Hranice naší výdrže: migrace a dominový efekt. Schengen se pomalu stává minulostí
ANALÝZA
Před deseti lety, když vrcholila migrační krize, jejímž symbolem se stala německá kancléřka Angela Merkelová se svým heslem „Zvládneme to“, se mohlo zdát, že se nám před očima mění klíčová složka definice státu. Všichni, kteří poukazovali na to, že stát nemůže reálně fungovat bez možnosti kontroly těch, kteří vstupují na jeho teritorium, byli označovaní za – v lepším případě – staromilce, kteří nestíhají držet krok s dobou, v horším za nebezpečné fašisty. Dnes Evropou v chápání vlastních hranic prochází mohutná reakční vlna, která by se dala shrnout heslem „Získejme kontrolu zpět“.
Stála už u zrodu brexitové kampaně a nyní zasahuje přímo srdce evropského „humanitárního a multikulturního projektu“ – Německo. A stejně jako v případě migrační krize před dekádou, i teď radikální obrat německé politiky způsobuje turbulence v okolních zemích. V posledních dnech se stal příčinou politické a společenské bouře v Polsku, která nakonec přiměla vládu Donalda Tuska k obnovení kontrol na hranicích s Německem a Litvou.
Obnovit funkčnost státu, získat zpět kontrolu – to bylo jádro volebního příslibu nového německého kancléře Friedricha Merze (CDU). Znamenalo to především, vedle zastavení ekonomického propadu, efektivní boj s ilegální migrací. To byl recept, který měl zastavit růst Alternativy pro Německo (AfD). A zdá se, že je úspěšný: preference AfD po období vzestupu nyní v průzkumech setrvale padají spolu s klesajícími počty žádostí o azyl. Německo už od poslední etapy Scholzovy vlády vysílá do světa jasný signál, že „migranti už nejsou vítáni“.
Vedle ilegálních migrantů má ale tato změna politiky i „vedlejší“ oběti – sousední země Německa.
Celý text si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit zde.