Příměří v Pásmu Gazy se blíží, měly by být propuštěny desítky unesených Izraelců
VÁLKA V IZRAELI
Dohoda mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás o několikadenním příměří, o propuštění rukojmích z Pásma Gazy a vězněných Palestinců a o širší humanitární pomoci by mohla být uzavřena ještě dnes. S odvoláním na prohlášení šéfa Hamásu Ismaíla Haníji a nejmenovaných představitelů Izraele a Kataru o tom informují mimo jiné stanice katarská Al-Džazíra, list Haarec a další izraelská média.
Zprávy jednotlivých médií se s ohledem na jejich zdroje mírně liší, shodují se nicméně v tom, že zbývá dohodnout několik posledních technických detailů. Podle stanice Al-Džazíra má Hamás problém s přítomností izraelských letounů nad Pásmem Gazy během příměří, a to nejen bojových, ale i průzkumných. Izrael zase s množstvím paliva, které by mělo být dodáno do Pásma Gazy.
Konkrétní počet rukojmích, které by radikální islamistické organizace z Pásma Gazy propustily, není známý. Známá není ani délka případného příměří. Média v uplynulých dnech spekulovala o různých číslech; podle zpravodajské stanice BBC se potenciální dohoda týká pětidenního klidu v pozemních bojích a omezení izraelských leteckých operací i nad jihem Pásma Gazy, propuštění 50 až 100 civilních rukojmích z Pásma Gazy a 300 Palestinců, včetně žen a dětí, z izraelských věznic. Izraelský deník Haarec píše o možnosti propuštění 50 rukojmích z Pásma Gazy a 150 palestinských vězňů z Izraele. Na obou stranách se má jednat pouze o ženy a děti. Podle serveru The Times of Israel nebudou součástí dohody palestinští vězni odsouzení za vraždu, ani zajatí příslušníci izraelské armády.
Počet „asi 50 rukojmích“ a propuštění neupřesněného počtu „žen a dětí“ z izraelských věznic potvrdil v nejaktuálnějším prohlášení dnes brzy odpoledne nejmenovaný katarský diplomatický zdroj. Jednání je podle něj v „poslední fázi“, cituje agentura Reuters.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes prohlásil, že v otázce propouštění rukojmích bylo dosaženo pokroku bez dalších podrobností. „Děláme pokroky. Nemyslím si, že by stálo za to říkat příliš mnoho, dokonce ani v tuto chvíli ne, ale doufám, že brzy přijdou dobré zprávy,“ řekl podle prohlášení své kanceláře záložníkům. Jeho úřad uvedl, že „s ohledem na vývoj v této záležitosti“ je svolané zasedání válečného kabinetu v 17:00 SEČ, o hodinu později bude Netanjahu jednat se svým širším bezpečnostním kabinetem a vláda se pak sejde v 19:00 SEČ.
Člen válečného kabinetu a ministr bez portfeje Benny Ganc dnes prohlásil, že navrácení rukojmích je morální povinností a že to pomůže Izraeli vyhrát válku. „Usilujeme o jejich co nejrychlejší návrat a současně s tím budeme pokračovat v boji,“ řekl.
„Můj dojem je takový, že obě strany jednají o propouštění rukojmích v několika fázích. Pro začátek by se například propustilo jen několik lidí, a pokud se podaří udržet dojednaný klid zbraní, propustí se další,“ napsal dnes blízkovýchodní zpravodaj BBC Tom Bateman, který hovořil s nejmenovanou osobou obeznámenou s jednáními.
Islamistické organizace v Pásmu Gazy drží nejméně 237 lidí, které unesly během bezprecedentního útoku na jih Izrael ze 7. října, píše Al-Džazíra. Nejméně 20 z nich jsou zemědělští pracovníci z Thajska, národností je mezi rukojmími asi 40. Izraelská armáda podle BBC uvedla, že mezi drženými je 20 dětí. Dosavadní diplomatické snahy vedly k propuštění čtyř lidí, dvou Izraelek a dvou Američanek. Několik desítek rukojmích podle Hamásu padlo za oběť izraelskému bombardování, tvrzení hnutí však nelze nezávisle ověřit. Izraelská armáda oznámila, že během operací nedaleko nemocnice Šífa nalezla dvě těla žen, které byly do Pásma Gazy odvlečeny na počátku října.
V izraelských věznicích bylo podle Al-Džazíry před 7. říjnem asi 5200 Palestinců, další zhruba 3000 izraelské bezpečnostní složky od té doby zatkly na okupovaném Západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě. Dětí je podle stanice v izraelských věznicích nejméně 200.
Případná dohoda by byla největším diplomatickým počinem téměř sedm týdnů po začátku současné války mezi Izraelem a hnutím Hamás. Rozhovory zprostředkovává Katar, v jehož hlavním městě má mimo jiné Hamás jedno ze svých sídel, a podle prohlášení jejich představitelů také Spojené státy.
Izrael pokračuje v rozsáhlé vojenské kampani v Pásmu Gazy s cílem zničit vojenskou infrastrukturu Hamásu a zajistit, aby se na budoucí vládě v oblasti islamistické hnutí nepodílelo. Operace si vyžádaly podle místních přes 13.000 palestinských civilních obětí, palestinské úřady hovoří o až 5600 mrtvých dětech. Izrael podnikl kroky proti Hamásu v reakci na útok 7. října, kdy na jihozápadě židovského státu islamisté zabili téměř 1200 lidí a dalších asi 240 unesli do Pásma Gazy.