti ve válce s Ruskem. Strategických změn v konfliktu by mohla dosáhnout raketovým útokem na Krym, kde má Rusko logistické centrum. K této změně by mohly pomoci i německé rakety Taurus. Myslí si to budoucí německý kancléř Friedrich Merz, který o poslání německých raket Ukrajině chce jednat. Opatrnost svého předchůdce při obavách z eskalace Merz opakovaně odmítá. Uvedl to v rozhovoru pro ARD, informuje i například Kyiv Independent.
Možný budoucí německý kancléř Friedrich Merz o víkendu rozvířil debatu o dodávkách raket dlouhého doletu Taurus Ukrajině. V rozhovoru pro stanici ARD 13. dubna uvedl, že by Ukrajina měla mít schopnost zasáhnout strategické cíle v Ruskem okupovaném Krymu – včetně důležitého Kerčského mostu.
Devatenáctikilometrový most, který spojuje Rusko s poloostrovem Krym, sehrává klíčovou roli při zásobování ruských jednotek. Jeho stavba byla zahájena po anexi Krymu v roce 2014 a dokončen byl v roce 2018. Ukrajina na něj už několikrát zaútočila a to v říjnu 2022 a červenci 2023.
„Pokud by došlo k přerušení tohoto zásadního spojení, nebo k úderům přímo na Krymu, kde je soustředěna většina ruské vojenské logistiky, mohlo by to Ukrajinu strategicky vrátit do hry,“ uvedl Merz.
Zároveň zdůraznil, že Ukrajina by měla být schopna „ovlivňovat události a určovat tempo na bojišti“.
Na rozdíl od současného kancléře Olafa Scholze, který dlouhodobě odmítá dodávky střel Taurus kvůli obavám z eskalace konfliktu, Merz tento opatrný přístup dlouhodobě kritizuje. Po vítězství jeho křesťanských demokratů v nedávných volbách by se otázka dodávek mohla opět stát politickým tématem.
Merz nicméně odmítl, že by požadoval přímé zapojení Německa do konfliktu. Mluví o poskytnutí prostředků, díky nimž se Ukrajina bude moci sama účinně bránit.
„Naši evropští partneři – Británie, Francie i Spojené státy – už střely dlouhého doletu dodávají. Pokud to bude koordinované, měla by se přidat i Německá spolková republika,“ řekl Merz.
Ukrajina již obdržela americké střely ATACMS i francouzsko-britské SCALP/Storm Shadow, které jsou schopny zasáhnout cíle na okupovaném území, včetně Krymu. Spojenci navíc na konci roku 2024 povolili jejich použití i proti vojenským cílům v ruských příhraničních oblastech, jako jsou Kursk a Brjansk.
V rozhovoru Merz také ostře odsoudil ruský útok na ukrajinské město Sumy, při němž 13. dubna zahynulo nejméně 34 civilistů a více než stovka byla zraněna. Označil jej za „závažný válečný zločin“ a vzkázal těm, kdo stále věří ve vyjednávání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem: „Tohle je jeho odpověď na výzvy k příměří.“
Podle Merze Moskva jakékoli projevy ochoty k jednání vnímá jako slabost. Připomněl i loňskou návštěvu maďarského premiéra Viktora Orbána v Moskvě, po níž následoval raketový útok na dětskou nemocnici v Kyjevě.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov k Merzově podpoře dodání taurusů na Ukrajinu řekl, že tento politik je "stoupencem různých kroků, které mohou a nevyhnutelně povedou jen k další eskalaci kolem Ukrajiny".
Merz nedávno oznámil vyjednání koalice s SPD. Ujmout úřadu kancléře by se měl na začátku května.