Soud už Čapí hnízdo do voleb asi neotevře. Vládní strany se obávají „šmelení“ s imunitou
KAUZA ČAPÍ HNÍZDO
Kauza Čapí hnízdo, kterou vrátil Vrchní soud v Praze k projednání k nižší instanci, kterou navíc zavázal svým právním názorem, už se zřejmě do voleb projednat nestihne. Nová sněmovna tak bude muset s největší pravděpodobností hlasovat o zbavení šéfa hnutí ANO Andreje Babiše poslanecké imunity. Potenciální koaliční partneři ohledně vydání Babiše mlží, vládní strany Echu řekly, že se obávají, že jeho imunita bude předmětem povolebních vyjednávání.
Server Seznam Zprávy informoval o tom, že rozsudek v kauze Čapí hnízdo zřejmě nepadne do podzimních sněmovních voleb. Základní dvacetidenní lhůta na vypracování rozhodnutí skončila tento týden. „V dané věci byla prodloužena lhůta k vypracování písemného vyhotovení rozhodnutí do 30. srpna 2025,“ sdělil serveru mluvčí pražského vrchního soudu Vít Tomáš Vatra. Podle něj je to běžná praxe, pokud je rozhodnutí komplikované. Prezident Soudcovské unie Libor Vávra se domnívá, že rozsudek v kauze tak nepadne do voleb, které se konají na začátku října. „Odhaduji, že je velmi málo pravděpodobné, kdyby se hlavní líčení konalo během tří, čtyři týdnů,“ uvedl pro zmíněný server.
Vrchní soud vrátil v červnu kauzu Čapí hnízdo o stupeň níž s tím, že v jednotlivých krocích v kauze spatřuje odvolací soud naplnění znaků dvou trestných činů – dotačního podvodu a poškození finančních zájmů EU. Předsedkyně odvolacího senátu Eva Brázdilová městský soud na základě odvolání také zavázala konkrétními právními názory. Mimo jiné uvedla, že společnost Farma Čapí hnízdo byla z Agrofertu vyvedena účelově. Obžalovaní podle ní věděli, že společnost podmínky pro udělení dotace nesplňuje. Podle odvolacího soudu bylo v případu shromážděno velké množství důkazů, ze kterých vyplývá jednoznačný závěr, o němž nejsou žádné pochybnosti.
PODCAST: Filozof v souboji s průmyslem osobního rozvoje: „Všechno je lepší než chytráctví“
Babiš zopakoval, že kvůli verdiktu odvolacího soudu v dotačním případu neodstoupí. Nová sněmovna tak bude už po několikáté jednat o tom, zda Babiše vydat ke stíhání a předmětem povolebních vyjednávání hnutí ANO s potenciálními partnery se tak kromě programových bodů může stát i jeho případná imunita.
Stínový premiér Karel Havlíček (ANO) nechtěl koncem června spekulovat, jak se k vydání postaví samotné hnutí ANO. „Musí o tom rozhodnout sněmovna, pan Babiš si o to naposledy sám řekl a musí si o tom rozhodnout jednotlivé kluby. Nás může být 70, 80, 90 poslanců, není možné tedy teď říct, jak budeme postupovat,“ dodal Havlíček s tím, že soudkyně Brázdilová soud nižší instance neměla svým rozhodnutím zavazovat.
Podle průzkumů zatím jako nejpravděpodobnější partner působí SPD v čele s Tomiem Okamurou, o jehož imunitu se také navíc zřejmě bude hrát v souvislosti s údajně nenávistnými plakáty, které SPD vyvěsilo vloni na Václavském náměstí. Okamura na dotaz redakce ohledně vydání Babiše podobně jako další potenciální koaliční partneři odpověděl nepřímo. „To, že ani po deseti letech neumí soudy rozhodnout tak či onak, je ostuda našeho soudního systému a myslím, že už by se i všem aktérům ulevilo,“ řekl Okamura.
Podobně stručně se vyjádřil také předseda Motoristů sobě Petr Macinka. „Pevně doufám, že období politicky motivovaných předvolebních monstrprocesů skončí s odchodem Petra Fialy (ODS) a Víta Rakušana (STAN) do opozice,“ uvedl pro Echo24 Macinka.
Šéf hnutí Stačilo! Daniel Sterzik alias Vidlák pro Echo24 už dříve řekl, že se ke kauze Čapí hnízdo nelze vyjádřit jinak než sarkasticky. „Až v příštím volebním období vydá sněmovna ke stíhání všechny bitcoinsity, kampeličkáře, dozimetry, polní kuchynisty, vojenské baťůžkáře, kulometčíky MINIMI (ano Jano Černochová, nezapomněli jsme), armádní donašeče dronů na Ukrajinu, sepisovatele proskripčních seznamů, blokovače jakéhokoliv řešení drahých energií a břídily, kteří zvorali digitalizaci stavebního řízení, pak se možná dostaneme i k padesátimilionové dotaci na Čapí hnízdo, která navíc byla vrácena,“ uvedl Sterzik.
„Než budou rozpleteny výše uvedené kauzy a spravedlnosti bude učiněno zadost, budeme se rádi podílet na změnách nastavení pravidel pro vyplácení dotací, aby už nikdy nemohlo dojít k tomu, že řada kontrol Čapí hnízdo shledala legálním a kauza se z toho stala až později, za trest, že pan majitel vstoupil do politiky,“ dodal Sterzik.
Vládní strany varují před šmelením s imunitou
Současné vládní strany se obávají, že se Babišova imunita stane nástrojem pro povolební vyjednávání. Samy ale Babiše vydat plánují. „Budeme určitě pro vydání. Nikdo nesmí být nad zákonem. V dané věci nejsou žádné důvody pro využití imunity. Každý si musí uvědomit, že pokud bude mít Babiš možnost skládat vládu, budeme v přímém přenosu sledovat jeho šmelení se svou imunitou,“ řekl pro Echo24 šéf poslanců hnutí STAN Josef Cogan.
Vydání podpoří i ODS. „Již dvě sněmovny rozhodovaly o vydání Andreje Babiše k trestnímu stíhání za úvěrový podvod. A dvakrát ODS hlasovala pro vydání. Dnes stojí Andrej Babiš před závěrečným jednáním soudu, ne orgánů činných v trestním řízení. Pak je jisté, že necháme rozhodnutí na nezávislé soudní moci a budeme hlasovat pro vydání stejně jako již dvakrát,“ řekl Echu předseda poslaneckého klubu občanských demokratů Marek Benda.
„Klub TOP 09 bude hlasovat pro vydání obžalovaného Babiše. Děsí mě představa, že by si komunisti nebo jiní extrémisti mohli získat Babišovu přízeň tím, že by hlasovali proti. On by je pak za to vzal do vlády. To se nesmí stát. Jsem si jistý, že i proto budou mít demokratické strany v příští sněmovně většinu a něco takového nepřipustí,“ uvedl šéf poslanců TOP 09 Jan Jakob.
První místopředseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek předpokládá individuální rozhodnutí lidoveckých poslanců, jak to bývalo zvykem. Připomněl, že posledně si Andrej Babiš o vydání řekl sám. „Uvidíme, jak se k tomu nyní postaví sám poslanec Babiš, zda opět požádá poslance, aby ho vydali,“ avizuje Bělobrádek.