Vláda chce protlačit azylovou novelu zrychleně. ANO a SPD schůzku i migrační pakt odmítají
MIGRAČNÍ PAKT
Novelu, která do českého právního řádu převádí část migračního paktu, stihne sněmovna schválit do června. Je na tom koaliční dohoda, uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Koalice chce novelu schvalovat ve zrychleném řízení. Rakušanův resort pro Echo24 řekl, že vzhledem k aktuální bezpečnostní situaci v Evropě je třeba jednat rychle, protože jinak hrozí účelové přechody žadatelů o azyl ze zemí, které své podmínky zpřísnily, což bude pravděpodobně třeba Německo. Jak hnutí ANO, tak SPD jsou proti zrychlenému projednání, opatrní jsou i Piráti.
Novelu má dolní komora začít projednávat ve středu, v úterý pak vláda svolala schůzku i s dalšími opozičními stranami. Na dotaz, zda se novela stihne ve sněmovně schválit do konce června, ministr Rakušan v České televizi reagoval s tím, že taková je dohoda ve vládní koalici. „Podívejte se, kdo je první podepsán pod poslaneckým návrhem. Je to Petr Fiala (premiér z ODS). Já, pokud se nepletu, jsem druhý,“ uvedl Rakušan.
Normu připravilo ministerstvo vnitra a předložili ji poslanci všech čtyř vládních stran. Rakušan zopakoval, že novela přináší zpřísnění pravidel a převádí do české legislativy části unijního migračního paktu. Opatření se týkají třeba rychlejšího vyhošťování lidí bez legálního pobytu, širšího prověřování žadatelů o azyl, zrychlení azylových soudních řízení či snížení sociálních podpor. Kabinet navrhovaný zákon schválil začátkem dubna. Koalice by ráda předlohu projednávala ve zrychleném řízení a schvalovala hned při prvním projednávání v dolní komoře.
REPORTÁŽ ZE SÝRIE: Toho si zastřelím já! Vládní ozbrojenci krvavě účtují s Asadovým režimem
Mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá pro Echo24 řekla, že vzhledem k aktuální bezpečnostní situaci v okolí Evropy je potřeba mít připravené národní nástroje co nejdříve. „Je nutné zabránit účelovým přechodům žadatelů o azyl ze zemí, které podmínky zpřísnily, do zemí, které ke zpřísnění ještě nepřistoupily. Z tohoto důvodu je důležité projednat návrh novely azylového zákona v co nejkratším termínu,“ dodala mluvčí. Mezi tyto země bude zřejmě patřit například Německo.
S postupem vlády nesouhlasí šéfka senátního klubu ANO Jana Mračková Vildumetzová. „Nikdo s námi návrh nekomunikoval. Předložili ho poslanci, psalo ho pravděpodobně ministerstvo vnitra. Pan ministr ho nechá ve vládě schválit a pak chce schůzku,“ řekla v debatním pořadu Otázky Václava Moravce senátorka.
Proti tomu se Rakušan ohradil. Podotkl, že první jednání s opozicí k azylovému návrhu uspořádal ještě před schvalováním novely ve vládě. Zástupci ANO se na schůzku nedostavili. Vedení hnutí v pátek oznámilo, že nedorazí k jednacímu stolu ani podruhé v úterý. „Trošku to dělá na mě dojem, že schůzky bez kamer nejsou pro ANO atraktivní,“ uvedl ministr vnitra. Podotkl, že se na jednání už dřív přihlásil poslanec ANO Petr Sadovský. Bylo to ale ještě před tím, než v pátek šéfka poslaneckého klubu hnutí Alena Schillerová účast odmítla. Na schůzku nedorazí ani zástupci SPD. Mluvčí hnutí Lenka Čejková uvedla, že se tak rozhodli kvůli svému nesouhlasu s unijním migračním paktem.
ANO chce vlastní přísný azylový zákon
Stínový ministr Karel Havlíček pro Echo24 už dříve řekl, že návrh je za něj naprosto nedostatečný. „Nic takového bychom nemuseli řešit, pokud by Rakušan v rámci předsednictví neodsouhlasil migrační pakt. Nyní berou zpátečku a snaží se zmírnit dopady. My migrační pakt ale odmítáme vůbec přijmout a to v jakékoliv podobě,“ řekl Havlíček.
Šéfka poslanců hnutí Alena Schillerová redakci řekla, že je potřeba nazývat věci pravými jmény. „Jde o tichou implementaci migračního paktu, který naše vláda nikdy nepřipustí. Už teď je jasné, že ta opatření, která navrhuje ministr Rakušan, jsou absolutně nedostatečná. My dlouhodobě říkáme, že jedna z prvních věcí, pokud dostaneme od lidí důvěru ve volbách, bude nový přísný azylový zákon,“ uvedla Schillerová.
NEPŘEHLÉDNĚTE: Kdo chce vystoupit z NATO? Okamura mírní „nepřesný výrok“, Konečná ho přirovnává k Nerudové
Opatrný by podle svých slov byl i pirát Ivan Bartoš. Snahu o rychlé přijetí vnímá jako předvolební „marketing vládní koalice“, aby mohla v kampani ukázat výsledky. Schvalování podle něj není urgentnější než před pár týdny. Míní, že díky předjednání na schůzce by se pak dal ušetřit čas na plénu. „Je škoda, že se schůzek neúčastní strany, které si vzaly migraci jako téma a jakoukoliv snahu negují,“ dodal v ČT Bartoš. Podle Rakušana se někteří rozhodli spíš strašit, než aby problémy řešili.
Europoslankyně Danuše Nerudová (STAN) pro Echo24 už dříve řekla, že je nutné mít pragmatické řešení nelegální migrace. „Ne proklamace o blokování implementace migračního paktu, za kterou nám bude stejně hrozit řízení. V tuto chvíli musí být prioritou schválení návratového nařízení a uzavření dohod se třetími zeměmi o návratech nelegálních migrantů, což spadá i do portfolia českého komisaře Jozefa Síkely. Bez toho je migrační pakt děravý nástroj a benefity, například zrychlení kontrolních procedur azylového řízení, nebudou dostatečné,“ uvedla Nerudová.
„Tak či onak to ale musí být evropské řešení, pokud si chceme zachovat svobody a výhody volného pohybu osob a kapitálu v rámci vnitřních hranic EU,“ dodala europoslankyně. Například Německo plánuje vracet žadatele o azyl už na hranicích, včetně těch s Českem, aby do země ani nevstoupili.