Výrobci vína i whisky si mnou ruce. Z nové obchodní dohody s USA by mohli těžit
AMERICKÁ CLA
Výrobci vína a lihovin z Evropské unie by mohli patřit k několika málo vítězům obchodní dohody mezi EU a Spojenými státy, která byla oznámena o víkendu. Podle některých evropských představitelů je dohoda nevyvážená, ale tento sektor by mohl z nové úpravy obchodních vztahů výrazně profitovat. S odvoláním na informace od zástupců z odvětví to uvedla agentura Reuters.
Dohoda stanovuje základní clo 15 procent na většinu zboží dováženého z EU do Spojených států. Má však několik výjimek u zemědělských produktů, které ale teprve budou upřesněny. Podle úředníků by mezi těmito výjimkami měly být rovněž alkoholické nápoje.
"Jsme optimisté a věříme, že toto pozitivní setkání a dohoda v nadcházejících dnech povedou k obnovení režimu nulových cel na lihoviny mezi USA a EU," uvedl v prohlášení v reakci na dohodu prezident a generální ředitel americké obchodní a lobbistické organizace Distilled Spirits Council Chris Swonger. Organizace zastupuje producenty a dovozce lihovin.
Také francouzský ministr obchodu Laurent Saint Martin očekává, že sektor lihovin bude od amerických cel osvobozen.
Pokud se osvobození od cel potvrdí, znamenalo by to záchranu pro výrobce alkoholu, včetně největších světových výrobců lihovin, jako je Diageo, Pernod Ricard, Rémy Cointreau a Campari, kteří jsou velmi závislí na obrovském americkém trhu. Jejich zisky už výrazně klesly, protože spotřebitelé utrácejí méně za nápoje.
Alkohol patří mezi nejvýznamnější vývozní komodity z EU do USA. Podle údajů statistického úřadu Eurostat se v roce 2024 vyvezl do Spojených států alkohol zhruba za devět miliard eur (221,3 miliardy Kč).
Přibližně třetina veškerého vývozu irské whisky, jako například Jameson od firmy Pernod Ricard, směřuje do Spojených států. U některých produktů, jako je koňak Rémy Martin a šampaňské, je problém v tom, že se musejí vyrábět v konkrétních evropských regionech. Nelze tak jejich produkci přesunout do zahraničí. Na vývozu šampaňského se Spojené státy podílejí 18 procenty a na vývozu koňaku až 43 procenty. Pro výrobce koňaku navíc představují americká cla obtíže vzhledem k tomu, že se jim tento měsíc podařilo odvrátit hrozbu až 35procentního cla od Číny.
Cla by zasáhla také italské a španělské vinaře. Na vývozu vín ze Španělska mají Spojené státy podíl zhruba 14 procent a na vývozu italských vín 24 procent.
Americký prezident Donald Trump začátkem července pohrozil zavedením 30procentního cla na evropské zboží. Podle některých odborníků by taková cla mohla zastavit tok některých výrobků z EU do Spojených států. Nová dohoda tuto hrozbu zažehnala.