„Lepší než Babiš, horší, než by bylo třeba.“ V jakém stavu nechá Fiala a spol. veřejné finance?
VEŘEJNÉ FINANCE
Vláda Petra Fialy (ODS) nechá veřejné finance v lepším stavu než vláda Andreje Babiše (ANO), ale v horším, než by bylo záhodno. Shodují se na tom čtyři oslovení ekonomové s tím, že od středopravicové vlády se čekalo větší reformní úsilí. Shodují se, že pozitivním příspěvkem vlády jsou změny v důchodovém systému, naopak problém je to, že si stát nadále půjčuje na běžný provoz. A to ho ještě čekají zvýšené výdaje na obranu.
Představitelé současné a bývalé vlády se neustále přou o tom, která z nich vlastně způsobuje veřejným financím větší problémy. Navzájem se obviňují z účetních triků, z předvolebních dárečků pro voliče a tak dále. A dá se očekávat, že především ze strany hnutí ANO bude tento ostrý narativ vůči vládě pokračovat.
Analytik Národní rozpočtové rady Daniel Bárta pro Echo24 řekl, že deficit veřejných financí by měl letos skončit pod 2,5 % HDP a dluh by neměl překročit 45 % HDP, což je z pohledu plnění evropských rozpočtových pravidel dobrá zpráva. „Nicméně stále máme systémový nesoulad příjmů a výdajů okolo 150 miliard, který zůstává nedořešen. Z covidových deficitů mezi 5 % až 6 % HDP jsme nyní mezi 2 % a 3 % HDP, což je výrazný posun. Nikoliv však takový, jaký byl očekáván,“ uvedl Bárta.
TÝDENÍK ECHO: Čas dluhů. Nemůžeme utáhnout Green Deal, zbrojení a sociální stát
„Určitě pozitivně je třeba nahlížet na parametrické úpravy prvního pilíře důchodového systému, které se začnou projevovat až v následujících dekádách. To byl nejdůležitější příspěvek této vlády v oblasti veřejných financí a jejich výhledu do budoucna,“ dodal Bárta.
Podobně hovoří také předseda výboru pro rozpočtové prognózy a analytik České spořitelny Michal Skořepa. „Aktuální stav veřejných financí je velmi solidní: z pohledu dluhu patří Česko do nejlepší třetiny zemí EU. Podle schváleného rozpočtu by letošní deficit měl být mírně nižší než objem kapitálových výdajů, což – aspoň na této úrovni agregátních sum – pokládám za znak správného hospodaření. Navíc se tato vláda odhodlala částečně posílit připravenost českých veřejných financí na stárnutí populace. Bohužel ale skutečně jen částečně. V české veřejné kase proto z tohoto pohledu nadále trvá určité riziko,“ řekl Echu Skořepa.
Každý další rok generuje další obrovské úroky z dluhů
Hlavní ekonom banky Creditas Petr Dufek míní, že vláda nechá veřejné finance v mírně lepším stavu, než v jakém je po covidu přebírala. „S trochu nižším schodkem, ovšem se stále stejnými neduhy. Stát si i nadále půjčuje na běžný provoz, a to ho ještě čeká zvýšení výdajů na bezpečnost. Od středopravicové vlády, která se osm let připravovala na svůj comeback, se asi čekalo více reformního úsilí. A to nejenom v oblasti veřejných financí, ale i ve školství a zdravotnictví,“ uvedl pro Echo24 Dufek.
Analytik společnosti Cyrrus Vít Hradil redakci rovněž sdělil, že veřejné finance budou v lepším stavu než předchozí vláda, ale v horším, než by bylo záhodno. „Že naše deficity vystřelily z bývalých desítek do aktuálních stovek miliard korun ročně je zodpovědností vlády předchozí, která pod záminkou podpory ekonomiky zasažené pandemií přiškrtila příjmy a zvýšila výdaje státu nikoliv dočasně, jak by bylo v krizovém období žádoucí, nýbrž trvale. Zároveň velká část tehdejších opatření s pandemií ve skutečnosti vůbec nesouvisela, jak upozorňoval mimo jiné i Nejvyšší kontrolní úřad, a jednalo se spíše o dárečky pro voliče,“ připomněl Hradil.
Vláda Petra Fialy tak podle něj zdědila rozpočet, který bylo možné napravit pouze za cenu extrémně nepopulárních ozdravných opatření, která by se rovnala politické sebevraždě a patrně by způsobila i společenské bouře. „Navíc se současná vláda musela vyrovnat s nepříznivými vnějšími podmínkami jako bylo zhoršení bezpečnostní situace v Evropě a skokové zdražení energií. Nakonec zvolila střední cestu, když k určitému ozdravení veřejných financí sice přikročila, nicméně ani zdaleka nenašla odvahu ke kompletní nápravě,“ dodal ekonom.
„Pochválit ji tedy lze za snahu a několik kroků správným směrem, vyčítat jí naopak lze, že navzdory předvolebním slibům nakonec nedokázala najít vůli ke skutečně razantním opatřením. České veřejné finance tak zůstávají v nerovnováze, kterou bude nutné napravit. Každý další rok, kdy aktuální nerovnováha pokračuje, nás bude do budoucna stát prostředky vynaložené na splácení úroků z dluhů, které dále hromadíme,“ uzavřel ekonom.