Mají děti z babyboxů vyzvedávat politici?

KOMENTÁŘ

Mají děti z babyboxů vyzvedávat politici?
Nezastírejme, že babyboxy patří do gesce paní místostarostky, protože má na starost zdravotnictví a sociální služby. Zřízení babyboxu v Praze 8 před pěti lety také jde kromě jiných za ní, ale tím by její zásluhy, jež jí skutečně neupírejme, měly končit. Dál je provoz služby na lékařích. Foto: Shutterstock
1
Komentáře
Lukáš Novosad
Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

Před měsícem umístila senátorka a místostarostka Prahy 8 za ODS Vladimíra Ludková na své sociální sítě fotografii, kterak vyzvedává z babyboxu u Libeňského zámku miminko. Jako by to nestačilo, fotografie je cvaknuta tak, že u toho paní senátorka vypadá málem jako svatá, jak se jí sluneční světlo šíří kolem hlavy. Vlivem nevypočitatelných algoritmů Facebooku dostala se ke mně tato zpráva až tento týden, ale pořád myslím stojí za to o ní psát, a to ze zjevného důvodu: jak je možné, že odložené dítě přebírá z babyboxu politik a honí si na tom u veřejnosti body?

Nezastírejme, že babyboxy patří do gesce paní místostarostky, protože má na starost zdravotnictví a sociální služby. Zřízení babyboxu v Praze 8 před pěti lety také jde kromě jiných za ní, ale tím by její zásluhy, jež jí skutečně neupírejme, měly končit. Dál je provoz služby na lékařích.

 

Babybox – který vznikl jako sedmasedmdesátý v republice z celkově nyní osmaosmdesáti – je umístěn v Libeňském zámku, kde sídlí i radnice dané městské části (to je stav, který je vlastní ještě Praze 2 a Praze 6, jinak ho v republice nenajdeme nikde). Ale ani to neospravedlňuje následující větu z postu Vladimíry Ludkové: „Během dnešního dopoledního zasedání zastupitelstva se rozezněl zvonek a v telefonu se mi ukázala fotka vloženého miminka.“ Tím se paní senátorka přiznává, že má v mobilu aplikaci na provoz babyboxu. Je to skutečně v pořádku? I když z Nemocnice na Bulovce by sanitka měla dojet do pěti minut? Anebo je to pochopitelné, což znamená, že v takových Lounech přebírají děti z babyboxu zaměstnanci firmy Seko, v jejíchž prostorách je tam babybox umístěn?

Pro srovnání: vloni jsem v Neratovicích ukazoval svým dětem nemocnici, kde se narodily. Také tam mají babybox, třebaže aktuálně je v seznamu babyboxů avizováno, že je mimo provoz. Nehledě na to jde o starší zařízení, než je to v Praze 8: vzniklo už roku 2011 jako pětačtyřicáté v zemi. Dcera chtěla při návštěvě svého rodiště nahlédnout dovnitř, aby viděla, jak babybox vlastně vypadá, a protože jsem hlupák, vyhověl jsem jí. Nenapadlo mě totiž, co otevření schránky způsobí. Respektive domníval jsem se, že čidla probudí nikoli otevření schránky, ale až váha vloženého dítěte. Spletl jsem se, sestra z nemocnice přiběhla takřka okamžitě. Když zjistila, co se stalo, velmi pečlivě, i když mírným tónem, nám vyčinila a vysvětlila, že naše akce znamená, že pracovníci nemocnice musejí babybox znovu vydezinfikovat, vyčistit a připravit na uložení dítěte. Ne že by v Neratovicích byl nával, za čtrnáct let provozu zařízení se tam dostali pouze dva caparti. (Není to rekord, třeba v Litoměřicích od roku 2010, v Trutnově od roku 2011 a v Novém Jičíně nebo v Českém Krumlově od roku 2012 nevyužili babybox ještě ani jednou, což je velmi povzbudivá zpráva o kvalitě života v těchto městech. A nejen o nich: zachráněno dosud bylo celkem 275 dětí, ale bezdětných babyboxů v provozu je pořád ještě dvacet tři.)

V Praze 8 jsme na tom za necelých pět let (pětiletka bude završena až 19. října) hůř: odložených už tu bylo pět dětí. To znamená, že Libeňský zámek je na děleném třináctém místě, pokud jde o míru využití schránky. Jenže oproti ostatním čtyřem babyboxům s pěti zářezy se na takové číslo dostal za nejkratší dobu. Dokonce i když se podíváme na dva vůbec nejstarší a nejvytíženější babyboxy, které se nacházejí v Praze ve vinohradské nemocnici (původně v Hloubětíně od 1. června 2005, doposud zachránil jednatřicet dětí) a v Brně v Nemocnici Milosrdných bratří (od 3. listopadu 2005, doposud pomohl dvaceti dvěma dětem), je zřejmé, že se v Praze 8 cosi nepěkného děje: děti přibývají ve schránce vlastně velmi rychle. Rovněž v tomto případě ale poznamenejme, že i v Hloubětíně a v Brně přibývají v babyboxech děti znovu od roku 2021 po dlouhé pauze, třeba od roku 2006. To zjevně koreluje s tím, že lidem se žije hůř a odkládáním dětí řeší své sociální potíže.

Pokud by tedy v souvislosti s babyboxy měla politička první vládní strany něco řešit, je to myslím právě tento znepokojivý trend: že v městské části, jíž vládne, využívají její obyvatelé (samozřejmě patrně nejen oni) babybox častěji než jinde. To přece svědčí o problémech, které je třeba nahlížet a zaobírat se jimi. Politik nemá dělat reklamu na zařízení, které sice má pomáhat bohulibému účelu, ale až jako poslední řešení, nikoli coby řešení atraktivní. A atraktivní proto, neb ho tak propaguje aktivní politik se zájmem dělat se dobrým u lidí. Ostatně možná i kvůli takové propagaci je tento babybox tak často využíván.

×

Podobné články