Čeho se bojí Češi. Polovina manipulace voleb Fialovou vládou, 42 % nechce říct svůj názor nahlas
PRŮZKUM
Ministerstvo vnitra si na počátku letošního roku nechalo zpracovat průzkum, který by zjišťoval, čeho se Češi obávají a v co věří. Z výzkumu, jehož výsledky resort zveřejnil v minulých dnech, překvapivě vyplývá, že lidé mají obavy o svobodu slova, manipulace voleb i celkovou důvěryhodnost demokratických institucí.
Až 78 procent lidí se podle šetření domnívá, že volby mohou být negativně ovlivněny sociálními sítěmi. Více než polovina (60 procent) se obává podvodů spojených s nově zavedenou korespondenční volbou a 54 procent respondentů uvedlo, že se bojí manipulace voleb současnou vládou Petra Fialy. Konkrétní citace zní: „Mám obavu, že volby budou zmanipulovány současnou vládou, která se nebude chtít vzdát moci, a jejími podporovateli“.
„Systematické zpochybňování volebního procesu představuje v českém prostředí historicky bezprecedentní jev, který může mít závažné důsledky pro důvěru v demokratické instituce,“ konstatuje zpráva k průzkumu.
Strach z vyjádření názoru i návrat cenzury
Vedle obav z voleb se mezi občany šíří i pocit, že mizí svoboda slova. Až 42 procent Čechů přiznává, že se někdy bojí otevřeně vyjádřit svůj názor – nejčastěji kvůli možnému narušení vztahů s přáteli, partnery nebo kolegy. Přestože obavy nejsou primárně z postihu státem, více než polovina populace (56 procent) má dojem, že „se do našich životů vrací cenzura a omezování svobody projevu“.
Podle analytiků ministerstva vnitra však nejde o čistě český fenomén. „Narativ o údajném omezování svobody slova a nastupující cenzuře byl do našeho kontextu importován přibližně před sedmi lety,“ uvádí zpráva s tím, že jeho šíření akcelerovaly pandemické restrikce a následná legitimace v zahraničním diskurzu.
Ministerstvo vnitra: Volby budou bezpečné a odolné vůči manipulaci
Na sílící obavy veřejnosti reaguje i ministerstvo vnitra, které přislíbilo, že říjnové volby budou „zabezpečené a transparentní“. Termín voleb byl již oznámen – uskuteční se 3. a 4. října 2025. „Bezpečnost a transparentnost organizačně-technického zajištění voleb je naší absolutní prioritou,“ zdůraznil Tomáš Jirovec z odboru voleb MV. Proces sčítání hlasů podle něj probíhá „transparentně a pod dohledem členů volebních komisí nominovaných politickými stranami“.
K novinkám letošních voleb patří možnost korespondenčního hlasování pro Čechy v zahraničí a využití elektronické občanky (eDokladovky) při prokazování totožnosti ve volební místnosti. Obě inovace však vzbuzují ve společnosti nejistotu – například u korespondenční volby se většina veřejnosti obává podvodů.
Ministerstvo však tyto obavy odmítá jako neopodstatněné. „Český volební systém je navržen tak, aby žádná vláda či politická strana nemohla ovlivnit výsledky hlasování,“ uvedl ředitel odboru komunikace Miroslav Jašurek. Zdůraznil, že celý proces probíhá decentralizovaně v tisících okrsků a za přítomnosti zástupců různých stran. „Nabízíme všem občanům možnost zapojit se do kontroly voleb jako členové komisí, kde mohou osobně dohlížet na transparentnost celého procesu,“ dodal.
Resort také plánuje před volbami informační kampaň, která bude občanům vysvětlovat konkrétní záruky bezpečnosti voleb a odolnost systému vůči manipulacím. „Naším cílem je, aby občané měli všechny potřebné informace k tomu, aby mohli s důvěrou přistoupit k volebním urnám,“ shrnuje Miroslav Jašurek. Podle něj je klíčem k udržení důvěry právě otevřenost, dostupnost informací a zapojení veřejnosti do kontroly průběhu voleb.
Důvěra v instituce: hasiči na špici, média propadají
Průzkum zároveň mapoval i důvěru v klíčové instituce. Nejlépe si vedou hasiči (95 procent důvěry), policie (77 procent) a armáda (74 procent). Naopak jen 48 procent lidí důvěřuje České televizi a pouhých 28 procent tzv. velkým soukromým médiím. Soudy, úřady a Český rozhlas mají podporu kolem 57–60 procent obyvatel.