Už za čtvrt roku soumrak demokracie. Stihne vláda proboxovat peníze pro ČT a ČRo?
VEŘEJNOPRÁVNÍ MÉDIA
Dělaly se kvůli tomu procedurálně psí kusy, například ještě v létě koalice nebrala zřetel ani na stanovisko poradního orgánu Legislativní rady vlády, jen aby se „stihly termíny“. Bylo životně důležité pro demokracii, aby novela zákona o České televizi a Českém rozhlase vešla v platnost ještě letos. Imperativem je zajistit ČRo a hlavně ČT víc financí na provoz, v prvním případě až o 330 milionů korun, v druhém o 865 milionů. Novela je, jak ostatně přiznávají ti politici čtyřkoalice, kteří se o ni osobně zasazují, politicky motivovaná.
Má být dlouhodobě hrází oligarchicko-populistickému táboru. Poslanec STAN Jan Lacina na obvyklou námitku, že se tu chystá daň z chytrého mobilu, popřípadě televizní daň, odpovídá protinámitkou, že zatímco výnosy z daně stát používá podle libosti, v tomto případě by užití bylo pevně stanoveno, takže je to vlastně něco jako zdravotní nebo sociální pojištění. Lacina koncesionářský poplatek nazývá „demokratickým pojištěním“.
Už na minulé schůzi na novelu nezbyl čas tím, jak se rozpoutala debata o důchodech. Vládní poslanci vědí, že proti novele se postaví Babišovo ANO i Okamurova SPD. Obě formace jsou ochotny vést tu další boj proti vládním stranám, které prý ztratily styk s realitou a jen se snaží do budoucna posílit své pozice.
Nejprve hlavní třecí plochy. Tou nejhlavnější je nárůst koncesionářského poplatku, u televize ze 135 na 150, u rozhlasu ze 44 na 55 korun měsíčně. Tomu, kdo souhlasí s principem veřejnoprávního vysílání, nezbývá než uznat ekonomický důvod pro růst. Poplatek pro ČT poroste o 11, poplatek pro ČRo o 22 procent. Od roku 2008, kdy byl zvýšen naposled, stoupla průměrná mzda nominálně o 100, příjmy státního rozpočtu dokonce o 104 procent.
Jenže pokud by veřejnoprávní stanice měly růst společně s hrubým domácím produktem, pak nutně dojdeme k závěru, že 11, respektive 22 procent nemůže stačit. Takže se příjmy dorovnávají rozšířením množiny plátců. Jednak u domácností tím, že se dosavadním nedivákům či neplatičům přehradí úniková cesta. Tou bylo čestné prohlášení, že doma nemáme přijímač signálu. Novelou byl mezi přijímače zahrnut i počítač nebo chytrý telefon. Ministerstvo kultury odhaduje, že vedle 3,3 milionu domácností, které koncesionářský poplatek řádně odvádějí, je tu 600 tisíc domácností, které se mu neoprávněně vyhýbají.
Celý text si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit zde.