„Netreba nám Netrebko“. Ruská diva čelila v Bratislavě protestu. Koncert ale vyprodala za dva dny
RUSKÁ ZPĚVAČKA
Zatímco v Praze bylo předloni její vystoupení zrušeno, v Bratislavě světově proslulá operní pěvkyně vystoupila. Ruská diva s rakouským pasem Anna Netrebko, která figuruje na ukrajinském sankčním seznamu, vystoupila ve středu na půdě Slovenského národního divadla. Její zcela vyprodaný koncert však provázely protesty.
Slovenská platforma Otvorená Kultúra! uspořádala ve středu protestní shromáždění s názvem „Netreba nám Netrebko“ proti vystoupení ruské zpěvačky Anny Netrebko, která figuruje na ukrajinském sankčním seznamu a netají se vazbami na prezidenta Putina.
Protest začal v 18.00 před novou budovou Slovenského národního divadla (SND) na náměstí M. R. Štefánika v Bratislavě, informoval slovenský list pravda.sk. Cílem protestu bylo vyjádřit nesouhlas s vystoupením ruské operní pěvkyně, jejíž koncert v SND začal v 19.00 hodin.
#netrebanamnetrebko #supportukraine🇺🇦 #russiaiskillingukrainianculture #russiaisaterroriststate‼️‼️‼️‼️‼️ #ficorussianpuppet #neverforget #slovenskojeeuropa🇸🇰🇪🇺 pic.twitter.com/Jltx6XocDm
— Michal Stachura (@MichalStachura) April 30, 2025
"Zatímco v Kyjevě znějí sirény, v Opeře SND v Bratislavě se chystá koncert Anny Netrebko, která v minulosti podporovala Putina a proruský separatismus. Vnímáme jako špatný signál a cynismus, že v době války, kdy umírají děti a rodiny ztrácejí střechu nad hlavou, na Slovensku za účasti veřejných činitelů vystoupí operní pěvkyně, která je na sankčním seznamu Ukrajiny," píše se v prohlášení platformy, podle níž se umělkyně od těchto postojů dosud dostatečně nedistancovala.
Platforma podle listu mimo jiné upozornila také na to, že šlo o nejdražší představení v historii Slovenského národního divadla. "Podle veřejně dostupných zdrojů zaplatilo SND za koncert 230 tisíc eur bez DPH, a to v době, kdy slovenská kultura čelí drastickým škrtům a propouštění. Připomínáme, že v loňském roce ministerstvo kultury zrušilo několik muzeí, jejichž roční rozpočet se pohyboval kolem 50 tisíc eur,“ uvedla Otvorená Kultúra.
Nejlevnější vstupenky stály 119 eur, nejdražší 419 eur, podle šéfky Slovenského národního divadla Zuzany Ťapákové se vstupenky na takovéto koncerty obvykle pohybují v těchto částkách.
„Lístky byly za dva dny vyprodané, tak zřejmě tak drahé nebyly. I to ukazuje zájem o kulturu, vzhledem k tomu, že Anna Netrebko je přední sopranistkou, která se řadí mezi světovou špičku. Sedmkrát otvírala La Scalu a s britsko-italským tenoristou Freddie De Tommasem bude otvírat sezónu v Covent Garden,“ citovala pravda.sk Ťapákovou.
Netrebko měla před necelými dvěma lety koncertovat i v pražském Obecním domě, její vystoupení však bylo nakonec zrušeno kvůli negativnímu postoji pražské koalice. Podle tehdejšího vyjádření pořádající agentury šlo o společnou dohodu a umělkyně sdělila, že nebude po Obecním domě požadovat kompenzace.